Report ze zápasu OLO vs. LIT (7:1)

7:1

(2:0, 3:0, 2:1)

HC Verva Litvínov

Do utkání vstoupili lépe Kohouti, kteří se na svého soupeře vrhli jako hladoví vlci a už po necelých dvou minutách šli do vedení. Jakub Matai našel mezi kruhy svého mladšího bratra Tomáše, který bez váhání vystřelil. Ačkoliv jeho střelu ještě dokázal Jaroslav Hübl vyrazit betonem, na následnou dorážku Miroslava Holce už byl krátký. Litvínov se poté trochu oklepal, začal pozorněji bránit a zjednodušil přechod do útočného pásma na tečování dlouhých přihrávek, výraznější šance si však nevypracoval, naopak nejprve mohl jít do samostatného úniku Burian, po něm zahrozili v přečíslení dvou proti jednomu Skladaný s Knotkem, ani na dvakrát ale Hübla nedokázali překonat, ačkoliv Knotkova bekhendová dorážka jen o vlásek minula tyč litvínovské branky.

V deváté minutě se Olomouci naskytla výhoda přesilové hry, když byl vyloučen Kubát za podražení. Hned v úvodu nebezpečně avšak nepřesně pálil Skladaný a stejně dopadl i pokus Strapáče, takže Litvínov přečkal oslabení bez úhony. Ve dvanácté minutě mohl Litvínov trestat zaváhání v obraně domácích, kteří ztratili puk ve vlastním obranném pásmu a Juraj Mikúš se snažil situaci zachránit hákováním. Skleničkova střela však nemířila přesně. V následné přesilovce Litvínov opět těžil ze zaváhání Kohoutů v obranném pásmu, před dorážkou Černého ale Konrád včas sklapl betony a také Olomouc své první oslabení přečkala.

Čtyři minuty před koncem zkusil překvapit Hübla nahozením od modré čáry Vyrůbalík a před brankou se ještě snažil tečovat Herman, ale litvínovský gólman si tento pokus pohlídal. Dvě minuty před koncem zkusil Kokeš z dálky prověřit Konrádovu pozornost, ale olomoucký brankář jeho pokus zlikvidoval a stejně se dařilo i Jaroslavu Hüblovi na druhé straně proti Holcovi. Následně ještě Herman hledal zadovkou Fořta, ale puk se odrazil o brusle hostujících hráčů. Přesto Olomouc stihla udeřit před přestávkou ještě jednou. František Skladaný si nabruslil za litvínovskou branku a nečekanou přihrávkou zpět vybídl ke skórování Jana Knotka, který se nemýlil. O rychlou odpověď se pokusil Lukeš, ale Konrád byl i tentokrát pozorný a tak si Olomouc odnesla do druhé třetiny dvoubrankový náskok.

V podobném duchu jako celý zápas začali Kohouti i druhou třetinu, kdy se už po půl minutě dostal do samostatného úniku Marek Laš, střela mezi betony mu ale nevyšla a Knotkovu dorážku zblokovali obránci hostů. Hned vzápětí zahrozil také Litvínov, Hořavova střela ale našla jen připraveného Konráda. Tempo však nepokleslo. Nejprve se Holec prokličkoval mezi kruhy, ale jeho střelu zlikvidoval Jaroslav Hübl, poté Eberle natáhl oba obránce Litvínova na sebe a našel volného Petra Strapáče, který na třikrát protlačil puk do branky. Ani to ale Olomouci nestačilo, jen o pár vteřin byl v úniku faulován Marek Laš a Knotek mohl bekhendem zavěsit do odkryté litvínovské branky. On ani Laš z následného trestného střílení však neuspěli, stejně tak gól nezměnilo ani přečíslení dvou proti jednomu o půl minuty později. Litvínov se větší šance dočkal až před první komerční přestávkou, když Trávníček zachytil puk na modré čáře a poslal ho Hořavovi, jehož pokus však Konrád srazil do ochranné sítě.

Po úpravě hrací plochy se nejprve sám dostal před Hübla Tomáš Mikúš, litvínovského brankáře však rychlou stahovačkou nepřekvapil a z následného protiútoku mohl zahrozit František Gerhát. Ten byl při svém pokusu hákovaný a dostal tak šanci i z trestného střílení, na brankáře Konráda vak nevyzrál. Ve dvacáté deváté minutě Jakub Matai zkusil překvapit brankáře Hübla nahozením od modré čáry a to se mu také povedlo. Puk propadl litvínovskému gólmanovi mezi betony a domácí šli do čtyřbrankového vedení. To mohl navýšit o pár chvil později Holec, který se dostal do brejku, ale Hübl zůstal klidný a nedopřál mu místo mezi betony.

V třicáté minutě chyboval Vyrůbalík a mohl trestat Viktor Hübl. Krásnou kličkou si položil Konráda, ale před odkrytou klec se v poslední chvíli vrhl David Škůrek a zabránil jistému gólu. Šance Litvínova trochu zchladila domácí hokejisty a hosté se dostali zpět do hry. Po vyhraném buly nebezpečně střílel Gula, ale jen do Konráda. Šest a půl minuty před koncem druhé třetiny Herman tečoval před brankou střelu Škůrka, ale puk se odrazil mimo tři tyče. O poznání úspěšnější byl o devadesát vteřin později Juraj Mikúš, který si sjel mezi kruhy a prudkou střelou zvýšil už na 5:0.

Jen chvíli po vstřelené brance našel Strapáč na stejném místě Ostřížka, ale Hübl včas sklapl betony. Čtyři minuty před koncem se František Lukeš provinil podražením, ale Pavelka dokázal zahrozit i přes početní nevýhodu, jeho střelu však Konrád zastavil vyrážečkou. V závěrečných vteřinách trestu pohrdl Strapáč odkrytou brankou a trestuhodně přestřelil, Litvínov tak oslabení přečkal. V závěru třetiny se pak Olomouc snažila především udržet puk na svých holích a neohrozit své vedení, druhá třetina už tak další góly nepřinesla.

Třicet sedm vteřin po začátku poslední třetiny se u Hüblovy pravé tyčky vynořil František Skladaný a ačkoliv nenašel mezeru mezi betony litvínovského brankáře, puk se odrazil na druhou stranu k volnému Marku Lašovi, který s přehledem zakončil pod horní tyč. Olomoucká show pokračovala jen o minutu později, když Jan Eberle srazil Ostřížkovu střelu před sebe a přesným projektilem vymetl levou šibenici Hüblovy branky.

Ve 47. minutě se Litvínovu nabídla dvojnásobná přeilová hra, Sorvikovu střelu si však Konrád pohlídal a neuspěl ani Gula. O čisté konto Konráda připravil až v přesilové hře pěti proti čtyřem Miloslav Hořava, poté co dorazil do odkryté klece pokus Reichela. Odpovědět mohl v polovině poslední části Juraj Mikúš, kterého našel u vzdálenější tyče jeho bratr Tomáš, avšak promáchl, a na druhé straně vyslal nebezpečný projektil těsně nad betony Trávníček, našel ale jen Konrádovu lapačku.

Po inkasované brance se Mora přece jen trochu uklidnila a snad i Litvínov začal opět lépe bránit, nicméně šancí Kohoutů ubylo. Naopak před Konráda si dokázal šikovně sjet Robin Hanzl, ale slovenského brankáře nepřekvapil. Čtyři minuty před koncem se rychlým zákrokem ramenem blýskl Jaroslav Hübl proti střele Tomáše Mikúše a Matai o chvíli později mířil příliš vysoko. V závěru ještě Viktor Hübl nastřelil horní tyč Konrádovy branky, ale skóre už se neměnilo. Kohouti tak vyhráli na domácím ledě potřetí v řadě a získali další důležité body do tabulky.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Myslím si, že to nebylo tak jednoznačné, jak vypadá výsledek, ale pro nás jsou důležité tři body. Litvínov tam měl taky spoustu šancí, moc se nebránilo v úvodu zápasu, Konrád tam měl dva důležité zákroky, bylo tam trestné střílení, soupeř měl šancí docela dost, a nám to tam napadalo. Je dobře, že byl jeden zápas, kdy se nám takhle dařilo, takže jsme se odvděčili těm fanouškům, co chodili, když se nedařilo, takže v první řadě jsme rádi, že máme tři body, ale jedeme dál. Utkání nebylo nijak jednoduché a určitě není důvod usínat na vavřínech.