Bodový zisk i předvedená hra jsou na hranici našich možností, připustil kouč Jan Tomajko

Tomáš Schmiedt
O L O M O U C – Základní část první hokejové ligy vstupuje do své poslední čtvrtiny. Mora si v dosavadním průběhu sezóny držela poměrně stabilní formu, i když nějaké výkyvy by se našly. V poslední době ale Kohouty trápila rozsáhlá marodka, hlavně v obraně. Zranění hráči se však pomalu vrací na led. „Saša Lhotský by měl už příští týden hrát. Věříme také v to, že by mohli do konce sezóny ještě hrát i Jirka Dopita a Milan Ministr,“ pravil trenér Jan Tomajko.

Olomouc prožívá úspěšný průběh sezóny. Zatím odehrála devětatřicet zápasů, po kterých jí s šestaosmdesáti body patří druhá pozice. „S naším postavením v tabulce můžeme být spokojeni, stejně tak i s výkony, které máme stabilní. Přišli sice nějaké výkyvy, třeba když jsme hráli v Písku nebo doma s Mostem, ale těm se nevyhne žádné mužstvo. Pokud se totiž na to podíváme v globálu, tak bodový zisk i předvedená hra je na hranici našich možností,“ komentoval aktuální formu hanáckého mužstva Jan Tomajko.

⇒ Trenér Jan Tomajko

Do konce základní části zbývá už jen třináct duelů a Kohouti ztrácí na první místo, na kterém trůní Mladá Boleslav s utkáním méně, pouze dva body. Před třetím Ústím nad Labem má Mora náskok tří bodů. „Já bych se na tu tabulku tolik nedíval. My se musíme hlavně soustředit na to, abychom si udrželi stabilní výkonnost a vypracovali si potřebné sebevědomí, protože to je v play-off, kde se bude rozhodovat, důležité,“ prozradil olomoucký lodivod, který ale zároveň dodal:

„Samozřejmě je lepší skončit na druhé pozici než na třetí, ale myslím si, že v play-off to zase není až tak velká výhoda. V tom totiž opravdu rozhoduje až momentální forma a na tu se budeme chtít připravit co nejlépe.“

Kdyby se ale Olomouci povedlo skončit na první pozici, mohla by se v případě postupu do semifinále play-off vyhnout Mladé Boleslavi i Ústí nad Labem. Na druhou stranu je pravdou, že vyřazovací fáze bývá dosti ošidná.

„V play-off se nedá takhle kalkulovat, protože ještě je nejdříve čtvrtfinále. Nemůžeme si tedy před ním myslet na to, s kým budeme hrát semifinále. Takhle to v play-off prostě nefunguje. Play-off je o tom, že první může prohrát i s osmým. Právě na podobné situace je třeba se připravit, hlavně tedy mentálně,“ vysvětloval Tomajko.

Mora si ve třetí čtvrtině základní části připsala devět tříbodových vítězství, tři jednobodové porážky a jeden neúspěch po šedesáti minutách hry. Právě prohra v Písku a domácí ztráta bodů s Mostem bývají trnem v oku olomouckým fanoušků.

„Nás samozřejmě některé výsledky také netěší, ale když se podíváme na posledních dvacet zápasů, tak jsme za tři body ztratili jen jeden zápas. Takže bych řekl, že to není zase tak špatné. Já jen doufám, že budeme v těch výkonech pokračovat i nadále a že se dobře připravíme na poslední část sezóny,“ doufá kouč Kohoutů.

Zápasy ve třetí čtvrtině základní části

27. kolo: Šumperk 4:5sn

28. kolo: Benátky n/J 2:0

29. kolo: Kadaň 5:1

30. kolo: Jihlava 2:3sn

31. kolo: Třebíč 3:2

32. kolo: Ústí n/L 4:1

33. kolo: Hradec Králové 6:0

34. kolo: Mladá Boleslav 2:1

35. kolo: Písek 0:2

36. kolo: Beroun 6:1

37. Kolo: Havlíčkův Brod 4:1

38. kolo: Most 5:6p

39. kolo: Litoměřice 3:2

Pozn.: Výsledky jsou psány z pohledu HC Olomouc, tučně jsou zvýrazněny domácí duely.

Největším problémem Hanáků jsou samostatné nájezdy. Ty o jejich zápasech rozhodovaly v letošní sezóně pětkrát, ale ani jednou je Olomouc nevyhrála. „Snažíme se na nich nějakým způsobem pracovat. Je ale samozřejmě něco jiného, když hráč jede nájezd na tréninku, než když ho pak jede v zápase pod tlakem. Samozřejmě je tedy trénujeme, ale v zápase se nám v nich holt nedaří. V play-off se však může všechno změnit,“ věří Tomajko. Ten také odmítl rozdělování mužstev dle síly.

„Já bych moc neříkal silnější a slabší celky, protože body jsou stejné jak s Mostem, tak třeba i s Mladou Boleslaví. U některých zápasů s týmy z nižších pater tabulky jsme s výkonem nebyli spokojeni ani my trenéři ani hráči. Ale zase jsme se dokázali odrazit, protože v Litoměřicích jsme odehráli opravdu výborný zápas. Zlepšili jsme také koncovku utkání. S Mostem jsme ji nezvládli, ale s Litoměřicemi už ano. Myslím, že tento faktor bude mít stoupající tendenci.“

Kromě nejlepšího útoku se Olomouc může pochlubit druhou nejlepší obranou. Z posledních třinácti zápasů Kohouti jen ve třech z nich inkasovali více jak dva góly, z toho v Jihlavě navíc rozhodující trefu obdrželi až při samostatných nájezdech.

„Je to dané tím, že se snažíme hrát z obrany. Ne tedy, že bychom bránili, ale ihned po ztrátě kotouče se ho snažíme získat zpět. Jsme také silní v útoku, kde se dlouho držíme na kotouči, takže soupeř nemá tolik možností, aby něco provedl,“ řekl trenér Mory.

Na druhou stranu mají Hanáci v poslední době kvůli marodce problémy se složením obrany. Mimo jsou Michal Nedbálek, Alexandr Lhotský a Jiří Ondrušek. Více prostoru v áčku by tak mohli dostat olomoučtí junioři.

„Třeba David Škůrek už toho odehrál hodně, Kuba Schejbal se také ukázal v pár zápasech. Teď nám vypomohl i Olda Kotvan ze Zlína. Saša Lhotský by ale měl už příští týden hrát, takže se to nějak srovná. Myslím, že jestli nás nepotká nějaká pohroma, tak obránce budeme mít na play-off připraveny všechny.“

Mezi dalšími zraněnými hráči Mory jsou Jiří Dopita, Tomáš Zbořil a Milan Ministr. I tito hokejisté by ale mohli svěřence trenérů Fialy a Tomajka posílit ještě v tomto ročníku.

„Já doufám, že tomu tak bude, věříme v to. Jirka Dopita vypadá na tréninku už dobře. Přišly mu nové brusle, které ho již netlačí. Takže si myslím, že také ještě nastoupí. Milan před dvěma týdny začal trénovat, na ledě se jeví dobře, jen se do toho musí ještě dostat. U něj však také věřím, že bude hrát,“ odkryl Tomajko.