Byl to náhodný gól, ale snad se od něj odpíchnu, věří Ondřej Švaňhal

David Jahoda
O L O M O U C – Mora je doma stále bezchybná, naposledy to schytali Královští lvi z Hradce Králové. Poprvé do střeleckých kolonek letošní sezóny se zapsal i útočník Ondřej Švaňhal, autor vyrovnávací branky proti Hradci, který tak pomohl Olomouci prodloužit její domácí neporazitelnost. „Bylo to až do konce hodně nervózní, ale i když jsme jednou vedení ztratili, dokázali jsme si ho vzít zpět a uhrát tři body,“ říká spokojený Švaňhal.

Mora si po další venkovní ztrátě nemohla dovolit doma zaváhat, proti Hradci Králové jí však nečekalo nic lehkého a samotné utkání nakonec bylo napínavé až do závěrečné sirény. „Zápas proti Hradci byl pro nás hodně důležitý, potřebovali jsme si totiž zvednout sebevědomí po tom, co jsme dostali pětigólový příděl od Ústí a o něco se zvednout v tabulce,“ tvrdí olomoucký forvard Ondřej Švaňhal.

Zároveň však poukazuje na to, že se jeho tým nemůže nechat v zápase tolikrát vylučovat. „Dvakrát jsme hráli oslabení tři na pět, což by se nemělo stávat, obzvlášť ne doma. Bylo to až do konce hodně nervózní, ale i když jsme jednou vedení ztratili, dokázali jsme si ho vzít zpět a uhrát tři body,“ pochvaluje si mladý hokejista, že se jeho tým i přes nepříznivý stav nevzdal.

⇒ Ondřej Švaňhal

Mora na začátku druhé třetiny vyrobila ve svém obranném pásmu několik chyb a Hradečtí šli do vedení o jeden gól. Do konce druhé části se však Hanáci vzepřeli a skóre otočili ve svůj prospěch.

„Ve druhé třetině se utkání lámalo, bylo vidět, že každá lajna, která skočila na led, do toho šla po hlavě a nechala na ledě duši. Proto se nám také povedlo Hradec zatlačit, dali jsme vyrovnávací gól na 2:2, který nás ještě více dostal do hry a posléze jsme vstřelili i třetí a vítěznou branku,“ komentuje Švaňhal sobotní zápas.

Autorem vyrovnávací branky byl právě třiadvacetiletý útočník, který si v ligovém ročníku odbyl gólovou premiéru. „Byl to dost náhodný gól, ale po několika nezdarech se na mě konečně usmálo štěstíčko. I když ten gól nebyl z kategorie pěkných, mohl by pro mě být důležitý, abych se na něm chytnul,“ popisuje svou trefu letní olomoucká akvizice.

Východočeši se však nehodlali vzdát vidiny nějakého bodu a v závěru si zkusili dokonce přesilovku šest na čtyři, když při své početní výhodě odvolali svého brankáře. „Hradec neměl v závěru co ztratit, takže se snažil rychle nahazovat a střílet z každé pozice. Káša (Libor Kašík) nás naštěstí hodně podržel, zápas se mu hodně povedl a i díky němu jsme tři body uhájili,“ poukazuje na perné chvíle v závěru střetnutí.

Ondřej Švaňhal během začátku sezóny vedle sebe vystřídal hned několik spoluhráčů, vědu by z toho však nedělal.

„S někým mi to vyhovuje více, s někým méně, ale snažím se být univerzální. Tam kam mě trenér dá, tam se snažím odvést co nejlepší práci. Musím ale říct, že poslední zápasy se mi hrály docela dobře, ať už to bylo s Divišem, Selingrem, Kucharczykem nebo Hamplem,“ říká účastník posledního extraligového finále.

Mora měla v úvodu ligového ročníku velké problémy ve hře, kdy má vyšší počet hráčů na ledě. Po tom, co v posledním domácím zápase s Třebíčí dokázali Kohouti využít hned tři přesilovky, se jim stejný kousek povedl i proti Hradci.

⇒ Královští lvi Hradec Králové

„Stále hledáme na přesilovky to nejlepší složení formací, je pravda, že se na ně teď na trénincích zaměřujeme více, je však stále hodně věcí, které v početních výhodách musíme vypilovat. Jsme ale rádi, že nám tam v nich už konečně něco padlo,“ odpovídá spokojený Ondřej Švaňhal.

Bývalý hráč Komety Brno tvrdí, že před zápasem měli z Hradce respekt, a to i přesto, že jsou Východočeši na posledním místě.

„Umístění v tabulce zatím nehraje žádnou roli, čekali jsme proti nim těžký zápas bez ohlednu na to, že jsou na posledním místě. Může se stát, že během chvíle budou v horní části tabulky,“ upozorňuje.

V klání proti Královským lvům se v olomoucké sestavě objevil i velezkušený obránce Mario Cartelli, který s Morou od začátku letní přípravy trénuje. Ondřej Švaňhal si jeho umění nemůže vynachválit.

„V kabině už jsme se o něm bavili, jestli tu zůstane nebo odejde pryč. My budeme rádi, když tu bude co nejdéle a pomůže nám. Mario má neskutečnou ránu, což je hlavně v přesilovkách rozhodující. Myslím, že zápas s Hradcem odehrál fantasticky,“ chválí Švaňhal novou olomouckou posilu.

Po utkání s Hradcem Moru čeká další těžké utkání. Svoji domácí neporazitelnost budou Hanáci ve středu bránit proti Mladé Boleslavi, která ještě minulý rok brázdila po extraligových stadionech.

„Mladá Boleslav má v týmu hráče jako Výborný či Vrbata, takže nás v žádném případě nečeká nic jednoduchého. Navíc na ně bude po celou sezónu vyvíjen tlak, aby se vrátili zpět do extraligy, takže se na ně musíme důkladně připravit,“ uzavírá vsetínský odchovanec.

Zahraničí je pro mě stále prioritou, tvrdí Mario Cartelli

Obránce s reprezentačními zkušenostmi Maria Cartelliho už nebavilo pouze trénovat, a tak byl velmi rád, když se potom, co na Hané od léta trénuje, vedení olomouckého klubu domluvilo s třineckými Oceláři na jeho hostování, a on může v Olomouci nabírat zápasové tempo.

⇒ Mario Cartelli
FOTO: hcocelari.cz

„Zatím opravdu nevím, jak to se mnou bude. S panem Fürstem jsem domluvený, že v Olomouci můžu odehrát několik zápasů, pořád však čekám na nabídku ze zahraničí, což je pro mě prioritní," říká Cartelli.

Vzal jsem ale za vděk, že se Olomouc s Třincem domluvila na mém hostování a já se tu můžu dostat do herního rytmu. Když tu klukům budu ku prospěchu, tak jedině dobře,“ svěřuje se brzy třiatřicetiletý bek.

„První ligu bych nijak nesnižoval, dnešní zápas měl podle mě velkou kvalitu, možná byl i na úrovni nejvyšší soutěže,“ komentuje kvalitu první hokejové ligy.