Report ze zápasu OLO vs. KOM (1:3)

1:3

(0:2, 0:1, 1:0)

Olomoučtí do šestého přípravného utkání vyrukovali s gólmanem Jiřím Trvajem, pro kterého byl zápas speciálním. Právě v dresu Komety totiž čtyřicetiletý gólman strávil poslední sezóny. Do duelu dále zasáhla také nejčerstvější posila Hanáků, obránce Pavel Skrbek. Naopak na svou domácí premiéru si ještě musí počkat další novic Joni Tuominen, kterého trápily zdravotní potíže.

Už ve druhé minutě zápasu mezi dvěma velkými rivaly zahrozili Kohouti. Rác využil zaváhání brněnské defenzivy a z křídla se dostal až do zakončení. Na jeho ránu zápěstím sice Falter nestačil zareagovat, naštěstí pro hosty ale skončil puk na spojnici branky. Kometa si první vážnější příležitost připravila jen o několik desítek vteřin později a hned z toho byla úvodní trefa zápasu. Nenápadná rána Michala Kempného z levého kruhu pro vhazování skončila až za zády překvapeného Trvaje.

Kohouti měli možnost odpovědět v páté minutě. Pekrův tvrdý projektil dokázal gólman hostů jen ztlumit, jenže kotouč přes brankovou čáru ani nepřešel. A tak se ozvali opět hráči Komety, kteří na šanci Mory odpověděli vstřelenou brankou. Tomáš Svoboda obdržel od domácích beků dostatek času, puk následně předložil rozjetému Vojtěchu Němcovi, který svého bývalého spoluhráče nekompromisně prostřelil.

V polovině prvního dějství si hosté poprvé vyzkoušeli hru proti oslabenému soupeři, ale střelecké pokusy Komety zůstaly tentokrát bez gólové tečky. Prosadit se nedokázala například ani nová tvář v hostující sestavě Tomáš Vincour. I v následujících minutách první části byli hokejisté z jihu Moravy lepším týmem a svého soupeře přehrávali. Skóre se ale v první dvacetiminutovce již neměnilo.

Na začátku prostřední třetiny musel Trvaj čelit několika nebezpečným pokusům hostujícího celku, se střelami Kempného, Tomáše Svobody či Dočekala si ale gólman Kohoutů poradil. Na konci pětadvacáté minuty dostala Mora první výhodu přesilové hry. Jenže během dvou minut Hanáci ani jednou branku Faltra neohrozili, hráči Brna se převaze ubránili. Ve třicáté minutě měli domácí opět možnost vstřelit první branku během početní výhody, ovšem byli to paradoxně hosté, kteří byli blíže k dosažení třetího zásahu. Vondráček ujížděl zcela sám na Trvaje, ale mezírku mezi betony gólman Mory stihl uzavřít.

V pětatřicáté minutě se v nadějné pozici octl Knotek, který si před brankovištěm Brna počkal na přihrávku. Ještě než stihl domácí útočník zakončit, zablokoval jej svým rychlým přístupem jeden z hostujících obránců. Tři minuty před druhou přestávkou mohl náskok Jihomoravanů zvýšit Jakub Svoboda, na kterého zívala odkrytá klec. Prostor mezi třemi tyčemi ale minul. Fanoušky Komety to však příliš dlouho mrzet nemuselo. V samém závěru třetiny, dokonce ve vlastním oslabení, získal puk Tomáš Malec, který pověsil svou ránu pod břevno.

Přesilová hra, během které Mora inkasovala, doznívala ještě na začátku třetí části a tentokrát už se Kohouti prosadili. Richard Diviš střelou z téměř nulového úhlu překvapil všechny přihlížející, kotouč totiž skončil za zády Faltra. Ve čtyřiačtyřicáté minutě si početní výhodu zahráli také Brňané a obrana domácích měla velké problémy, aby neinkasovala. Největší možnost měl Jakub Svoboda, který si počkal na pas z levého křídla a z první mířil do odkryté části branky. Naneštěstí pro Kometu ale trefil jen konstrukci domácí klece.

V polovině osmačtyřicáté minuty se již část publika na stadionu radovala z druhé branky Kohoutů, ale všechno bylo jinak. Tečovaná rána Ráce se od pravé tyče odrazila mimo hostující branku. Skórovat poté mohl v přesilové hře Matai, ale jeho střelecký pokus z prostoru mezi kruhy neměl gólové parametry. Poslední větší šanci si Kohouti připravili čtyři minuty před závěrečnou sirénou. Velmi aktivní Rác se proháčkoval až před branku soupeře, ale z nadějné pozice ani on branku netrefil.

V posledních minutách zápasu se dal očekávat tlak Mory, jenže ten kvůli dvěma zbytečným vyloučením nepřišel. Hanáci tak závěr zápasu strávili spíše bráněním, což hokejistům v modrých dresech vůbec nevadilo. Kometa si z Hané tedy odvezla výhru 3:1, kterou bude už ve čtvrtek obhajovat proti stejnému soupeři tentokrát před domácím publikem.

Petr Fiala (HC Olomouc): V první třetině jsme hráli naivně a Kometa nás vyučovala snad ve všem. V první části byla jen jedna hezká akce, a to střela Romana Ráce do břevna. Druhá třetina už byla z naší strany malinko lepší, ale měli jsme velký problém s proměňováním šancí. Bohužel jsme pak inkasovali gól při naší přesilový hře, které nám moc nešly, a je to určitě jedna z věcí, na kterých musíme zapracovat. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že jí nechceme prohrát, a to se nám i nakonec podařilo. Poslední dvacetiminutovka byla asi z naší strany nejlepší.