Druhé domácí utkání je tady! Podaří se Hanákům zastavit Karlovy Vary?

Daniel Fekets, Martin Vavruša
O L O M O U C – Olomoučtí hokejisté se podruhé v nové sezoně představí domácím fanouškům. Hned dva dny po zisku tří bodů z kluziště zlínských Beranů se Kohouti střetnou s Karlovými Vary, které zatím ze tří duelů neztratily ani jeden. Utkání začíná v neděli 22. 9. od 17:00.

Svěřenci trenérského dua Zdeněk Moták – Jan Tomajko zvítězili v rámci třetího kola na zlínském ledě 4:1, a dokázali bodovat už ve třetím zápase v řadě. Na cenném skalpu v moravském souboji se podílel také obránce Jan Jaroměřský, který si připsal asistenci na rozhodující gól Jiřího Ondruška v 36. minutě. Olomouc má nyní na svém kontě 6 bodů. „Samozřejmě mám rád hodnocení po vyhraném zápase,“ usmál se obránce Hanáků k první otázce novinářů. „Na tento zápas jsme se připravovali a strašně moc jsme chtěli tři body. Nepustili jsme Zlín do tlaku a myslím si, že jsme měli více ze hry. Na konci první třetiny jsme sice inkasovali, ale nesložili jsme se a od druhé třetiny jsme ovládali hru. Dle mého názoru jsme utkání zaslouženě otočili,“ doplnil čerstvě jednatřicetiletý bek.

⇒ Obránce Jan Jaroměřský

Hanáci od svého návratu mezi extraligovou elitu na Zimním stadionu Luďka Čajky nevyhráli vyšším rozdílem než o dvě branky. Povedlo se jim to až v pátek. O to byla výhra na ledě velkého rivala sladší. Této statistiky si byl vědom také turnovský rodák. „Tady je to vždy spíše boj, než krásný hokej. Nepamatuju si, že bychom někdy zde vyhráli vyšším rozdílem, zaplať pánbůh za to. Když vám na začátku sezony ujede vlak, tak se to následující týdny těžce honí. Dvakrát jsme jen remizovali, takže jsme si chtěli v šatně také poprvé pořádně zařvat a hlavně odvézt tři body. Naštěstí se to povedlo,“ doplnil Jan Jaroměřský.

Olomoucký zadák je pochopitelně rád, že v úvodních třech kolech se mu neobnovilo nepříjemné zranění z druhé poloviny loňského extraligového ročníku. Jeden z pamětníků olomouckého postupu do extraligy z roku 2014 se cítí výborně. „Zranění má vždy nějakou dobu hojení. Už se ale cítím dobře a vůbec na to nemyslím. Nikdy jsem na takové drobnůstky před zápasem nemyslel a vždycky jdu do utkání na 100%. Dokonce bych řekl, že teď jsem připraven na 110%,“ uvedl hokejista.

Kohouti se však už připravují na následující zápas. Extraliga nabrala jako již tradičně na začátku rychlé tempo a zápasy následují v rychlém sledu. V neděli přijede na olomoucký zimní stadion karlovarská Energie. Jan Jaroměřský očekává podobný průběh utkání jako v pátek ve Zlíně. „Hodně dobře bruslí. V této soutěži se dá vyhrát a prohrát s každým, každý zápas se hraje od nuly a my do něj hlavně musíme dobře vstoupit. Budeme hrát v domácím prostředí, kde se můžeme spolehnout na tradičně skvělé fanoušky. Karlovy Vary jsem zatím příliš nesledoval v tom, jaký mají systém hry, ale naši trenéři nám pomůžou. Den před zápasem budeme moudřejší,“ okomentoval obránce s číslem 22 na dresu nedělního soupeře. „Jsme rádi za počet bodů, který máme, ale mám pocit, že jsme s Boleslaví mohli uhrát více. Je to sport. V neděli pracujme dál a poražme Karlovy Vary,“ burcuje druhý nejvytíženější olomoucký hráč z pátečního duelu.

To nejdůležitější o soupeři:

Karlovarská Energie zatím patří k největším překvapením startu sezony. Svěřenci Martina Pešouta zvítězili ve všech dosavadních duelech a na Hanou přijedou v dobrém rozmaru. V prvním kole vyhráli urputnou bitvu se Zlínem v poměru 2:1 a to i přesto, že po první třetině prohrávali. Rozhodující gól vsítil navrátilec do karlovarské sestavy Petr Koblasa. Ve druhém kole se Energie postarala o překvapivý výsledek, protože vyhrála na ledě posílených Pardubic 5:2. O tom rozhodla především výborná první třetina, ve které Energetici nastříleli čtyři branky. V podobně velkém stylu vstoupili také do následujícího zápasu s Kladnem, které porazili 7:4.

Sestava Karlových Varů doznala přes léto mnoha změn. Tým posílil zkušený slovenský reprezentant Dominik Graňák, jenž na západ Čech zamířil z Hradce Králové. Dalšími novici v zadních řadách Energie jsou Branislav Kubka a Matěj Stříteský. Karlovy Vary by se chtěly po letech vrátit do play off, pomoct by k tomu měla hrstka nových útočníků, která čítá zkušená a zároveň talentovaná jména. Do klubu se vrátil Petr Koblasa, Albert Michnáč přišel ze zámoří a kádr doplnili také Tomáš Vondráček, Adam Raška, Nicolas Hlava nebo Tomáš Knotek.

V minulém ročníku byla ve vzájemných duelech nepatrně úspěšnější Energie. Hanáci sice vyhráli hned v úvodním kole na domácím ledě 4:1, avšak následné porážky 0:5 a 0:2 ze západočeského ledu k bodům nestačily. Dosud poslední vzájemný duel se odehrál na konci února 2019 v Olomouci. Kohouti načali poslední čtvrtinu sezony lépe a vyhráli nad Karlovými Vary 2:1 po prodloužení. Rozhodující branku vsítil Jan Knotek.

Hlavní trenér: Martin Pešout
Hala (kapacita): REALISTIC Arena (6 000)
Poslední utkání: Výhra 7:4 nad Kladnem

Srovnání výsledků:

HC Olomouc HC Energie Karlovy Vary
6 (5.) Body (umístění) 9 (1.)
David Ostřížek (2+1) Nejproduktivnější hráč Tomáš Mikúš (1+4)
David Ostřížek (2) Nejlepší střelec Ondřej Beránek (2)
Jan Lukáš (97,14%)
Branislav Konrád (94,83%)