Zápas o ničem? Kdepak! Chceme hrát pro fanoušky, řekl Dávid Buc

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kohouti mohou udělat konečně za dny plnými nejistoty tlustou čáru. V utkání s Českými Budějovicemi předvedli Olomoučtí parádní obrat a urvali tři body. Přesto se však po závěrečné siréně odebrali do kabin, kde nervózně čekali na výsledek duelu mezi Chomutovem a Slavií. Po gólu Pirátů v prodloužení pak vypukla mezi Hanáky obrovská radost. Cíl splněn, extraliga byla zachráněna. Dávid Buc nebyl jediný, který si pořádně oddechl. Slovenský útočník už se těší, až v příští sezóně Hanáci začnou znovu a líp.

Povedlo se! Sezóna Kohoutů se sice nedá označit za úplně úspěšnou, i přesto, že se ale Hanáci dostali do barážových bojů, dokázali nejvyšší soutěž, vybojovanou v minulém roce, udržet i pro příští ročník. Co prožívala kohoutí kabina v posledních týdnech a měsících, se dá těžko popsat, po vítězství v Českých Budějovicích se ale Olomouckým pořádně ulevilo. „Pocity jsou jen dobré, chválabohu už to máme za sebou a můžeme myslet na další sezónu,“ usmíval se Dávid Buc.

⇒ Útočník Dávid Buc

Na jihu Čech to ale s hanáckým týmem zpočátku nevypadalo příliš růžově. Motor se ve druhé minutě prostřední části dokázal střelecky prosadit a Hanáky inkasovaný gól zaskočil. Až po šestadvaceti minutách našel odpověď na gól domácích Kucharczyk. A následovaly další trefy Kohoutů. „Během zápasu jsme si říkali, že musíme být trpěliví. I doma jsme s nimi skoro dvě třetiny hráli na 0:0, a i když jsme tentokrát prohrávali, věřili jsme, že to ve třetí třetině otočíme,“ vracel se k rozhodujícímu střetnutí osmadvacetiletý hokejista.

Olomoučtí v předchozích čtyřech zápasech dokázali získat deset bodů a především herní výkony se dal označit za jeden z nejlepších v sezóně, přesto šlo však o velmi vyrovnaná utkání. Pomohly zkušenosti se zvládnutými náročnými zápasy i k obratu na ledě Jihočechů? „Určitě. Měli jsme už zase nějaké sebevědomí a byli na určité vlně. Ukázala se síla kolektivu a zvládli jsme to,“ oddechl si hráč, který na Hanou přišel před sezónou z Karlových Varů.

V neděli čeká Kohouty poslední zápas sezóny. Na vlastním ledě vyzvou chomutovské Piráty, kteří si účast mezi hokejovou elitou v příští sezóně vybojovali stejně jako Mora v předchozím kole. Ani jeden z mančaftů tak prakticky nemá, co ztratit, to nejdůležitější už získali. Že by ale parta kolem kapitána Pavla Patery něco vypustila, Buc popírá. „Myslím, že do toho půjdeme naplno. Chceme si ten zápas užít a hlavně ho hrát pro fanoušky. Chodili na utkání celou sezónu, tak se jim chceme odvděčit,“ řeklo olomoucké číslo sedmnáct.

Pro Hanáky byly poslední měsíce velmi stresující, a to i přes to, že si třináct členů olomouckého kádru (Tomáš Vošvrda, Tomáš Houdek, Martin Janáček, Jiří Ondrušek, Alex Rašner, Robin Staněk, David Škůrek, Richard Diviš, Jakub Herman, Aleš Jergl, Jiří Řípa, Radim Kucharczyk a Michal Vodný) více či méně zahrálo baráž už potřetí. I předsezónní posila Olomouckých už ale boje o přežití jednou zažila. „Už jsem jednou v kariéře baráž hrál a doufal jsem, že už to nikdy nezažiju, ale stalo se to opět. I teď doufám, že v takové situaci už nikdy nebudeme. Jsou to dost velké nervy, hlavně proto, že se bojovalo skoro až do konce a nic nebylo rozhodnuté,“ přiznal závěrem.