Po skoro dvou týdnech od posledního zápasu Olomoučtí opět nazuli brusle a v plecharéně přivítali jihlavskou Duklu. „Bylo vidět, že jsme teď nějakou dobu nehráli. Nejdříve jsme se snažili hrát, poté přišlo oslabení a těžko jsme se dostávali do tempa,“ přiznal po utkání útočník Káňa. S týmem z Vysočiny už se v rámci přípravy na nadcházející ročníky extraligy střetli a prohráli tehdy 1:2. Bylo tedy co vracet.

⇒ Útočník Jan Káňa

Domácí se dostali do vedení přímo bleskově, neuplynula ani minuta a skóre otevřel Knotek. Hanáci i ve zbytku první části měli více ze hry, svůj náskok však nenavýšili. Vyrovnat se Jihlavě podařilo až na začátku třetí dvacetiminutovky, když po průniku překonal Lukáše exolomoucký Zeman. Olomouci se ovšem podařilo ještě do závěrečného hvizdu překlopit vítězství na svou stranu, když se šikovnou tečí nahození z hole Jaroměřského prosadil Zbyněk Irgl. Týmy si následně vyzkoušely také samostatné nájezdy, ve kterých se jako jediný prosadil domácí Jergl.

Útočník Jan Káňa se sice v zápase neprosadil, i tak byl vidět. Necelých osm minut do konce utkání se dostal do potyčky s jedním z jihlavských hráčů, který předtím najel do jeho spoluhráče Irgla. Nabízela se tedy otázka, jestli chtěl parťáka z formace pomstít. „Já bych to moc nezveličoval, ale je pravda, že ten samý hráč už v minulém zápase trefil Vojtu Tomečka a teď ten zákrok na Zbyňu. Tyhle střety jsou někdy zbytečné, ale když už jsem tam byl, tak mi přišlo správné, abych něco udělal.“ přiblížil situaci. „ Když jsem se pak ale podíval na stav a čas do konce, tak mě to mrzelo. Bylo to ode mě dost riskantní, ale kluci to naštěstí ubránili,“ přiznal Káňa, který za svůj zákrok dostal 2 + 2 minuty za hrubost.

V nadcházející sezóně se totiž tyto akce budou posuzovat přísněji. „Ten, kdo potyčku vyvolá, dostane dvě minuty navíc. Byla to tedy moje hloupost. Když jsem viděl, že se ten druhý do toho nechce pouštět, měl jsem ho nechat,“ uvědomoval si své pochybení šestadvacetiletý útočník. „Asi bychom se měli zastávat jeden druhého, ale za této situace to bylo ode mě hodně na hraně.“

Káňa ovšem chápe, že jisté zpřísnění pravidel nebude na škodu věci. „Určitě by se měly trestat zákroky, kdy se dohrává po té, co hráč odehraje puk a má hlavu dole, protože je to velice nebezpečné,“. Zároveň ale dodává, že pokud by nešlo o přípravné střetnutí, vypadala by situace podle jeho názoru jinak. „Myslím si, že pokud by šlo o ligu, tak by se protihráč nenechal v rohu zmuchlovat – zvláště ode mě, takového prcka,“ řekl s úsměvem. Jestli má pravdu, nebo se mýlí, zjistí již záhy – extraliga začíná 14. září.

Do té doby čeká Olomouc ještě několik přípravných utkání, v tom nejbližším se v pátek utká na vlastním ledě s týmem Admiral Vladivostok, který působí v KHL. Káňa zavzpomínal na dobu, kdy se s ruským mužstvem střetl ještě v dresu brněnské Komety. „Pamatuji si, že hodně bruslili a že to byl velice rychlý zápas. Určitě je to dobrý soupeř i pro fanoušky – je to zajímavý tým, který se tu často nevidí,“ řekl a dodal, že střetnutí s dalšími týmy jsou v přípravě velice důležité. „Tréninky jsou jedna věc, ale v utkání jsou ty situace úplně jiné. Čím více budeme hrát zápasů, tím více se do toho budeme dostávat. Doufám, že v pátek to bude ještě lepší,“ vyjádřil své přání.

Přípravná utkání jsou od toho, aby se hráči co nejvíce dostali do tempa, ale také například pro to, aby trenéři zjistili, jaké stavět formace. Ta, ve které působí Káňa, se zatím jeví jako nejstabilnější, což se zlínskému odchovanci líbí. „Jsem strašně rád za možnost hrát se Strapem a Zbyňou (pozn. Petrem Strapáčem a Zbyňkem Irglem)>/i>. Zbyňa je persona, je velice dobře technicky vybavený hráč, jeho nahrávky a zakončení jsou skvělé. Na mě s Peťou Strapáčem je, abychom ho hledali, dali mu prostor a šance. Myslím, že by to mohlo fungovat,“ uzavřel optimisticky.