Extraliga je zpět! Po pauze míří kohouti do Ostravy

Daniel Fekets
O S T R A V A - Extraligový kolotoč se opět roztáčí! Po třetí reprezentační pauze v této sezóně se Hanáci chystají na hlavní část ročníku. V rámci 46. kola zavítají do Ostravy, kde na ně budou čekat druhé Vítkovice. Duel začne ve středu 15. února v 17:30.

Řekl před zápasem - Jan Tomajko

Dlouhých devět dnů bez zápasu je minulostí. Mora se naposledy představila v neděli 5. února na domácím ledě proti Českým Budějovicím. Ačkoliv na soupeře ztrácela dvě branky, nakonec brala za výhru 3:2 tři body. Obrat ve třetí třetině řídili Lukáš Klimek s Janem Bambulou.

⇒ Hlavní trenér Jan Tomajko

Nyní se už celek z Hané soustředí na duel s Vítkovicemi. Ze tří předchozích vzájemných zápasů slavili dvakrát Ostravané, v 7. kole se ovšem radovala Olomouc za výhru 5:4 po nájezdech.

Jak soupeře vnímá hlavní trenér Jan Tomajko? „Vítkovice mají hodně individualit, celkově hrají dobře. Mají čtyři lajny, které jsou vyrovnané a zároveň hráče, kteří rozhodují zápasy. Jsou také velice dobří v přesilovkách. Za mě jsou určitě jedním z nejsilnějších týmů soutěže.“

To nejdůležitější o soupeři

Vítkovice se díky svým výkonům zařadily mezi největší favority této sezóny. Na čelních příčkách se pohybují od začátku ročníku, navíc ještě nedávno držely krok s Pardubicemi, se kterými se přetahovaly o první místo. Dynamo však v poslední době odskočilo, momentálně drží náskok patnácti bodů a vítězství v základní části už pravděpodobně východočeský celek nemine.

Ridera ve 45 zápasech uhrála 86 bodů. V ofenzívě je nesmírně produktivní, poněvadž už má na kontě 137 branek, což je po Pardubicích druhý největší počet. Nicméně v uplynulých zápasech se Vítkovicím příliš nevedlo. Svěřenci Miloše Holaně získali z pětizápasové domácí série jen čtyři body za výhru nad Libercem a porážku po nájezdech s Litvínovem. Duely s Hradcem Králové, Třincem a Spartou soupeř Hanáků nezvládl, pak si ale zlepšil chuť v Mladé Boleslavi, kde vyhrál 3:2.

Produktivitu Vítkovic táhne Roberts Bukarts, který je společně s třineckými Růžičkou, Daněm a českobudějovickým Pechem na třiačtyřiceti kanadských bodech. Je zároveň i nejlepším střelcem Ostravanů, poněvadž na kontě má 21 přesných zásahů. Velmi dobře si vede také Dominik Lakatoš, který se pyšní bilancí šestnácti branek a třiadvaceti asistencí. Mezi bodové lídry se řadí také Peterové Mueller s Kriegerem.

Kvalitní výkonnost katapultovala do české reprezentace brankáře Aleše Stezku, jenž si na poslední akci ve Švédsku vedl velice dobře, podařilo se mu vychytat výhry v prodloužení proti Švýcarsku a Švédsku. Právě Stezka odchytal už 35 zápasů, tudíž jeho gólmanský kolega Lukáš Klimeš se mezi tři tyče moc často nedostává. Průměrně nejvíce času na ledě tráví Juraj Mikuš, ve statistice +/- je na tom nejlépe Dominik Lakatoš.

Soupiska HC Vítkovice Ridera

Brankáři: Aleš Stezka, Lukáš Klimeš, Darek Bartošák.

Obránci: Juraj Mikuš, Patrik Urbanec, Lukáš Kovář, Willie Raskob, Matěj Prčík, Jakub Stehlík, Petr Gewiese, Patrik Koch, Mário Grman, Daniel Krenželok, Adam Sedlák.

Útočníci: Tobias Lindberg, Marek Kalus, Petr Fridrich, Petr Chlán, Krzysztof Maciaś, Jan Bernovský, Roman Půček, Vojtěch Lednický, Josef Krejsa, Peter Krieger, Rastislav Dej, Rostislav Marosz, Lukáš Krenželok, Dominik Lakatoš, Jakub Šlahař, Tomáš Gřeš, Roberts Bukarts, Peter Mueller, Richard Jarůšek, Jakub Kotala, Radim Toman, Aaron Berisha.

Hlavní trenér: Miloš Holaň
Hala (kapacita): OSTRAVAR ARÉNA (9 833)
Poslední utkání: Výhra 3:2 nad Mladou Boleslaví

Statistiky obou týmů:

TELH 2022/2023
HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc

umístění v tabulce
137:110 - 86 bodů
skóre a body
110:113 - 67 bodů
Roberts Bukarts - 43 b (21+22)
nejproduktivnější hráč