Chci být prospěšný týmu, o to mi jde, říká nový gólman Falter

Tomáš Pavlica, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Na začátek letní přípravy se postavilo i trio gólmanů. Mladíky Urbische s Vlachem bude doplňovat nově příchozí Martin Falter. Dvaatřicetiletý gólman přišel jako náhrada za Tomáše Vošvrdu. Tento zkušený gólman má za sebou několik angažmá v české a slovenské extralize, okusil i KHL. „V Olomouci jdu do toho s tím, abych byl co nejvíce prospěšný týmu,“ říká letní posila Kohoutů.

Martin Falter byl mezi prvními oznámenými příchody do hanáckého klubu. Jak samotná jednání o jeho příchodu probíhala? „Docela rychle. Kontaktovalo mě vedení klubu a nějakým způsobem se dohodlo s Brnem, abych měl zájem a opravdu se to povedlo. Takže jsme byli brzy dohodnutí,“ popisuje dohodu s olomouckým klubem Falter.

Ve svém posledním angažmá v Brně plnil funkci dvojky. Nejprve kryl záda nynějšímu olomouckému trenéru gólmanů Jiřímu Trvajovi, pak stejnou funkci plnil za Markem Čiliakem. A ví, že podobná role ho bude čekat i v Olomouci. „Už mám něco za sebou a tady vím, jak je to tady dané, jak se bude začínat sezóna. Momentálně jsem tady brán jako zkušený brankář a pokud se nic nestane, tak sezónu bude začínat Braňo Konrád. Po loňské sezóně má výbornou pozici, byl základním stavebním kamenem týmu, ale v hokeji se může stát cokoliv a já jdu do toho tady s tím, abych byl co nejvíce prospěšný týmu. Budu pracovat tak, jak jsem zvyklý.“ Falter i přes pozici dvojky má v loňské sezóně odchytáno šestnáct zápasů, z toho jedenáct v extralize.

Jednou z věcí, která ho přilákala do Olomouce, byla právě přítomnost Jiřího Trvaje. „Já jsem s Jirkou začínal ve Vítkovicích, když mi bylo osmnáct let. Pak jsme se potkali na dva roky v Brně. Známe se dobře a samozřejmě, že jsme přestup probírali, ale ne do hloubky. On je tady brankářský trenér, což je pro mne jenom plus, výborný gólman, ač bývalý," (smál se). „Je to také výborný člověk, což byla také důležitá miska na vahách. Ale nechci říkat, že jsem se dlouho rozhodoval. Bylo to rychlé jednání z obou stran.“

Martin Falter ale zná více lidí z olomouckého klubu než jen Trvaje, což také jednáním pomohlo. „Výhoda je v tom, že vím, do čeho jdu a co mě čeká. Je to asi v něčem lepší, než poznávat se s novým mužstvem a novým trenérem. Znám se tady i se spoustou kluků, o to je to pro mě lehčí. V Brně byl i Míra Holec, znám se s Markem Lašem a ještě jsem určitě na někoho zapomněl,“ tvrdí s úsměvem.

Navíc z Komety přestoupil společně s Vilémem Burianem. „Na internetu hned vyběhlo, že jdeme do Olomouce spolu. Volali jsme si spolu až teď v pátek před nástupem, ale tajemství to nebylo, takže to je taky fajn. Seděli jsme spolu rok v kabině, takže jsem rád, že znám někoho velmi dobře,“ pochvaluje si příchod svého brněnského spoluhráče Falter.

Nově příchozí gólman se z Brna zná také s hlavním koučem Zdeňkem Venerou, takže mu jeho letní příprava vyhovuje. „Je to mnohem lepší než v zahraničí, kde to probíhá individuálně. Mně mnohem více vyhovuje, že jsem v kolektivu, navíc pod panem Venerou jsem letní přípravu absolvoval v Brně a vidím, že se to bude ubírat stejným směrem. Já si nijak nestěžuji,“ říká dobře naladěný brankář.

Loňský rok prožil v Kometě, která se sezónou protrápila, ač na jejím začátku byla považována za jednoho z favoritů. To Olomouc byla jedním z překvapení a nakonec skončila na pro ni fantastickém šestém místě. Jakou sezónu čeká zkušený gólman? „Asi bude těžší, protože ta laťka byla nastavena velmi vysoko. Olomouc byla velké překvapení, stabilizovala se v extralize a loni předváděla výborné výkony od začátku do konce bez nějakého většího zaškobrtnutí. Bylo vidět, že to není žádná náhoda, že je to systematická hra. Velice zodpovědná dozadu, pro všechny soupeře nepříjemný soupeř,“ potvrzuje mínění o hře Olomouce Martin Falter.