Vzpomínka na baráž 2013. Mora chce Bílým Tygrům vrátit porážky

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Po dvou venkovních utkáních uvidí olomoučtí fanoušci své oblíbence znovu na ledě plecharény. Kohouti se po roční pauze opět střetnou s libereckými Bílými Tygry. Zatímco před dvěma lety se Hanákům v baráži proti Libereckým nedařilo, tentokrát by rádi navázali na úspěšné domácí tažení proti Zlínu a získali tři body. Zda se jim to povede můžete zjistit v pátek od 18 hodin na olomouckém zimním stadionu.

I přes to, že byli Olomoučtí v utkání s Pardubicemi zpočátku velmi často vylučovaní, dokázali s domácími držet krok. Chyběly pouhé tři minuty a Kohouti si mohli připsat do tabulky alespoň bod. Východočeský Lukáš Radil byl ale proti, a tak dvěma góly těsně před koncem zápasu naději na bodový zisk Hanákům sebral. „Po průběhu první třetiny jsme mohli být rádi za to, že je to jen 0:1. Na konci jsme to pak bohužel takticky nezvládli. Chyběl nám tam nahoře třetí útočník, aby nás nepřečíslili, stalo se a naneštěstí jsme neodvezli ani bod,“ shrnul utkání na východě Čech Tomáš Vošvrda.

⇒ Brankář Tomáš Vošvrda

V pátek a tentokrát na domácí ledové ploše čeká Kohouty soupeř, kterého si ještě dobře pamatují z předloňské baráže. Liberečtí Bílí Tygři jsou druhým nejlepším týmem v ubráněných oslabeních, a tak před Hanáky ani v přesilových hrách nestojí nic jednoduchého. Sami ovšem musí zapracovat na snížení počtu vylučovaných. „Všechno se to odvíjí od toho, jaký máme pohyb. Myslím, že doma je to mnohem lepší, i vzhledem k tomu, že si asi doma víc věříme, naši fanoušci nás ženou dopředu a asi se dokážeme více vyhecovat. To ale musíme i v těch venkovních zápasech,“ burcoval odchovanec Vítkovic.

Tygři jsou na tom v extraligové tabulce o dva body lépe než Kohouti. Libereckým tak patří devátá příčka jen o skóre za Spartou, když jim na ni chybí jediný vstřelený gól. V dosud odehraných pěti kolech Severočeši nejprve nestačili na Kometu (3:5) a těsně podlehli Slavii (2:3). Poté ovšem přetlačili hradecký Mountfield (2:1), poradili si i s trápícím se Zlínem (5:2), ale v pátém kole nedokázali dát Třinci ani jeden gól a padli 0:3.

V počtu proher a výher jsou na tom tedy podobně jako Olomoučtí. Mora ale za tři body vyhrála jednou a jednou brala bod za prohru po nájezdech, Liberečtí si plný bodový zisk připsali dvakrát. „Liberec potřeboval body stejně jako my. Na ně je tam ten tlak mnohem větší než na nás, ale my jsme doma a když se nám nedaří venku, musíme body získávat aspoň tady. Ten zápas bude určitě těžký, ale musíme ho zvládnout,“ věděl pětadvacetiletý gólman.

Zajímavosti zápasu

⇒ Liberec je devátý, Olomouci patří třinácté místo.

⇒ Ikona libereckého hokeje, Petr Nedvěd, se na olomouckém ledě neukáže. Zkušený útočník po minulé sezóně ukončil aktivní hráčskou kariéru.

⇒ Liberečtí se s Morou poprvé setkali v sezóně 2012/2013, a to v baráži o extraligu.

⇒ V Liberci tři sezóny působil i olomoucký gólman Tomáš Vošvrda.

Před novou sezónou k mnoha pohybům v libereckém kádru nedošlo. Tým opustil útočník Antonín Dušek a obránce Jiří Hunkes, který se vydal zkusit své štěstí do ruského Lada Togliatti. Na straně příchodů se pak objevila jména útočníků Petra Jelínka a Lukáše Krenželoka, mezi obránci pak přibyl Martin Škoula. Největší ztrátou pro Tygry je ale ukončení kariéry zkušeného Petra Nedvěda. „Méďa (Petr Nedvěd) jim bude stoprocentně chybět v kabině, chybí jim na přesilovkách. Je to neskutečná osobnost a táhl tým pět let, takže si myslím, že ta změna je velká. Ale podle toho, co jsem viděl, tak to kluci jako Michal Bulíř nebo Tomáš Filippi táhnou, a to jsou nejmladší v týmu. Ti dva jsou hodně nebezpeční, navíc jsou spolu v pětce. Myslím, že to tak alespoň nějakým způsobem dokázali vykompenzovat,“ ocenil své bývalé spoluhráče.

Liberec je známý svou hrou do těla, což olomouckým hokejistům ne vždy vyhovuje, nemůže se to opět podepsat na počtu vyloučených na straně Kohoutů? „Že hrají do těla, to až tak moc nevadí, to se moc nepíská. To spíš fauly hokejkami, s čímž my máme dost velké potíže a dost faulů. Myslím, že když budeme v pěti, dokážeme hrát s kýmkoliv. Ale když budeme ve čtyřech, jako celou první třetinu v Pardubicích, je to špatně,“ měl jasno gólman s číslem 33.

⇒ Bílí Tygři Liberec

Pro olomouckého brankáře bude mít utkání o něco větší náboj, před dvěma lety totiž působil právě v Liberci, a tak se s Olomoucí potkal i v rámci baráže. „Stoprocentně to bude speciální zápas a já se na něj těším. Znám tam spoustu kluků, určitě chci ale získat tři body,“ tvrdil rozhodně. Při vzpomínce na tehdejší baráž pokračoval.

„Pamatuji si, že když jsme začínali baráž s Olomoucí, říkal jsem, že to nebude jednoduché. Ten tlak o udržení je strašný a už bych to nechtěl zažít. Naštěstí jsme měli zkušené kluky, kteří ten tlak unesli, a my tenkrát nespadli. Je to úplně něco jiného, než když jsme letos hráli o postup. To je cesta za snem, který si můžete splnit. Je to rozdíl než když hrajete o strašný průšvih, který má dopad i na ostatní lidi, kteří se kolem klubu pohybují,“ vracel se k prvnímu setkání Olomouce a Liberce olomoucký maskovaný muž.

Pro fanoušky Liberce, kteří nepřijedou přímo do Olomouce podpořit svůj tým, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné na olomoucký zimní stadion se pohybuje v rozmezí od 100 do 160 Kč. Děti do 120 cm mají vstup zdarma, nemají však nárok na sedačku. Utkání začíná v 18 hodin.

Statistika vzájemných zápasů v baráži o extraligu 2013

ZVVPRPPPSkóre
Celkem:4000042:12

Sestavy z posledních utkání

HC Olomouc: Vošvrda – Houdek, Staněk, Bartoň, Vyrůbalík, Majeský, Rašner, Škůrek – Hrňa, Patera (C), Diviš – Rác, Marosz, Cibák – Pekr, Matai, Laš – Jergl, Zuzin, Buc. Trenér: Petr Fiala.

Bílí Tygři Liberec: Lašák – Šimek, Škoula, Derner, Gřegořek, Voráček, Vitásek – Krenželok, Vampola, Bartek (C) – Bulíř, Filippi, Bakoš – Jelínek, Bulík, Valský – Jonák, Mikyska, Jass. Trenér: Pavel Hynek.