Že jsme se nedostali do play-off? Hodně to mrzí, litoval Dominik Marek

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Sezóna 2015/2016 je pro juniory definitivně minulostí. Kohouti se letošním ročníkem protrápili a skončili na posledním místě. Z výsledků tak moc velkou radost mít nemohli. Olomouc se navíc nedostala mezi šestnáct týmů, které budou bojovat o titul mistra. Našly by se ale i utkání, kterým nic nechybělo a fanoušci mladých olomouckých hokejistů mohli být spokojení. Jedním takovým byl například i zápas proti Chomutovu. I když Kohouti prohráli 4:5 po nájezdech, za výkon se stydět nemuseli. To si uvědomuje i Dominik Marek.

Junioři v pátek a v sobotu odehráli poslední dva zápasy letošní sezóny. V tom pátečním vyzvali velkého favorita, pátý Chomutov. Ambiciózní Piráty však zaskočili, když se trefili jako první. Zápas se pak proměnil v gólovou přestřelku, a když domácí dotáhli dvougólové manko z 2:4 na 4:4, propukla velká radost. O vítězi ale musely rozhodnout až samostatné nájezdy, ve kterých měli víc štěstí hosté. „Proti Chomutovu to byl dobrý zápas. Dali jsme i dost gólů, což jsme celou sezónu nedávali. Bylo dobré, že jsme se ze stavu 2:4 dotáhli. Nájezdy pak už byly škoda. Nechtěli jsme sezónu zakončit prohrami. Hráli jsme týmově a možná bychom si zasloužili i ten druhý bod za to, jak jsme dorovnali,“ vracel se k utkání Dominik Marek.

⇒ Útočník Dominik Marek

V individuální disciplíně se domácí trefili jednou, když krásnou akci zakončil bekhendem Beták, Chomutov ale vyzrál na olomouckého brankáře dvakrát. Chtěl si samostatné nájezdy vyzkoušet i vysoký útočník? „Chtěl jsem, ale nedostal jsem důvěru,“ smál se. „Ne ale vážně. Jel Jarda (Škoda), protože v zápase dal pěkný gól, tak si zasloužil jet. Betyna (Šimon Beták) s Kryštofem (Fejkem) jsou techničtí hráči, takže jeli ti správní,“ potvrdil kvalitu volby.

Kohouti měli před zápasem s Piráty za sebou hodně špatnou sezónu, navíc šňůru pěti proher. Proti favorizovanému soupeři ale předvedli výborný výkon, a tak si po bodovém půstu mohli do tabulky připsat aspoň jeden bod. „Určitě jsme byli outsideři. Myslím, že nás dost podcenili. Hráli jsme jako tým, a to se pak dá uspět,“ . Čím to ale bylo, že se v předchozích kolech Olomouckým vůbec nedařilo? „Proti Chomutovu se nám dobře odrazily nějaké puky. Dřív jsme měli smůlu. Chtěli jsme si aspoň spravit náladu,“ prozradil osmnáctiletý hokejista.

O den později přivítali Hanáci na svém ledě Litvínov. Domácí si chtěli užít poslední zápas letošního ročníku a podle toho to také vypadalo. Už v sedmé minutě se domácí radovali z první branky, jenže pak úřadovali černožlutí. „Začátek nebyl špatný, ale nedali jsme nějaké šance a ve druhé třetině polevili, takže to bylo nakonec horší než proti Chomutovu,“ přiznal.

Dominiku Markovi se ale v posledních dvou utkáních znovu střelecky dařilo. Jak chomutovského, tak litvínovského brankáře dokázal překonat a připsat si dva góly. „Proti Chomutovu jsem vypíchl puk a jel sám na bránu. Zkusil jsem vystřelit nahoru a ono to tam padlo. S Litvínovem bylo hodně šancí, co jsem nedal, pak mi ale na konci Roky (Rok Macuh) pěkně nahrál, tak jsem to jen šoupl mezi nohy,“ popisoval urostlý forvard.

Olomoucká dvacítka může být se svým výkonem poměrně spokojená. Se čtrnácti body je šestým nejproduktivnějším hráčem, s devíti góly však druhým nejlepším střelcem. „Ve druhé polovině začaly padat i nějaké góly, v té první to bylo horší, to jsem nic nedal. Neodrazily se puky, nějaká ta smůla… Možná to bylo tím, že jsem hrál s jinými hráči. S Mirou (Kubou) jsem hrál od půlky sezóny kromě posledních čtyř zápasů, a ty přišly samy, protože jsme si dokázali navzájem pomoci,“ uvažoval.

Sezóna tak pro Kohouty dobře neskončila. Hanáci zůstali na posledním místě a na kontě měli pouhých 33 bodů. I přes rozšířenou účast ve vyřazovacích bojích se mezi šestnáct týmů, hrajících play-off, nedostali. „Mrzí to hodně. Asi jako všichni jsem chtěl postoupit do play-off. Ke konci jsme to chtěli ještě zkusit, ale rozhodl asi už zápas s Jihlavou, kdy jsme zbytečně prohráli. Zápas se Zlínem nám dal ještě jakousi naději, ale pak jsme porazili Hradec a prohráli s Pardubicemi, takže to bylo hotové,“ mrzelo Marka.

Junioři už ale pomalu vyhlíží novou sezónu. Nyní už se bude na trénincích scházet pouze tým, který by měl v příštím roce nastupovat do zápasů. Po volnu pak Hanákům začne tradičně neoblíbená suchá příprava. Nový ročník je nejvyšší soutěže je navíc znovu pozměněn. Do play-off se dostane pouze nejlepších osm týmů, tzv. výjimky (hráči ročníku 96) nebudou povoleny. A co se musí na hře Kohoutů do příštího roku změnit? „Musíme hrát obětavěji, jako tým a pomáhat vzadu bekům a brankářům,“ dodal rozhodně.