Zvítězí Mora podruhé venku? Odpověď dostane na Slavii

Michal Sobecký
O L O M O U C – Desátá pozice a kontakt se středem tabulky. Tak vypadá po třinácti kolech pozice jediného zástupce Hané v extralize. Své postavení navíc může už v neděli ještě vylepšit. Mužstvo pod vedením trenérského dua Fiala-Dopita totiž zavítá na Slavii, kde budou Olomoučtí usilovat o další body z venkovních stadionů. Těch zatím Mora nasbírala pomálu a na svém kontě má jen jednu venkovní výhru. Podaří se přidat další? To se dozvíte v neděli od 17 hodin v pražské O2 Areně.

Ve třináctém kole přivála Olomouc mužstvo Karlových Varů. Hosté, přestože nejsou považovaní za jednoho z horkých favoritů, se do té chvíle drželi na sedmé pozici. Ukázalo se však, že třináctka není pro Olomoucké číslo, které by jim nosilo smůlu. Z domácího utkání si totiž odnesli dva body za výhru v prodloužení. To rozhodl v pětašedesáté minutě Martin Cibák, který vložil do nastřeleného kotouče svou hůl a nasměroval ho mimo dosah Závorky. „Ten zápas je těžké hodnotit. Měli jsme dobré i horší momenty. Nebylo lehké se přes defenzívu Karlových Varů prosadit. Každopádně jsme měli více šancí než soupeř,“ hodnotí utkání střelec vítězného gólu.

⇒ Útočník Martin Cibák
Podle Martina Cibáka se tým nijak speciálně na svého posledního soupeře nepřipravoval a tabulkové postavení se v kabině Mory příliš nehodnotilo. „Věděli jsme ale, že je to náš tabulkový soused a o příčky, na kterých se pohybuje, se snaží bojovat od začátku sezóny. Máme svou taktiku na doma, nepřipravovali jsme se nijak speciálně. Ale škoda toho ztraceného bodu. Až budeme hrát u nich, chtěli bychom to odčinit,“ slibuje olomoucký útočník.

Kohouti se však musejí dívat dopředu, ještě tenhle týden je čeká další soupeř. Tím je pražská Slavia, mužstvo, které před sezónou výrazně změnilo tvář. Může za to například odchod kouče Vladimíra Růžičky, který po čtrnácti letech opustil post hlavního trenéra Slavie a přesunul svou pozornost spíše k mládeži a zejména reprezentaci.

Jeho nástupce Ladislav Lubina nemá věru jednoduchou pozici. Kromě toho, že se od něj čeká navázání na práci jednoho z nejúspěšnějších současných českých trenérů, má tento úkol navíc splnit s velmi omlazeným kádrem. Ten přišel před sezónou mimo jiné o Petra Kadlece, Petra Jelínka, Lukáše Krenželoka či syna a jmenovce dnes již bývalého kouče Slavie. Do hlavního města naopak přišla ofenzivní hvězda z Plzně Tomáš Vlasák a maďarský útočník János Vas, který posílil tým svým příchodem z Rouenu.

Zajímavosti zápasu

⇒ Nedělní soupeři jsou tabulkoví sousedé. Slavia se nachází na jedenácté příčce, Olomouc je na tom o pozici lépe. Hraje se tak o pomyslných šest bodů a to i proto, že mužstva dělí pouze jediný bod.

⇒ Mužstva mají poměrně rozdílnou formu. Zatímco Mora se pomalu posunuje tabulkou vzhůru a střídá prohry a výhry, Slavia je na tom hůř. Poslední čtyři zápasy prohrála.

⇒ Svěřenci Ladislava Lubiny nedokázali v posledních čtyřech utkáních vstřelit více než jednu branku.

⇒ Produktivitu Slavie vede Jaroslav Bednář, na druhém místě se však nachází obránce. Není to nikdo jiný, než vytáhlý Juraj Valach, který si ve dvanácti utkáních připsal osm bodů.

Jaký tedy čeká Kohouty soupeř? Co od něj očekávat? Martin Cibák se příliš do tipování nepouštěl. „Těžko říct, co jak to bude vypadat. Hraji v extralize poprvé. Jeden zápas se Slavií jsme ale zažili, hned ten první. A nebyl to lehký soupeř. I přes omlazený tým mají stále dost zkušených hráčů, kteří dokážou být nebezpeční,“ zavzpomínal na úvodní zápas sezóny, ve kterém padla Mora se Slavií po nájezdech. „Měli bychom s nimi hrát alespoň tak, jako při našem utkání v Plzni,“ dodal slovenský útočník v olomouckých službách.

To, kdo bude v neděli favoritem, není zcela jasné. Olomouc je sice nováčkem soutěže, poslední dobou se jí ale daří. Zato Slávie se propadá hlouběji a hlouběji. V předposledním zápase padla s Kometou vysoko 1:7, v pátek pak také s posledním Zlínem, byť mnohem těsnějším rozdílem jedné branky (1:2).

⇒ HC Slavia Praha

Některé sázkové kanceláře však mají jasno a za velkého favorita zápasu pasují Slavii a to přesto, že v posledních čtyřech duelech prohrála. Stejně to vidí i Martin Cibák, který se podcenění nedělního jakéhokoli soupeře ze strany Kohoutů nebojí. „My nemáme koho podceňovat už jen proto, že jsme v extralize nováčkem. Navíc si myslím, že všechny týmy mají slabiny někde jinde a pro nás bude důležité se soustředit na naši hru a napravit chyby, které děláme,“ zhodnotil hráč s osmdesátkou na zádech.

Specifikum O2 arény, domovského stánku Slavie, je poměrně nízká návštěvnost. Přesto, že největší hokejová hala v zemi má kapacitu přes sedmnáct tisíc míst, často si sem najde cestu pouze něco přes tři a půl tisíce diváků. „Samozřejmě je lepší hrát pro plný stadion, který vás žene dopředu. Ale hráči jsou profesionálové, takže se musí umět vyburcovat sami. A navíc každý hráč to vnímá jinak,“ domnívá se olomoucký útočník, který má zatím na svém kontě osm kanadských bodů.

Pro fanoušky Mory, kteří nebudou chtít absolvovat dlouhou cestu do matičky měst, je připravený textový on-line přenos. Vstupné na slávistický zimní stadion se pohybuje v rozmezí od 100 do 190 Kč, děti do 146 centimetrů mají vstup na stadion za dvacet korun. Úvodní buly bude vhozeno v 17 hodin.

Sestavy z posledních utkání

HC Slavia Praha: Furch – Krejčí, Kolařík (C), Holub, Valach, Štich, Barák – Sklenář, Klhůfek, Stránský – Doležal J., Vas, Čermák – Doležal T., Školiak, Weissmann – Poletín, Babka, Veselý. Trenér: Ladislav Lubina.

HC Olomouc: Trvaj – Majeský, Vyrůbalík, Houdek, Skrbek, Jaroměřský, Ondrušek, Rašner – Rác, Marosz, Cibák – Jergl, Patera(C), Buc – Hrňa, Herman, Laš – Kucharczyk, Matai, Dlouhý. Trenér: Petr Fiala.