Čtvrtfinále začíná! Kohouti vyráží k prvním dvěma utkáním do Plzně

Zuzana Spurná
O L O M O U C – A je to tu! Kohouti po krátké pauze už s předstihem vyrazili do vzdálené Plzně, kde odehrají první dvě kola čtvrtfinále play-off. Hanáci nemají na Plzeň dobré vzpomínky, porážky ze základní části však chtějí indiánům vrátit právě ve vyřazovacích bojích. Se Západočechy se navíc setkali v play-off už před dvěma lety, kdy byli Plzni více než vyrovnaným soupeřem. Jak dopadne první zápas? To zjistíte ve čtvrtek od 16 hodin.

V napínavé bitvě se Zlínem rozhodovala sebemenší chyba. Kohouti však dokázali zvládnout kromě jednoho z domácích utkání i oba venkovní zápasy a zaslouženě slavili postup do čtvrtfinále. „Jsme stoprocentně spokojení s postupem, ale se závěrem posledního zápasu spokojení být nemůžeme. Dostali jsme dva góly, což by se nám nemělo stávat. Měli jsme to mít víc pod kontrolou a líp si rozebírat hráče. Před bránou byly situace, kdy jsme byli rozhýbaní víc, než jsme chtěli. Právě v předbrankovém prostoru se rozhodují zápasy. Myslím, že je to skvělý mančaft, takže to musíme mít pohlídané,“ vracel se k poslednímu utkání na ledě Zlína Lukáš Galvas.

Ve čtvrtfinále narazí Hanáci na lídra soutěže, a to Plzeň. Na tu Kohouti nemají příliš dobré vzpomínky, porážky ze základní části však budou chtít indiánům vrátit právě ve vyřazovacích bojích. A v čem je Plzeň nejsilnější? „Budeme mít video a určitě se připravíme na to, v čem jsou silní. Mají kvalitní útok s velkou podporou beků,“ prozradil.

Říká se, že play-off je jiná soutěž a výsledky ze základní části mohou být téměř zapomenuty. Co ale Kohouti od svého soupeře čekají? „Říká se to a je pravda, že v sérii hraje člověk na vítězství a je úplně jedno, jestli je to 1:0 nebo 5:4. Plzeň teď měla nějakou dobu na regeneraci, takže do nás určitě půjdou a budou se chtít dostat do tlaku, protože se to od nich asi očekává. Musíme na to být připravení od první vteřiny a nesmíme zaspat začátek, protože po dvou minutách to už můžeme mít v síti, a to by bylo hodně špatné,“ uvědomoval si zkušený obránce.

Na rozdíl od předkola play-off, tentokrát vyrazí Hanáci k prvním dvěma kolům na led soupeře. Velký rozdíl však nevidí. „Vždycky je lepší, když se začíná doma, protože člověk na tom zimáku trénuje a prostředí zná. Teď jsme ale v situaci, kdy je Plzeň velký favorit a myslím, že když se na to dobře připravíme a budeme makat od první minuty, nebude to, kde začínáme, hrát roli,“ řekl hokejista nosící dres s číslem 51.

Lukáš Galvas prožívá hodně zvláštní sezónu. Zatímco ještě v minulém roce nastupoval proti svému synovi Jakubovi jako soupeř, v letošním ročníku se s ním setkává dokonce v jedné obranné dvojici. Letos si spolu zahrají i play-off. Jakub první extraligové a Lukáš první mezi Kohouty. „Říkal jsem už na začátku sezóny, že nemůžeme přemýšlet nad tím, že jsme tu my dva a pak zbytek, protože tak to není. Teď jsme spolu nastupovali docela často, ale takové věci vůbec neřešíme,“ přiznal.

Z KABINY SOUPEŘE: Bude se historie opakovat? Olomouc se s Plzní setká v play-off po dvou letech

Plzeň měla na rozdíl od Hanáků po základní části poměrně dlouhou pauzu. Dlouhodobou část sezóny ale zakončili indiáni ve velkém stylu, když z pěti posledních utkání prohráli pouze jednou. Plzeň nejprve přetlačila Chomutov po samostatných nájezdech 5:4, poté si s chutí zastřílela proti Jihlavě a slavila vysokou výhru 6:1. Po reprezentační pauze narazili Západočeši na silnou Kometu a rozhodovat znovu musely až samostatné nájezdy. I tentokrát se ale z výhry 5:4 a dvou bodů radovali Plzeňští. V prvním březnovém utkání ale zaváhali, když podlehli zvedajícímu se Liberci 0:4. V posledním zápase základní části však přetlačili Zlín 3:2 a znovu brali tři body.

Plzeňskou brankářskou jedničkou je se 47 odchytanými zápasy Miroslav Svoboda, který si drží úctyhodnou úspěšnost 92,57 %. Mezi obránci se nejvíce daří Michalu Moravčíkovi, který odehrál všechny zápasy základní části a připsal si pět branek a jedenáct asistencí. Jen o dva body méně má na svém kontě David Sklenička, jenž si ve 49 utkáních připsal tři přesné trefy a jedenáct nahrávek. Produktivitu útočníků vede Milan Gulaš, který si k 23 gólům připsal 38 asistencí. Jen o čtyři body méně nasbíral Tomáš Mertl, nejlepší střelec Plzně. Ten ke 30 brankám přidal 27 gólových nahrávek.

Olomouc už se s Plzní v play-off jednou setkala, a to v sezóně 2015/2016. Hanáci tehdy byli Plzni více než vyrovnaným soupeřem. V prvním kole čtvrtfinále hraném na ledě indiánů podlehli domácím až v prodloužení nejnižším možným rozdílem, a to 0:1. Napodruhé už byl rozdíl trochu větší. Kohouti se trefili dvakrát, domácí ale čtyřikrát. Série se tak do Olomouce vracela za stavu 0:2 na zápasy a hned ve třetím utkání utrpěli Hanáci krutý debakl 1:8. Ve druhém domácím zápase se však zvedli a silnou Plzeň porazili 2:1. Rozhodnout tak musel až pátý zápas, kdy však Kohouti podlehli Plzni těsně 1:2.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Martin Straka
Kapitán: Petr Kadlec
Hala (kapacita): Home Monitoring Aréna (7 536)