ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Vilém Burian

Z plzeňské Home Monitoring Arény si v neděli večer Hanáci odvezli tři body za výhru 2:1 a navázali tak na vítězství proti Spartě a Liberci. „Byl to takový bláznivý zápas. Měli jsme tam spoustu vyloučení. Dobře jsme začali, padly nám tam dva góly, po kterých se nám hrálo lépe. Výborně jsme odehráli oslabení. Honza Lukáš nás neskutečně podržel, a nakonec jsme to ukopali,“ hodnotil utkání útočník Vilém Burian.

⇒ Útočník Vilém Burian

Právě oslabení byla Achillovou patou olomouckých v první třetině. Během pěti minut se vrátka na trestné lavici hostů otevírala hned pětkrát a Plzeň měla k dispozici jak přesilovku pět na tři, tak čtyř proti třem. „Říkali jsme si, že musíme hrát bez faulů, protože Plzeň má výborné přesilovky, naštěstí se nám je všechny povedlo ubránit. Trochu se nám to podařilo zlepšit, ale stejně nějaká oslabení byla. Ale vybojovali jsme to a máme tři body,“ komentoval Burian.

Famózním výkonem se blýskl také brankář Jan Lukáš, který zlikvidoval neuvěřitelných 50 plzeňských střel a za svá záda pustil jen jedinou. Stejně jako v pátek proti Liberci, i tentokrát byl jedním z hlavních hrdinů olomouckého úspěchu. „My jsme věděli, že je výborný gólman. Bylo na něm vidět, že se těší do brány,“ usmíval se Burian. „Neskutečně se s tím popasoval. Byl hlavním strůjcem úspěchů posledních dnů.“

Teď ovšem Kohouti obrací své zraky k plecharéně, kde se tento týden odehrají tři domácí utkání. To první proti Karlovým Varům začne už v úterý. Proti Varům má přitom letos Olomouc zápornou bilanci, ze tří zápasů prohrála dva. „Je pravda, že jsme tam dvakrát prohráli a ten poslední výkon nebyl dobrý,“ přikyvoval útočník s číslem 24. „Doufám, že ten dojem v úterý napravíme a udržíme se na vítězné vlně. A odrazíme se od těchto výkonů. Dodalo nám to sebevědomí,“ věří.

Olomoucký sympaťák měl kromě výhry ještě jeden důvod k radosti, proti Plzni si totiž připsal jubilejní 400. zápas v nejvyšší domácí soutěži. Třicetiletý forvard působí ve službách Hanáků již třetím rokem, předtím oblékal dres Kladna, Mountfieldu a Komety Brno. Během svých 400 startů si připsal 136 bodů za 60 branek a 76 asistencí. „Nevěděl jsem o tom, ale v pondělí jsem si psal s tátou a ten mi to říkal. Neslavil jsem, zjistil jsem to před pár hodinami. Ale je to fajn,“ řekl skromně rodák z Třebíče.

Z KABINY SOUPEŘE: Západočeši nedokázali v únoru ještě ani jednou vyhrát

Únor není pro karlovarskou Energii zrovna nejšťastnějším měsícem. Z osmi zápasů v tomto měsíci se Energetikům podařilo získat jen jeden jediný bod, a to proti Litvínovu, kterému podlehli až v prodloužení (4:5). Poslední výhru si svěřenci trenéra Pešouta připsali 29.1. právě proti Olomouci, kterou vyprovodili výsledkem 2:0. Pak ovšem následovaly porážky od Mladé Boleslavi (2:3) Třince (1:3), Zlína (3:5) a již zmíněná prohra v Litvínově. V posledních čtyř zápasech pak Vary postupně prohrály s Hradcem, Libercem, Kometou a Vítkovicemi, přičemž skóre z těchto zápasů je nelichotivých 4:24.

Olomouci to v letošní sezóně proti Karlovým Varům moc nejde. Z dosavadních tří klání zvítězila jen jednou, a to hned v prvním zápase sezóny, kdy v plecharéně vyhrála 4:1. Pak následovaly dvě porážky venku, při kterých Hanáci nedokázali ani jednou skórovat. Nadcházející utkání se přitom mělo uskutečnit už v polovině prosince, vinou závady na chladicím zařízení zimního stadionu však bylo odloženo.

Kohouti by si měli dát pozor zejména na dvojici útočníků Dávid Gríger a Tomáš Rachůnek, kteří ovládají klubové statistiky produktivity. Nejproduktivnějším borcem kabiny Energie je sice Jakub Flek, ten však kvůli zranění už do sezóny nezasáhne. Gríger je navíc karlovarskými kanonýrem, když má na kontě 14 branek (leč o tři méně než Flek). Všichni tři se navíc letos proti Olomouci prosadili, a to ve druhém vzájemném zápase, který Energie vyhrála 5:0 (Dávid Gríger si tehdy připsal dokonce dva góly). Brankářskou jedničkou týmu je Filip Novotný, kterého si Vary letos v lednu pojistili na další sezóny.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Martin Pešout
Kapitán: Václav Skuhravý
Hala (kapacita): KV Arena (6000)
Poslední utkání: Prohra 2:4 s Vítkovicemi

SOUPISKA Karlových Varů
ZMĚNY V KÁDRU Karlových Varů
ZÁPASY Karlových Varů
STATISTIKY Karlových Varů