Baráž je blízko, z olomoucké kabiny však zní: Poslední krok je nejtěžší

David Jahoda
O L O M O U C – Kdo by si jen pomyslel, že Kohouti, kteří proti Jihlavě v základní části nevyhráli byť jediný zápas ze čtyř vzájemných soubojů, zvítězí v prvních třech utkáních semifinále a povedou v sérii 3:0? V pátečním duelu vystřelila nenápadná rána v prodloužení z hole Pavla Selingra Hanákům „barážový“ mečbol, jenž budou moci přetavit v postup hned v sobotu. Čtvrté střetnutí semifinále mezi Duklou a Morou startuje od 17:30 na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě.

Zápas jako řemen. Jeden z těch, které by měly být ve vyřazovací části na pořadu každého hracího dne. Olomoučtí se sice v pátečním klání dostali do rychlého dvoubrankového vedení, domácí Jihlava však ještě před zazněním první sirény dokázala Vošvrdu rovněž dvakrát překonat. Ve druhé části se trefili pouze Jihlavští, ve třetí naopak jen Hanáci. Poprvé v této semifinálové sérii tedy nerozhodlo 60 minut. V prodloužení se ujala nenápadná rána Selingra, a to znamenalo jediné – čtyři mečboly pro Moru.

⇒ Obránce Tomáš Houdek

„Jsme maximálně spokojení s vedením 3:0. Byl to těžký zápas, vedli jsme o dva góly, následně jsme však dostali takové dvě možná zbytečné branky. Chtěli jsme to ale urvat, šli jsme si za tím. Stále jsme byli pozitivní, a to i přestože jsme dostali blbý gól šestnáct vteřin před koncem druhé třetiny. Do poslední části jsme však vcházeli s tím, že to otočíme a naštěstí se to povedlo,“ komentoval třetí utkání série zadák Kohoutů Tomáš Houdek.

Základní stavební kámen olomoucké defenzívy se podrobně vyjádřil ke chvílím, kdy Hanáci ztratili své vedení, které ve skóre činilo dvougólový rozdíl. „Neřekl bych, že to bylo nekoncentrovaností, prostě nám tam ty góly spadly. Nechci říct, že to byly náhody, nebylo to však zároveň nic extra vypracovaného ze strany domácích. Jednou jsme možná až zbytečně moc couvali, ale to tak zkrátka je,“ konstatoval zkušený zadák.

Bylo však ještě hůře. Ve druhé části se nemohli Olomoučtí v útoku prosadit, naopak Dukla se těsně před druhou přestávkou dostala poprvé v klání do vedení. Partu okolo kapitána Bartoně to však k zemi nepoložilo. „Řekli jsme si, že to hodíme za hlavu, že nesmíme být vylučovaní. Šli jsme do toho s tím, že to otočíme,“ prozradil se „Houdy“.

Právě před třetí brankou Jihlavy to na ledové ploše tříštilo emocemi. Rozhodčí během několika málo okamžiků posadili na trestnou lavici hned čtyři olomoucké hráče, z čehož vyplynula dlouhá dvojnásobná početní výhoda pro domácí mužstvo. Nebylo by to v letošní sezóně poprvé, kdy by Hanáci na ledě Dukly nebyli spokojení s výkony sudích.

Zajímavosti zápasu

⇒ Kohouti mohou stejně jako loni postoupit do baráže v nejkratší možné době

⇒ Za stavu 0:3 v jakékoliv sérii play-off žádný tým v české historii nedokázal postoupit

„V Jihlavě to tak prostě je, my jsme s tím trochu počítali. Emoce pracují, následně jsme poněkud vytočení, když tady pískají tak, jak pískají. V sobotu to musíme víc zklidnit a nenechat se vytáčet. S tím, jak rozhodčí pískají, my nic neuděláme,“ vyjadřoval se muž, který si v utkání připsal dva body za gól a asistenci.

Úkol pro Kohouty v následujících hodinách je jasný. Pořádně zregenerovat a připravit se na čtvrtý duel série, který se hraje hned v sobotu a Mora v něm bude mít možnost vyřídit svého semifinálového soupeře nejrychlejším možným způsobem stejně jako minulý rok Ústí nad Labem. „Říká se, že ten poslední krok je nejtěžší. Půjdeme do toho v sobotu s tím, že to chceme urvat už v Jihlavě. Doufám, že se nám to povede, dáme do toho všechno,“ tvrdil odhodlaně nejproduktivnější obránce Olomouce ve vyřazovacích bojích.

Dá se očekávat, že Kohouty za jejich postupem do extraligového baráže požene minimálně stovka fanoušků, kteří na sobotní utkání vypraví dva autobusy. V pátečním střetnutí se na Horáckém zimním stadionu sešli také ve velice hojném počtu. „Chtěli bychom jim poděkovat, jsou výborní. Bylo je celou dobu slyšet, moc si vážíme toho, že přijeli,“ chválil příznivce Mory Tomáš Houdek.

⇒ HC Dukla Jihlava

Svěřenci trenéra Petra Vlka mají naopak úplně jiné starosti než Olomouc, budou totiž před svým publikem odvracet konec sezóny. Dukla se v úvodních dvou utkáních hraných na Hané prosadila jen jednou, na domácím kluzišti svůj gólový apetit zlepšila, ovšem ani tři branky v tomto případě na připsání prvního bodu v sérii nestačilo. Nejproduktivnějším hráčem Dukly zůstává kapitán Tomáš Čachotský (1+6), mezi obránci je na tom nejlépe Petr Mocek (2+1). Branku Vysočanů ve všech zápasech play-off kryl David Rittich.

Čtvrtý zápas semifinálové série mezi Jihlavou a Olomoucí je na programu v sobotu od 17:30 na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě. Mora si může vybojovat rychlý postup do baráže o extraligovou příslušnost. Pokud nehodláte být přímo v místě dění, bude pro vás díky jihlavskému promoTEAMU připraven živý videopřenos. K dispozici však bude samozřejmě i tradiční textový on-line přenos. Hodinu před startem zápasu se na oficální facebookové stránce HC Olomouc dozvíte i to, v jaké sestavě Kohouti nastoupí.

Sestavy z posledního utkání

HC Dukla Jihlava: Rittich – Dobrovolný, Zadražil, Mocek, Podlipnik, Štebih, Jaroš, Tobola – Haluza, Čachotský (C), Prokš – Důras, Hubáček, Seman – Velecký, Kuřítko, Malec – Štěpánek, Březina, Mikeš. Trenér: Petr Vlk.

HC Olomouc: Vošvrda – Kadela, Jaroměřský, Houdek, Ondrušek, Bartoň (C), Janáček, Drtil – Kucharczyk, Ostřížek, Selingr – Pekr, Kindl, Švaňhal – Marosz, Knotek, Herman – Jergl, Diviš, Vodný. Trenér: Petr Fiala.