Dlouhá cesta ze třemi body? Olomouc narazí na Karlovy Vary

Johan Čáp, Zuzana Spurná
O L O M O U C – Zmar, naštvanost. Olomoučtí hokejisté nedokázali i vinou pokažené první třetiny během pátečního kola bodovat v duelu s Chomutovem, po jednodenní pauze je však na řadě další pořádná výzva. Hanáky totiž čeká dlouhá cesta do Karlových Varů, kde se pokusí přetrhnout dvojzápasovou minišňůru proher. Západočeši však v posledních utkáních ukazují, že už nemohou být považováni jen za otloukánky extraligy. Jak dopadne letošní druhé vzájemné měření s Energií? Sváteční utkání 14. kola startuje v neděli v 15:30.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Bruno Mráz

Kohouti sice nastupovali do pátečního duelu s chomutovskými Piráty jako velcí favorité, už po první třetině ale všechny předpoklady a analýzy favorizující Olomouc vzaly za své. Severočeši ji ovládly jasně 3:1. „Nástup se nám absolutně nepovedl. Zaostávali jsme za soupeřem naprosto ve všem. A příčina? Těžké najít jednu věc,“ smutnil po zápase útočník Bruno Mráz. Některé negativní názory okamžitě apriorně kalkulovaly s podceněním soupeře, hráči i trenéři to však po skončení zápasu dementovali. „Rozhodně musím odmítnout vinu podcenění. Připravovali jsme se na ně jako na každého jiného soupeře. Musíme se z toho poučit, aby se to už neopakovalo,“ přidal svůj pohled Mráz.

Právě on mohl už ve druhé třetině zápas poslat k úplně jinému rozuzlení, jeho megašance však zůstala podobně jako několik předchozích hanáckých brejků neproměněna. „Dostal jsem nahrávku pod nohy, snažil jsem se brankáře Lukeše překvapit střelou, nicméně byla to dost těžká herní situace,“ popisoval vlastní tutovku slovenský šikula Mráz. I s velkou porcí smůly jeho pokus trefil tyč, od které se odrazil mimo bránu.

⇒ Útočník Bruno Mráz

Hanáci přesto takřka ztracený zápas ještě zvládli málem dotáhnout k relativně slušnému výsledku, po Knotkově trefě na 2:3 ze třetí periody už ale ale další úder do chomutovské klece nepřišel. „Měli jsme hodně přesilovek, dlouhou power-play. Bohužel nám to ale do branky nespadlo. Je to velká škoda,“ litoval 25letý forvard, který pravidelně hrává na pozici centra. Hanáci si tak nakonec připsali těsnou prohru v poměru 2:3. „Věděli jsme, že Chomutov je dobrý soupeř. Nechtěli jsme brát v potaz tabulku, ale výkon v první třetině nás stál jednoznačně celý zápas,“ konstatoval Mráz.

Pro olomouckého útočníka byl duel s Chomutovem lehce specifický, po zdravotní pauze trvající přesně 20 dnů se totiž znovu vrátil na extraligový led. „Kondičně jsem na tom byl celkem v pohodě. Dost jsem se právě bál, jak na tom budu v zápase s dechem,“ hodnotil vlastní výkon Bruno Mráz, který však taktéž nešetřil kritikou na svou hlavu: „ Ale spokojený být nemůžu. Prohráli jsme zápas a neproměnil jsem svou tutovku.“

Po jednodenní pauze však extraliga velmi rychle pokračuje, svěřenci trenérů Motáka a Tomajka musí myšlenky rychle přeorientovat na dalšího soupeře. Tím je karlovarská Energie. „Je to rozhodně nepříjemný soupeř. Absolutně se nedá jejich síla vyvozovat z aktuálního postavení v tabulce,“ varuje Mráz před Západočechy, kteří z posledních čtyř utkání brali maximální možný počet 12 bodů. „Jedeme tam určitě vyhrát!“ burcuje Brno Mráz.

Z KABINY SOUPEŘE: Nabraly Karlovy Vary druhý dech?

Začátek nejvyšší české soutěže karlovarským hokejistům příliš nevyšel. Už v prvním kole se postavili právě Hanákům, kterým podlehli 1:4, pak sice porazili Mladou Boleslav jasně 4:0, o pár dní později ale začala pořádně smolná šňůra proher, která se protáhla na sedm kol.

V dosud posledních čtyřech kolech se ale Energii nadmíru daří. Nejprve porazila silné Vítkovice 5:2, poté Chomutov 6:3. Napotřetí si s chutí zastřílela proti Pardubicím, kterým nadělila sedm branek a sama inkasovala pouze jednou. V dosud posledním utkání si navíc Karlovarští vyšlápli i na favorizovanou Plzeň a slavili výhru 3:1.

Brankářskou jedničkou je i v letošním roce Filip Novotný, který odchytal 11 zápasů a jeho úspěnost se drží nad hranicí 90 procent, přesněji 91,81 %. Nejproduktivnějším hráčem Energie je trochu paradoxně obránce, a to Petr Šenkeřík, který si ve třinácti utkáních připsal tři góly a šest asistencí. Jen o bod méně má na svém kontě dvojice útočníků, a to Ondřej Beránek a navrátilec Roman Vlach, který ještě loňskou sezónu hrál v dresu Olomouce. Zatímco Beránek je s šesti góly nejlepším střelcem Karlovarských, Vlach si svůj bodový příděl rozdělil přesně mezi góly a asistence. Čtyřikrát se sám trefil a čtyřikrát na gól nahrál.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Martin Pešout
Kapitán: Václav Skuhravý
Hala (kapacita): KV Arena (6000)
Poslední utkání: Výhra nad Plzní 3:1

SOUPISKA Karlových Varů