Derby je tu! Kohouti chtěji Kometě oplatit porážku

Tomáš Pavlica
O L O M O U C – Už zítra přijde na řadu moravské derby mezi Olomoucí a Brnem. Plecharéna uvidí souboj momentálně šestého a čtvrtého celku Tipsport extraligy. Kohouti jsou ale v lepší formě než Kometa, která tři poslední zápasy prohrála. Hodně hanáčtí hokejisté čekají i od fanoušků, čekají vyprodaný stadion a bouřlivou atmosféru. Nechají si Kohouti všechny tři body doma? Moravské derby je na programu v pátek od 18:00.

Kohouti dokázali v posledních dvou kolech na ledě soupeřů bodovat, pokaždé to ovšem byl jen jeden bod. „Mrzí nás, že alespoň z jednoho zápasu jsme neudělali dva body. Jsme rádi za každý bod, ale nějaký bod navíc bychom si zasloužili,“ míní Vilém Burian. Kohouti museli v obou zápasech dotahovat dvougólové manko, což se jim povedlo, ale na Spartě padli v nájezdech, v Boleslavi v prodloužení.

Žádný propad v tabulce to však pro mužstvo z Olomouce neznamenalo. Stále si drží šesté místo. „Víme, jak tabulka vypadá, je to hodně vyrovnané a je právě důležité neustále sbírat body.“ Olomoucká čtyřiadvacítka má pravdu. Rozdíl mezi šestým a třináctým místem je pouhých šest bodů. Během dvou zápasů tedy může přijít nemilý propad do nižších pater tabulky.

¨
⇒ Útočník Vilém Burian

Propad formy i tabulkou zažívá nyní Kometa. Za posledních deset zápasů získala jen 11 bodů a v tabulce po skvělém začátku až čtvrtá. „To, že Kometě se nedaří, neznamená, že pro nás je větší naděje zvítězit. Každý zápas je jiný. Bude to určitě hodně náročný zápas, ale poslední zápasy hrajeme dobře a teď hrajeme i doma,“ věří v pokračování aktuální olomoucké formy útočník druhé formace. Olomouc získala za posledních deset zápasů 21 bodů a všechny tři body nechala naposledy ještě v říjnu Litvínovu.

Dobrá forma dala zapomenout i na prohru 5:0 v prvním zápase na ledě Komety. „To už je třináct zápasů zpátky, o té prohře už nikdo z nás neví,“ nedělá si starosti Burian. Ten věří, že k vítězství olomouckých hokejistů dopomůžou i fanoušci. „Atmosféra je na posledních zápasech výborná. Myslím, že tomu nebude v pátek jinak, zvlášť pokud přijedou fanoušci i z Brna. Těšíme se na vyprodaný stadion a věříme, že právě naši fanoušci nás doženou za třemi body,“ očekává nejlepší střelec Kohoutů se sedmi góly.

Z KABINY SOUPEŘE: Brněnská mašina se zadrhává

Kometa měla skvělý začátek soutěže, kdy se vznesla na přední příčky do tabulky, teď, s přibývající zimou, chladne i forma brněnského celku. Od posledního zápasu s Kohouty Kometa dokázala vybojovat pouze dvě tříbodové výhry, v prodloužení pak vyválčila dalších šest. Nasbírala celkem pět proher v základní hrací době, z toho tři v posledních třech zápasech. Postupně Brno nestačilo na Vítkovice, Liberec ani Plzeň.

Stále to stačí na čtvrté místo, ale první tři celky jí odskakují. V posledních dvou zápasech prolomila střeleckou smůlu, když nasázela sedm gólů, její gólmani si ale vždycky nechali dát o gól více. Vejmelka s Čiliakem se poslední zápasy střídají, oba ale patří statisticky do extraligového průměru. V posledních zápasech pokaždé vsítil gól Kanaďan Mallet, který je i spolu se Zaťovičem nejlepším střelcem Komety s 9 brankami. Ale jinak v kabině vládne Martin Erat, který nasbíral již 25 bodů (7+18) a je nejlepším nahrávačem extraligy. Mezi beky vyčnívá s patnácti asistencemi Jakub Krejčík.

Kometa patří k nejlepším mužstvům na přesilovky, jejich úspěšnost je na 20 % a mají vysokou střeleckou efektivitu (15 %). V čem je ovšem brněnská slabina, to jsou oslabení. Prakticky v každé čtvrté početní nevýhodě dostala gól, což dělá skoro třetinu všech obdržených branek. Nutno uznat, že při oslabeních dali Brněnští také pět gólů, víc jich mají jen Kohouti.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Libor Zábranský
Hala (kapacita): DRFG Aréna (7 700)
Poslední utkání: Prohra s Plzní 5:4