Baráž je v polovině! Jak si vedou olomoučtí hráči v Jihlavě?

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – Soutěž o extraligovou příslušnost je přesně v polovině. Mezi čtveřicí týmů bychom zatím marně hledali jasného aspiranta na postup do nejvyšší soutěže, nejen teoretickou šanci mají prozatím všichni čtyři účastníci baráže. Za momentálně poslední celek barážové tabulky bojují i dva Kohouti, kteří jsou v Dukle Jihlava na hostování, Richard Diviš a Aleš Jergl. Jak se jim vede?

Svou extraligovou příslušnost hájí v tomto ročníku baráže HC Energie Karlovy Vary a stále ještě mistrovská Verva Litvínov. Naopak po postupu o příčku výše touží po roční anabázi ve druhé lize pražská Slavie a vítěz WSM ligy Dukla Jihlava. Favoritem je Litvínov, kterému jen o dva body unikla jistota setrvání v extralize, tu nakonec udržely Pardubice. A mistr svou roli zatím plní.

Všechny týmy jsou ve hře

Litvínov má po šesti utkáních na svém kontě dvanáct bodů po třech výhrách a jedné porážce od Energetiků. Dva body vydřel v Praze po velkém obratu z 3:0 na 3:4 po prodloužení. A naopak bod si odvezl z Jihlavy po samostatných nájezdech, když jediný gól Dukly střelil hned ve druhé minutě zápasu Richard Diviš.

Slavia Praha své ambice prokázala v prvoligovém play-off, kdy nejprve prostějovské Jestřábi ve čtvrtfinále vyřídila 4:0 a pak i stejným poměrem ambiciózní českobudějovický Motor. To z ní udělalo jednoho z favoritů na postup a prozatím se této prognózy drží. Je na druhém místě s dvoubodovým odstupem na první místo. Mrzet ji mohou obzvlášť dva poslední zápasy, kdy nejprve ztratila vedení proti Litvínovu a prohrála v prodloužení a poté prohrané nájezdy s Karlovými Vary.

Energetici na to, jakou mají sezónu, si v baráži vedou dobře. Jsou třetí s minimálním odstupem na postupová místa. Zajímavostí je, že s každým barážovým soupeřem už prohráli, ale také je i porazili, i když Slavii jen na nájezdy.

S Duklou se spíše nepočítalo do bojů o extraligu, proto byla od začátku brána jako čtvrtý do počtu. O to více, že Dukle nemůže pomoci nejlepší brankář WSM ligy Honzík, který byl v Jihlavě na hostování pouze pro první ligu. Do brány tak klub z Vysočiny nasadil teprve šestnáctiletého Škarka. Ten si vede prozatím skvěle. Připsal si nejvíce zásahů a jeho úspěšnost je nad 90 %. Dukla získala prozatím bodů šest, na postup jí schází pouhé čtyři body. Tříbodovou výhru zaznamenala proti Varům, bodovala i jak proti Slavii, tak i Litvínovu.

Olomoucká stopa v Jihlavě

Jihlavská Dukla je nyní domovem pro dva olomoucké hráče Aleše Jergla a Richarda Diviše. Mladý Kohout Jergl nastupuje na křídle prvního útoku, prozatím si však body nepřipsal a v posledním utkání chyběl. To Richard Diviš se prosazuje a ukazuje, že je v Dukle více než platným hráčem. Jeho brzký gól zařídil Dukle bod z utkání proti Litvínovu a asistoval u branek v zápasech proti Varům, ze kterých Dukla vyválčila tři body.

Diviš si tak drží dobrou formu ze základní části, kdy přispěl 29 kanadskými body (9+20) ke druhému místu Jihlavy, v play-off k tomu přidal ještě šest asistencí. Celkově jde o třetího nejproduktivnějšího hráče Jihlavy v tomto ročníku. To Aleši Jerglovi spíše sedělo prvoligové play-off, kdy za 10 zápasů si připsal 8 bodů (3+5).

FOTO (zdroj): hcdukla.cz