Report ze zápasu OLO vs. KOM (4:3)

4:3sn

(1:2, 2:1, 0:0)

HC Kometa Brno

Po skoro čtyř měsíční pauze se olomoučtí Kohouti představili před domácími fanoušky. V rámci prvního přípravného zápasu na další ročník extraligy přivítali na svém ledě brněnskou Kometu. V čele obou celků se představili noví trenéři – na olomoucké lavičce to byl Zdeněk Venera, u Jihomoravanů Alois Hadamczik.

Oba celky vlétly do utkání jako by se jednalo o ostrý zápas a ne a o první přípravné utkání. Už ve druhé minutě prověřil brněnského brankáře Marka Čiliaka olomoucký Miroslav Holec. Ten se protáhl mezi dvěma brněnskými obránci a vystřelil na jihomoravského gólmana. Čiliak byl ovšem pozorný a betony poslal puk do bezpečí. O dvě minuty později nahodil puk Pavel Skrbek, kotouč však byl tečován těsně vedle brněnské svatyně.

Jenže jak se říká: Nedáš, dostaneš. V šesté minutě našel mezeru ve výstroji olomouckého brankáře Branislava Konráda Tomáš Vondráček, a poslal tak Kometu do vedení. Druhý gól přidal ve třinácté minutě po souhře s Antonínem Honejskem Petr Ton. Vzápětí přišlo první vyloučení utkání. Za držení protihráče byl na trestnou lavici na dvě minuty poslán autor první branky hostů, Tomáš Vondráček. Nabídnutou výhodu ovšem Olomoučtí nevyužili.

Kohouti se ale dvou brankové ztráty nezalekli a byli stále aktivní, což se také vyplatilo. Necelé čtyři minuty před hvizdem ukončujícím první třetinu snížil na rozdíl jediné branky Robin Soudek. V devatenácté minutě poslali rozhodčí na trestnou lavici Davida Škůrka, který se provinil držením protihráče. Hráči Komety si vytvořili tlak, Branislav Konrád ovšem kotouč za svá záda do konce úvodní periody nepustil.

Druhou dvacetiminutovku začali Kohouti pěti vteřinovým oslabením, ve kterém ale Brňané nedokázali nic vymyslet. Ve třiadvacáté minutě Aleš Jergl obkroužil s pukem na hokejce Čiliakovu svatyni a málem ho zasunul za brankovou čáru. Jihomoravský gólman ovšem obrovskou šanci Mory dokázal zlikvidovat. O necelé tři minuty později byl vyloučen Tomáš Houdek a Brněnští početní výhody využili. Richard Stehlík ranou z první vymetl horní pravý roh olomoucké brány, a vrátil tak Kometě dvoubrankové vedení.

Kohouti však ukázali, že také umí využívat přesilovky. Ve třiatřicáté minutě poslal od modré puk na branku Pavel Skrbek. Jan Eberle do rány vložil hokejku a snížil na 2:3. Vzápětí využil další početní výhodu Matěj Pekr a srovnal stav zápasu na 3:3. Do konce druhé už gól nepadl, a tak se do šaten odcházelo za nerozhodného stavu.

Ve třetí dvacetiminutovce byla na Hanácích znát chuť před domácími fanoušky zvítězit. Dvě obrovské šance spálil v šestačtyřicáté minutě Robin Soudek. Olomoucký útočník stál metr od prázdné části prázdné branky, ovšem Čiliak tygřím skokem zabránil zcela jasné brance. Vzápětí Soudek z úhlu minul odkrytou svatyni soupeře.

Většinu třetí třetiny byl domácí tým jasně lepším. Ale například ani přes snahu Jana Eberleho, který zakončoval rychlou kombinaci na Petra Kafku, se jim nepodařilo vstřelit vedoucí branku. V závěru základní hrací doby dostali domácí výhodu přesilové hry. Za podražení byl totiž na dvě minuty vyloučen Richard Stehlík. Kohouti si sice vytvořili tlak, který však neodkázali přetavit v gól. To se nepovedlo ani Kometě, a tak zápas dospěl k nájezdům. V nich byli úspěšnější Olomoučtí. Autorem vítězné branky byl Jakub Herman.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): Myslím si, že to byl typický první zápas a určitě splnil to, co jsme potřebovali. Nastoupila řada nových hráčů. Někteří z nich vůbec nemají smlouvy a ucházejí se o místo v mužstvu, takže jsme si nějaký obrázek udělali. Samozřejmě, že jsou před námi ale ještě další zápasy. Myslím si, že dnes nebyl výsledek ani pro nás, ani pro Kometu to nejpodstatnější.