Do Olomouce přijíždí Vítkovice. Podaří se Kohoutům Ostravany udolat?

Martin Vavruša
O L O M O U C – V úterním utkání Olomouc podlehla zlínským Ševcům, je však potřeba zvednout hlavy a jít dál. Jejím dalším soupeřem totiž budou osmé Vítkovice se současným mistrem extraligy, Janem Výtiskem. Ty byly úspěšnější v obou předchozích utkáních, ačkoliv Kohouti šli vždy do vedení jako první. Vrátí Hanáci svému soupeři předchozí porážky? Páteční střetnutí začíná v 18:00.

K minulému utkání Kohouti nastoupil na ledě Zlína, opět se ale potvrdilo jejich střelecké trápení a soupeři podlehli 1:3. „Vůbec se nám nedařilo. Měli jsme nějaké šance v přesilovkách, ale při hře pět na pět jsme si nebyli schopní nic vytvořit, sem tam jsme se k té střele nějak dostali, ale žádné vyložené šance. Soupeře jsme nakonec přestříleli, ale k čemu nám to je, když z toho dáme jeden gól? Pak jsme si nepokryli přečíslení Zlína, a ten to potrestal, mrzelo Davida Ostřížka.

⇒ Útočnk David Ostřížek

V dalším zápase přivítají Kohouti na svém ledě Vítkovice, které se podobně jako předchozí ročníky potácejí na hraně postupu do play-off. „Hrají velmi obětavě, minule nám zblokovali spoustu střel, takže se musíme připravit, že to tak budou hrát i tentokrát. My musíme ukázat více důrazu v každé situaci, vytvořit si šance a hlavně z nich dát víc než jen jeden nebo dva góly,“ věděl hráč s číslem 44 na drese.

Olomouc se dlouhodobě trápí v koncovce. Přestože soupeře zasype více než 28 střelami za zápas, s osmdesáti vstřelenými brankami jsou druhým nejméně produktivním týmem po Karlových Varech. „Musíme se na to soustředit a snažit se dát ze všeho gól. A to i na tréninku, protože ani tam to není v té úspěšnosti střelby optimální. Přizpůsobili jsme tomu cvičení a hodně střílíme, ale góly nedáváme. Na druhou stranu v posledních zápasech se nám ani nedařilo dostávat se do přečíslení. Ale když se na to každý bude soustředit na sto dvacet procent na tréninku, tak se výsledky časem dostaví a přeneseme si to pak i do zápasů,“ věřil rodák z Frýdku-Místku.

Nejvýraznější postavou soupeřova týmu je bezpochyby loňský vítěz Radegast indexu, Jan Výtisk, který letos jen potvrzuje svou suverenitu v této statistice. „Je to nesmírně obětavý hráč, který skáče do střel po hlavě a tím ty body získává. Je srdcař a já k němu mám samozřejmě respekt jako k hráči, ale rozhodně ne takový, že bych se ho bál nebo ho nadsazoval nad ostatní. Každý má v sobě nějakou bojovnost a on ji má zkrátka obrovskou,“ hodnotil soupeřova obránce David Ostřížek.

Z KABINY SOUPEŘE: Výtisk opět na čele tabulky Radegast index

Vítkovický tým v posledních sezónách vždy musel bojovat o postup do play-off až do konce základní části a nejinak to vypadá letos, kdy jim v průběžném pořadí patří osmá příčka. Na té se podílely především nevyrovnané výkony v první polovině sezóny, kdy dokázaly porážet týmy z čela tabulky, ztrácely však body s papírově slabšími týmy. V prosinci bodovaly ve všech osmi utkáních, po novém roce se však z vítězství radovaly jen proti Pardubicím.

V lize mistrů se ostravskému celku dařilo o poznání více. Přestože do vyřazovacích bojů proklouzl na poslední chvíli, v play-off překonal Nitru i Liberec a zastavil ho až švýcarský Fribourg-Gottéron ve čtvrtfinále.

Ve vítkovickém týmu nastupuje i bývalý kapitán úřadujícího mistra z Liberce, Jan Výtisk, který podobně jako loni i letos suverénně vládne statistice Radegast indexu a těší se z téměř dvojnásobku bodů oproti druhému Michalu Gulašimu. Důležitou oporu mají Vítkovice také v brankáři Patriku Bartošákovi, který se s 92,42% úspěšností zásahů řadí na šesté místo mezi brankáři Tipsport extraligy. Na čem by Vítkovice potřebovaly zapracovat je produktivita, neboť jejich nejproduktivnější útočník, Ondřej Roman nasbíral dosud jen 21 bodů. S devíti přesnými zásahy se dělí o prvenství mezi klubovými střelci s Davidem Květoněm.

⇒ HC Vítkovice Ridera

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Jakub Petr
Kapitán: Rostislav Olesz
Hala (kapacita): Ostravar Aréna (10 004)
Poslední utkání: Prohra s Hradcem Králové 3:6

SOUPISKA Vítkovic