Celá akce se parádně vydařila, chválil Jan Littner kurz přežití pro gólmany

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Není to tak dlouho, co si olomoucké áčko vyzkoušelo, zda by dokázalo zvládnout pár dní v divoké přírodě. Akce se trenéru Janu Littnerovi natolik zalíbila, že se ji rozhodl společně s Armádou ČR zorganizovat znovu. Tentokrát ale pro mnohem mladší kategorii. Na kurz do Domašova se vydali brankáři od druhé třídy až po juniorku. Ti navíc do poslední chvíle netušili, co je čeká.

Nejen sedmáci měli letošní suchou přípravu velice pestrou. I gólmani zažili něco, na co sotva jen tak nezapomenou. Brankáři napříč kategoriemi, tedy od druhé třídy až po juniorku, vyrazili na kurz přežití, který pro ně spolu s trenérem Janem Littnerem uspořádala Armáda ČR. Trenér, který si letos pod křídla vzal kromě gólmanů i čtyři ročníky, už měl zkušenosti s absolvováním podobné akce z minulých let s A týmem kohoutů. „Pár let zpátky jsem byl na podobné akci s A týmem. Akce pro děti byla ale programem hodně odlišná. Už jen z toho důvodu, že to bylo pro děti. Upřímně si ale myslím, že děti to měly daleko náročnější. Ujít za dva dny 32 km lesním terénem není jen tak,“ uznal olomoucký trenér.

Trenér před svými svěřenci podobu společné akce dlouho úzkostlivě tajil. O co přesně jde, se tak brankáři dozvěděli až v poslední možné chvíli. „Děti si myslely, že jedeme opékat špekáčky,“ smál se. „Ale když se před zimákem sešli všichni ve vojenském, docházelo jim, že to asi úplně pravda nebude. Když pak do Domašova přijeli vojáci, dost je to překvapilo. Hned si to ale začali ještě více užívat. Během sezóny jsme brankáře trochu připravovali, protože měli v tělocvičně i opičí dráhy, které jsem postupně zvedal do výšky, jelikož jsem věděl, že na kurzu bude lezení a ne každý má výšky rád. Včetně mě,“ dodal pobaveně.

Brankáři postupně zjistili, co je vlastně čeká. V průběhu akce tak někteří překonávali i vlastní limity. Z některých aktivit měli přirozený respekt, jiné je velice bavily. „Respekt měli rozhodně z lanové dráhy. Tam se vojáci vyřádili. Užili si určitě i překonávání proudu bez bot a navigování podle map. Ovšem největší zážitek byla tvorba spaní v lese jen z toho, co měli k dispozici. V tom byli nezastavitelní,“ chválil své svěřence Jan Littner.

Taková akce se nekoná každý den, pro olomoucké gólmany tak byla velkým přínosem. A to nejen po praktické stránce. „Určitě se naučili umění vystoupit z komfortní zóny. Překonávat své hranice. Dokázat si, že můžou být lepší než jsou. Dala jim strašně moc v orientaci prostorem a že i z mála se dá postavit přístřešek na spaní, který v pohodě poslouží k tomu, aby se kvalitně vyspali v suchu. Především to pro ně byl zážitek, na který jen tak nezapomenou, protože si to díky klukům z armády strašně moc užili. Já moc děkuji panu Chalupovi, že si to se mnou vzal na triko a celá akce se parádně vydařila. Jsem rád, že se po době s covidem opět podařila oživit tradice, že spolu jezdí gólmani od druhé třídy až po juniorku na soustředění,“ dodal závěrem zkušený kouč.

FOTO: Petr Poláček