Zastaví Olomouc Hradec i nepříjemnou sérii?

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – Olomouc v posledních dvou zápasech získala jen bod a další nutně potřebuje, aby se udržela v lepší polovině tabulky. V cestě ale stojí nepříjemný Hradec, celek s aktuálně nejlepší formou a tým který vládne hrozivou bilancí nad Hanáky. Podaří se Kohoutům poprvé od návratu od extraligy porazit Hradec na domácím ledě v soutěžním zápase? Přijďte se podívat v pátek od 18:00.

Na zápas s Litvínovem se Kohouti snaží zapomenout. Nešťastný začátek, během kterého Branislav Konrád inkasoval ze 6 střel 3 góly, ovlivnil ráz celého zápasu. „Každý, kdo byl na zápase, tak viděl, že nám utekl začátek. Deset minut, tři góly, pak už Litvínov hrál, co potřeboval. My jsme do nich bušili, ale pak už se ztráta těžce dohání, navíc když jsme dali gól až v poslední minutě, to už bylo prakticky po zápase,“ komentuje zápas autor onoho jediného gólu proti Litvínovu Petr Strapáč.

⇒ Útočník Petr Strapáč

Kohouti ve zbytku zápasu dominovali. Domácí ovládli vhazovaní, měli 42 střel, k dispozici čtyři přesilové hry. Ale efekt se dostavil až v závěru. „Měli jsme sice 40 střel, ale spoustu z nich gólman viděl, nebyly to vyložené šance. V trénincích jsme se zaměřili na důraz před bránou, clonění, z čehož padá teď hodně gólů. Doufejme, že to zúročíme v zápase s Hradcem,“ věří v progres olomoucká jednačtyřicítka, která se právě z předbrankového prostoru prosadila.

Olomouc ale nyní čeká těžký soupeř. Hradec v soutěžním zápase naposledy Hanáci porazili v roce 2014. A letos bilance pokračuje, Kohouti první zápas s Hradcem prohráli 1:3. „Je to pro nás nepříjemný soupeř. První zápas jsme měli dobře rozehraný, po dvou třetinách jsme vedli, ale pak to obrátili na 2:1 a to už jsme nezvrátili. Určitě s nimi chceme bodovat, nejlépe za tři body,“ nesklání hlavu Strapáč. „Na bilanci se nedíváme, v hlavách to nemáme. Já to také neřeším. My musíme bodovat s každým, ať je to Hradec nebo Litvínov.“

Třetí formace, kde působí i Strapáč, přežila stahování útoků v minulém zápase (jen na poslední třetinu hrál Vlach místo Mráze). Není se co divit, v posledních třech zápasech dala vždy gól. „Naše formace se ustálila, už hraji delší dobu spolu s Ostřížkem a Mrázem, sedíme si, dáváme i nějaké góly. Věřím ale, že moje produktivita může být jenom lepší, abych byl ještě více prospěšný pro tým,“ říká sebekriticky hráč, jenž má letos bilanci 3+2.

Z KABINY SOUPEŘE: Všechno na Rybárovi

Hradec nevstoupil do extraligy dobře. První tři zápasy mu bod nepřinesly a pochybovalo se o oprávněnosti ambicí Mountfieldu před sezónou. Nyní ovšem lvi kráčejí nejvyšší soutěží a trhají soupeře jednoho po druhém. Hradec v posledních deseti zápasech ztratil jen pět bodů za prohru v Plzni a Litvínově po nájezdech. V tomto období uhrál o šest bodů více, než aktuálně druhý nejlepší Třinec.

Zajímavostí je, že Hradec i přes svou skvělou formu nedává mnoho gólů. Momentálně jich má 42, což je dokonce o gól méně než má Olomouc, přesto má v tabulce o deset bodů více. Hradecké hráče na prvních místech produktivity nenajdeme, ovšem základ hradeckého úspěchu najdeme v jiné tabulce na prvním místě. Patrik Rybár vládne extraligovým brankovištím. Úspěšností je na 95,5 %, jeho průměr je ani ne jedna obdržená branka na zápas. Ostatní gólmani jdou nad dvě a výš. Není i proto divu, že Jakub Sedláček odmítl prodloužit smlouvu v Mountfieldu.

Hradec doslova obětoval Ligu mistrů, když do posledního zápasu o postup za skupiny poslal nezkušené playery a prohrál a jako jediný český tým ze skupiny nepostoupil. Může se tak soustředit jen na extraligu. V ní zatím září dva zkušení borci, Jaroslav Bednář a Petr Koukal, kteří mají oba po dvanácti bodech. Nejlepším střelcem je pak Bedřich Köhler s osmi góly.