Extraliga je o dost rychlejší, hodnotil svou premiéru útočník Jan Bambula

Petr Luzar
O L O M O U C – Hokejisté Olomouce po výhře nad Litvínovem, kdy přerušili nelichotivou sérii pěti proher v řadě, nedokázali navázat na předchozí vítězství, a padli s pražskou Spartou v poměru 0:4. Rozhodla především čtyřminutová přesilová hra domácích, ve které se hosté dvakrát gólově prosadili. Premiéru v české hokejové nejvyšší soutěži si odbyl teprve osmnáctiletý útočník Jan Bambula, který do Olomouce přišel na střídavé starty z havířovského AZetu.

Sotva se staly střídavé starty Jana Bambuly v Olomouci oficiální, už se mladý útočník proháněl po plecharéně a chystal se během rozbruslení na svou extraligovou premiéru, a to hned proti Spartě Praha. Trenéři zařadili Bambulu na křídlo do čtvrté lajny k Matěji Kořenkovi, který svou extraligovou premiéru zažil také letos, a Tobiáši Handlovi. Zajímavostí je, že ani jeden z útočníků čtvrté formace nemá ani 20 let. „Určitě je to něco jiného než první liga, ve které hraji. Na ledě skoro na nic nemáte čas. Hlavně jsem hrál první zápas proti Spartě, což je v české nejvyšší soutěži jeden ze špičkových klubů,“ shrnul Bambula extraligovou premiéru.

Střídavé starty na trase Olomouc – Havířov nejsou ničím novým. V minulosti si za slezský celek takhle zahráli hráči jako například David Škůrek nebo Tomáš Dujsík. Aktuálně Havířovu vypomáhá i brankář Jan Lukáš, který letos zatím odchytal za AZ čtyři zápasy. „Olomouc a Havířov mezi sebou spolupracují už několik let. Někdy nám Olomouc pošle do Havířova například gólmana Honzu Lukáše, ale nejen jeho. Olomouc teď měla několik hráčů na marodce, takže si mě vyžádali,“ popsal Bambula svůj příchod na Hanou.

V průběhu druhého dějství dostali Kohouti možnost otevřít skóre utkání, když se jim naskytla příležitost v podobě čtyřminutové přesilovky po faulu sparťanského útočníka Jiřího Smejkala. Byli to ale hosté, kteří udeřili. V rozmezí minuty a půl se dvakrát gólově prosadil David Tomášek. „Špatně se nám tam odrazili kotouče, oni té situace využili a jeli snad dvakrát nebo třikrát dva na jednoho. Z těch situací dali dva góly, což bylo celkem smolné, ale nemůžou nám takhle ujet. Byla ta škoda,“ přiblížil osmnáctiletý křídelník.

Jak už bylo zmíněno, pro Bambulu to nebyla jen olomoucká premiéra, ale také extraligová. Podle jeho slov byl rozdíl mezi českou nejvyšší hokejovou ligou a Chance ligou znatelný. „Extraliga je určitě o dost rychlejší. Jsou tady kvalitnější hráči, z nichž někteří si dokonce zahráli NHL, KHL nebo hrají v reprezentaci. Ten rozdíl je o dost znát,“ porovnal Bambula dvě nejvyšší české hokejové ligy.