Zákaz hry do těla? Občas to byl problém, usmívala se Tereza Radová

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Šestnáctiletá hokejistka Tereza Radová nasbírala během uplynulé sezóny spoustu zkušeností. Pravidelně nastupovala za olomoucký mladší dorost, kterému pomohla vybojovat zpět extraligu. Čtrnáct startů si připsala také za ženský tým Karviné, se kterou získala stříbrné extraligové medaile. Kromě toho ale také znovu několikrát nastoupila za národní tým. K mezinárodním zkušenostem tak přidala ty z utkání s Finskem, Norskem, ale i Japonskem nebo Čínou.

Terezo, hned na začátku září jste na kampu v Mělníku odehrály zápas s tamním starším dorostem, kterému jste ale podlehly 2:13, čím to bylo?
Trenéři nám už na začátku řekli, že nejde o výsledek. Chtěli po nás, ať ukážeme co v nás je. I když kluci nehráli moc do těla tak bylo vidět, že mají mnohem větší sílu.

V říjnu proběhl Turnaj čtyř zemí ve Finsku. Všechny zápasy, proti Kärpat Oulu, výběru Finska i Norska, jste vyhrály, jak na to vzpomínáš?
Ve Finsku se nám dařilo, jak celému týmu, tak i mně osobně. Všechny jsme věděly, že je to užší výběr na MS a že se tady „rveme“ o místo. Hlavně jsme měly perfektní zázemí. Skvěle nám vařili a měly jsme i dobré ubytování.

Který ze soupeřů byl podle tebe nejtěžší?
Stoprocentně Finsko. Byly to favoritky a měly jsme z nich respekt.

Jaký dojem na tebe udělalo Finsko a finský hokej?
Finsko na mě působí jako hokejový národ. Na tom turnaji nám udělali takové zázemí, o kterém si v Česku můžeme nechat jen zdát. Finský hokej je hodně o síle a rychlosti. Z Finek šel strach už od začátku, některé byly i o hlavu větší. Jsou hrozně silné v osobních soubojích, a z toho si také vytváří velké šance.

V listopadu jste odehrály tři zápasy s Japonskem, jak těžký soupeř to byl?br> Japonky byly neskutečně rychlé. Ale nebyly moc silné v osobních soubojích. Bylo těžké proti nim hrát, jelikož jsme nevěděly, co od nich čekat.

V únoru jste odehrály dva zápasy proti Číně a zápasy se, alespoň ve skóre, podstatně lišily, čím to bylo?
Bylo to zakončení sezóny, tudíž s námi v týmu byly hráčky, které moc v repre nehrály. Ten první zápas byl takový zmatený, bály jsme se jich, a proto jsme tolik prohráli. Další zápas jsme se už tolik nebály a bylo to vidět. Bavilo nás to a hlavně nám to i šlo.

Mohly jste proti Číně čerpat ze zkušeností z utkání s Japonskem?
Určitě ano. S Japonskem jsme se snažily číst hru a rychle přistupovat k hráčům. A to fungovalo i na Číňanky.

Čím se liší japonský nebo čínský styl hry a co je jejich nejsilnější zbraní?
Přišlo mi, že hrály dost podobně. Oba týmy hrály dost strojově, vůbec se nemusely koukat a i přesto věděly, že tam ta jejich spoluhráčka bude a nahrávaly naslepo. Někdy jim to ale nevyšlo a my jsme z toho měly šance. Největší zbrání je ale jejich rychlost.

Nastupovala jsi i za ženský tým Karviné, jak jsi spokojená se sezónou tam?
V Karviné jsme odehrály super sezónu. Chtěly jsme být ve finále, což se nám taky povedlo. Bohužel nás všechny mrzelo, že jsme nedosáhly na zlatou medaili, na kterou jsme měly. V Karviné jsem získala spoustu zkušeností.

Nebyl pro tebe problém přeorientovat se z jednoho stylu (v Olomouci) na druhý (v Karviné)? Především si zvyknout, že ženy nehrají do těla.
S klukama v Olomouci to byl rychlejší hokej. Rozhodně jsem si nemohla dovolit tolik kliček, jako za ženy v Karviné. Dost často se mi stávalo, že jsem za ženy hrála úplně stejně do těla jako u kluků. Samozřejmě jsem si za to šla hned sednout. Takže to pro mě docela problém byl.

Jak jsi spokojená se sezónou v olomouckém mladším dorostu?
Určitě jsem spokojená. Chtěli jsme vybojovat extraligu, a to se nám taky povedlo. Jsem ráda, že si snad tu extraligu za kluky zahraju.

Jaké jsou tvé plány pro příští sezónu?
Chtěla bych hrát v Olomouci extraligu dorostu a dál pokračovat v extralize žen v Karviné. Ale můj největší cíl je mistrovství světa, na které bych se tento rok ráda dostala.

FOTO: soukromý archiv Terezy Radové