Report ze zápasu OLO vs. PLZ (3:4)

3:4p

(0:2, 1:0, 2:1 - 0:1)

HC Škoda Plzeň

Olomouc se v úterním zápase musela obejít bez Radka Dlouhého, který za faul na Michala Broše v nedělním utkání proti Mladé Boleslavi dostal stopku na šest zápasů. Místo dvaatřicetiletého útočníka nastoupil poprvé v extralize Jiří Řípa, který minulou sezónu nedohrál kvůli problémům s ramenem. Po vyléčení hrál v prvoligové Třebíči, kde v devíti zápasech nasbíral sedm bodů za čtyři góly a tři asistence. Poslední vzájemný zápas mezi Indiány a Kohouty dopadl lépe pro Olomouc, která přestřílela svého soupeře 5:2.

První třetinu začali lépe domácí Kohouti. Hned v první minutě vystřelil od modré Jiří Ondrušek, brankáře Matěje Machovského ale nepřekonal. Necelou minutu poté obkroužil plzeňskou bránu Jakub Matai, gólman ovšem střelu soupeře betonem vyrazil. Plzeň se do zápasu dostala až v sedmé minutě, kdy byl na dvě minuty vyloučen olomoucký David Škůrek. Indiáni si vytvořili tlak, který také využili. V deváté minutě prostřelil domácího brankáře Jiřího Trvaje Petr Kadlec, a poslal tak Plzeň do vedení.

Vzápětí ale pískali rozhodčí vyloučení také na druhé straně. Za držení byl na trestnou lavici poslán Pavel Kašpařík. Kohouti si vytvořili několik šancí, největší měl Ivan Majeský, jeho tvrdou střelu od modré ale Machovský vychytal. Západočeši šli vzápětí do tří, za podražení domácího Rostislava Marosze byl vyloučen Bronislav Kubka. Olomouc ovšem dvojnásobnou přesilovku nevyužila.

Necelých šest minut před koncem třetiny si Mora nepohlídala střídání, a tak byl za příliš vysoký počet hráčů na ledě vyloučen Jiří Řípa. Plzeň ovšem přesilovou hru nevyužila. V patnácté minutě šla ale Mora opět do čtyř, za držení protihráče byl vyloučen Ivan Majeský. Indiáni si vytvořili tlak a v sedmnáctí minutě na náskok dvou gólů zvyšoval Vojtěch Mozík. Domácím se už do konce třetiny gól vstřelit nedokázalo, a do kabin se tak šlo za stavu 2:0 pro Indiány.

Olomouc do druhé dvacetiminutovky vstoupila aktivněji – střelu Pavla Skrbka ale plzeňský brankář vyrazil. Vzápětí dostali Kohouti výhodu přesilové hry, protože za hákování byl vyloučen Vojtěch Mozík. O minutu později šli Indiáni dokonce do tří – za podražení Rostislava Marosze šel pykat Jozef Balej. Roman Rác se snažil využít dvojnásobné přesilové hry, jeho nahození před branku Matěje Machovského ale Indiáni vyhodili. Vzápětí se do krásné šance dostal Jakub Matai, kterému nahrál olomoucký kapitán Pavel Patera. Plzeňský gólman puk za svá záda ovšem nepustil.

V polovině utkání vypálil od modré Roman Rác tvrdou střelu a snížil náskok Plzně na pouhý jeden gól. Brzy po snižující brance se snažil prosadit také Dávid Buc, Machovský byl ovšem na svém místě. V jednatřicáté minutě byl za vražení do hrazení vyloučen domácí Tomáš Houdek, Plzeň si ale přesilovou hru moc dlouho neužila, protože hned vzápětí šel na trestnou lavici Ján Sýkora. Západočeši si přesto vytvořili tlak – šanci navýšit skóre měl ve 32. minutě Nicholas Johnson, Jiřího Trvaje ale nepřekonal.

Ve třiatřicáté minutě byli Kohouti na ledě opět v plném počtu, tento stav však příliš dlouho nevydržel. Ivan Majeský dostal dvě minuty za držení, jeho trest ale rozhodčí kvůli nadávkám a mlácení do mantinelu zvýšili na desetiminutový osobní trest a k tomu trest do konce utkání. Menší trest za něj odpykal Jakub Matai, který měl po návratu z trestné lavice opět na led šanci vstřelit druhý gól domácích, Machovský byl ale na svém místě.

Čtyři před koncem třetiny byl vyloučen Ryan Hollweg, o třicet vteřin se k němu na trestné lavici přidal Bronislav Kubka, a Mora tak měla další dvojnásobnou přesilovku. Nejdříve se do šance dostal Roman Rác, jeho střela ale trefila pouze břevno Machovského brány. Poté hledal Rostislav Marosz před bránou Martina Cibáka, ten ovšem jeho přihrávku nezpracoval. Do konce druhé periody už ani jeden z gólmanů puk za svá záda nepustil, a do třetí třetiny se šlo za výsledku 2:1 pro Západočechy.

Třetí třetina přinesla šance na obou stranách, nejdříve je ale proměnili domácí. Ve 43. minutě vyrovnal na 2:2 Peter Zuzin . Stejný hráč měl o necelou minutu později šanci vstřelit ještě jeden gól, byl ale neúspěšný. Vzápětí měli šanci Indiáni, Jiřího Trvaje ale nepřelstili. Necelé tři minuty před koncem základní hrací doby byl na trestnou lavici poslán Tomáš Houdek a vzápětí se za ním vydal i domácí obránce Jiří Ondrušek, který se při buly provinil vysokou holí.

Necelých sedm minut do konce utkání se ovšem Olomouc díky trefě Dávida Buce dostala vedení a tento gól probudil jak fanoušky v plecharéně, tak i hráče na ledu. Plzeň však utkání ještě zdramatizovala. V 57. minutě olomouckého brankáře prostřelil Miroslav Indrák, a protože v základní hrací době už gól nepadl, utkání došlo až do prodloužení. V něm byli úspěšnější Západočeši – na vstřelení vítězného gólu potřebovali pouhých 54 vteřin, kdy se trefil Michal Moravčík, a zařídil tak Plzni už třetí výhru v pořadí.

Petr Fiala (HC Olomouc) V utkání jsme odehráli velice špatně přesilové hry. Měli jsme tři dvojnásobné přesilovky, kde jsme měli šance, které jsme ale neproměnili. A jak se říká, pokud tým není schopen dát gól v přesilovce pět na tři, nemůže vyhrát zápas, a to se v úterý také potvrdilo. V první třetině to s námi vypadalo špatně, hráči ale měli vůli to otočit, což se jim také podařilo. Zásadní byl náš nedůraz před třetím gólem Plzně. Do prodloužení jsme vstoupili pasivně, což se nám rovněž vymstilo a soupeř si tak odváží výhru za dva body. Na jednu stranu jsme trochu zklamaní, protože jsme sahali po třech bodech, ale jsme rádi, že máme alespoň jeden bod.