Budou Kohouti loupit v království Komety?

Kristýna Nováková
B R N O – Už potřetí během šesti dnů čeká olomoucké hokejisty zápas v rámci Tipsport extraligy. Tentokrát změří své síly s brněnskou Kometou. Oba celky na sebe už letos jednou narazily, v zápase 3. kola nejvyšší hokejové soutěže byla šťastnější Kometa, která si z Plecharény odvezla vítězství 2:1 na samostatné nájezdy. Kohouti se úřadujícímu mistrovi pokusí vrátit porážku v utkání, jež začíná ve středu od 18 hodin v brněnské DRFG Areně.

ŘEKL PŘED ZÁPASEM: Jan Knotek

Podruhé za sebou musely zápas Mory rozhodnout až samostatné nájezdy a po druhé za sebou to byli právě hokejisté z Hané, kdo byl v dovednostní soutěži úspěšnější. „Myslím, že to nebylo nic extrémního. Samozřejmě se teď ta únava kupí, protože bylo víc zápasů za sebou. Ale myslím, že díky tomu, že jsme sbírali body, se nám regeneruje mnohem lépe. Myslím, že sil máme pořád dost,“ věří útočník Jan Knotek.

⇒ Útočník Jan Knotek

Utkání proti Plzni přitom v základní hrací době skončilo fotbalovým výsledkem 1:1. Oba góly navíc padly v první třetině, kdy se nejprve ve 12. minutě trefil Bruno Mráz a o chvíli později srovnal stav utkání Miroslav Indrák. „Bylo to vyrovnané utkání. Klasický remízový zápas to ale asi nebyl, mohlo se to překlopit na jednu, nebo druhou stranu. Šance tam byly a dobře zachytali gólmani, takže se to pak rozhodlo až na nájezdy,“ hodnotil exekutor rozhodujícího nájezdu, díky němuž si Hanáci ze západu Čech odvezli bod navíc.

Po reprezentační pauze se Kohoutům daří, z pěti zápasu vyhráli čtyři. Nedařilo se jim pouze na ledě Vítkovic, odkud si odvezli porážku 1:4. Jinak ovšem do své sbírky přidali skalpy Litvínova, Sparty, Liberce a nově Plzně. „Pauza přišla vhod. Mohli jsme si odpočinout a taky si říct, že takhle to dál nejde. Evidentně nám to pomohlo,“ narážel útočník s číslem 12 na období, kdy se Moře příliš nedařilo, a utrpěla sérii čtyř porážek v řadě.

Momentálně se ale zraky hráčů a také jejich fanoušků upírají na jih – ve středu je čeká utkání s Kometou Brno. Ta je v extraligové tabulce na šestém místě o jednu příčku právě před olomouckým klubem. „Je to trochu zkreslující. Nepotřebují být první, šolichají si to tam kolem pátého místa. Play-off raději začínají venku. Když potřebují, tak umí zabrat,“ ví třetí nejproduktivnější muž Mory.

„Určitě mají kvalitní tým se spoustou hvězd, ale my jsme se rozhodli, že dokážeme porazit každého,“ ocenil třicetiletý forvard kvality soupeře. „Byl bych raději, kdybychom vyhráli po 60 minutách, ale kdyby to dospělo do nájezdů a bylo to za dva body, tak budeme samozřejmě také rádi,“ usmíval se Knotek.

Z KABINY SOUPEŘE: Kometa před Vánoci posiluje

Brněnské Kometě se po reprezentační pauze příliš nedařilo. První utkání po dlouhém odpočinku sice vyhrála, a to v poměru 2:0 proti Pardubicím, pak ovšem přišla série čtyř proher. Modrobílí hokejisté nejprve podlehli v prodloužení třineckým Ocelářům, poté následovaly porážky 3:6 v Hradci Králové a 4:5 v Karlových Varech. V posledním utkání však udělala Kometa sérií porážek přítrž a z litvínovského Zimního stadionu Ivana Hlinky si odvezla tři body za vítězství 3:2. Proti Kohoutům se úřadující mistr postavil hned ve třetím kole a dokázal vyválčit dva body za výhru na samostatné nájezdy.

Speciální příchuť bude mít utkání pro Lukáše Nahodila, který se na Hanou začátkem října stěhoval právě z Brna. Kometa ovšem v průběhu sezóny zaznamenala více změn v kádru. Na začátku listopadu oznámil odchod do Ruska brankář Marek Langhammer. Útočník Václav Karabáček, jenž se k týmu připojil letos v létě, odešel na měsíční hostování do Českých Budějovic. Naopak novou posilou týmu se stal Libor Kašík, jemuž se příliš nevydařilo ruské angažmá v Amuru Chabarovsk, kam se zlínský odchovanec vydal zkusit štěstí po loňské sezóně. Obranné řady Komety pak vyztužil americký obránce Nicholas Schaus. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na aktuálně nejdiskutovanější posilu Tomáše Plekance. Šestatřicetiletý útočník se po svém návratu ze zámoří hlásil v Kladně, s moravským klubem má však vyřízené střídavé starty.

Kometa je aktuálně na 6. místě tabulky o dva body právě před Olomoucí. Nejproduktivnějším hráčem týmu je Petr Holík, jemuž zároveň patří průběžné druhé místo v kanadském bodování soutěže. Šikovný centr posbíral už 23 bodů rozdělených do 5 gólů a 18 asistencí. V první desítce neproduktivnějších hráčů najdeme ještě dva další hráče Brna, a to Martina Zaťoviče (11+7) na sedmém a Petera Muellera (9+9) na osmém místě. Prvně jmenovaný je zároveň nejpilnějším kanonýrem Komety. Co se brankářských statistik týče, ze čtyř maskovaných mužů, kteří se aktuálně pohybují v brankovišti týmu, má nejlepší čísla Karel Vejmelka (úspěšnost zákroků 91, 76 %). Liboru Kašíkovi se jeho premiéra v novém dresu moc nepodařila, v Karlových Varech dostal pět gólů, a i kvůli tomu je jeho úspěšnost po dvou odehraných utkáních jen 89, 55 %.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Libor Zábranský
Kapitán: Leoš Čermák
Hala (kapacita): DRFG Arena (7 700)
Poslední utkání: Výhra 3:2 v Litvínově

SOUPISKA Komety