Extraligový kolotoč pokračuje, Mora zavítá do Mladé Boleslavi

Kamila Řezníčková
O L O M O U C – Z prvního utkání nového ročníku extraligy vyšli Kohouti bez bodu. Již v neděli mohou své zaváhání napravit – míří do Mladé Boleslavi. Bruslaři v prvním utkání na ledě Hradce Králové předvedli obrat a získali dva body za výhru v prodloužení. V loňské sezoně Hanáci ze zápasů proti soupeři ze středních Čech získali pět bodů. Jak dopadne první venkovní utkání v tomto ročníku extraligy můžete zjistit v neděli od 17:30.

Přestože poslední čtyři přípravné zápasy vyšly Hanákům na výbornou, v prvním kole nestačili na dobře bránící Litvínov. Ve druhém kole se Olomoučtí vydají na led ŠKO-ENERGO Areny, kde se budou snažit o vítězství, aby si v novém ročníku Tipsport extraligy připsali první body do tabulky. Ve čtyřech vzájemných zápasech těchto soupeřů v loňské sezoně padlo 16 gólů, kolik branek padne tentokrát?

TÉMA UTKÁNÍ: David Výborný ukončil kariéru a stal se sportovním manažerem

Posledních pět sezon strávil útočník David Výborný jako hráč v Mladé Boleslavi. Přestože v posledním ročníku extraligy Bruslaři vypadli v semifinále, účastník dvanácti mistrovství světa ukončil svou hokejovou kariéru již ve čtvrtfinále. Během prvního utkání čtvrtfinále proti Hradci Králové byl faulován Köhlerem a zranění mu již nedovolilo nastoupit do dalších zápasů.

Již před začátkem sezony pětinásobný mistr světa avizoval, že po skončení ročníku ukončí kariéru. Svým slovům dostál, již v dubnu se však domluvil s bruslařským klubem na pokračování spolupráce – stal se novým sportovním manažerem Mladé Boleslavi.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Marek Laš

První zápas nového ročníku se Hanákům nepovedl podle představ. „Nepovedl se nám začátek, ty dva góly jsme jim darovali a oni poté hráli to, co potřebovali. Pomáhal jim i poměrně špatný led, v teple se hodně rychle kazil a poté se hodně těžko prosazovalo v jejich obraně,“ vrátil se k úvodnímu utkání Marek Laš.

A co bude potřeba změnit oproti úvodnímu duelu? „Musíme si to hlavně odehrát vzadu. Proti Litvínovu jsme asi pod vědomím, že hrajeme doma, první zápas, chtěli soupeře překvapit vepředu a poté jsme chyběli vzadu,“ zamýšlel se útočník s devětatřicítkou na zádech.

⇒ Útočník Marek Laš

„Bruslařsky od nich bude zápas kvalitní. Musíme pohlídat, aby nám nechodili do brejků. Rovněž musíme zvládnout začátek a potom by to mohl být vyrovnaný zápas,“ hledí k následujícímu střetnutí a upozorňuje: „mají kvalitní čtyři útoky a my se musíme soustředit na každý z nich.“

V loňské sezoně utrpěli Kohouti proti Mladé Boleslavi prohru 3:6. „Chtěli jsme s nimi hrát od začátku hokej a oni nám utekli a my jsme to už nedotáhli. Můžeme s nimi hrát, jen si musíme pohlídat začátek,“ vrátil se ke smolnému utkání devětadvacetiletý hokejista.

V minulé sezoně Kohouti prohráli úvodní dva duely, v následujících sedmi se naopak radovali z výhry. Někoho by mohlo napadnout, zda Hanáci nevsadili na stejnou taktiku. „Je to nová sezona, určitě nemůžeme spoléhat na to, že první dva zápasy prohrajeme a dalších sedm potom vyhrajeme,“ dodal.

Hned na úvod extraligy čekají na mužstvo tři zápasy v pěti dnech. „Náročné je to pokaždé, máme natrénováno, takže bychom to měli zvládnout,“ hledí vstříc nadcházejícím duelům rodák z Třebíče.

Z KABINY SOUPEŘE: Z Liberce přišel mistr Vampola

Před sezonou opustilo kádr Středočechů deset hráčů. Kariéru ukončil kapitán David Výborný, s týmem se rozloučili oba brankáři, Martinovi Růžičkovi skončilo hostování z Pardubic, gólman David Rittich odešel bojovat o svou šanci do zámořské NHL. Útočník Richard Jarůšek se vydal na východ Čech do Hradce Králové, Tomáš Klimenta do Pardubic, Radim Hruška zamířil na Slovensko do Košic. Z obránců opustil tým například Václav Kočí či Martin Rýgl.

⇒ BK Mladá Boleslav

Semifinalista posledního ročníku extraligy dokázal posílit kádr zvučnými jmény, celkem do středočeského týmu přišlo 13 nových hráčů. Z Liberce přišel loňský mistr Petr Vampola, který již v prvním kole zaznamenal první gól v novém působišti a nastartoval boleslavský obrat. Novou brankářskou dvojicí se stali Jan Lukáš a finský gólman Tuomas Tarkki.

Z Třince přišli na hostování Jakub Orsava a Lukáš Žejdl. Posilami do zadních řad jsou například David Štich z prvoligové Slavie a zkušený Jan Hanzlík z Brna. Mladá Boleslav lovila nové hráče i v první lize, z Jihlavy přestoupili Pavel Kousal a Ondřej Najman, ze Slavie přišel na hostování Daniel Krejčí.

V přípravě odehráli Bruslaři celkem jedenáct zápasů, z toho čtyři v rámci ligy mistrů. Příprava se Středočechům vydařila, jen ve třech utkáních nestačili na protivníka. Dvakrát to bylo v lize mistrů, což zapříčinilo, že Mladoboleslavští nepostoupili do další části soutěže. V přípravných duelech s českými protivníky podlehli pouze Bílým Tygrům.

V úvodním utkání nového ročníku Středočeši zamířili na led Hradce Králové, zde již v první třetině prohrávali o tři góly, ale nevzdali své snahy a dotáhli zápas do prodloužení, kde jim výhru vystřelil Tomáš Urban. Ten se s třemi kanadskými body stal prozatím nejproduktivnějším hráčem.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: František Výborný
Kapitán: Jakub Klepiš
Hala (kapacita): ŠKO-ENERGO Arena (4200)
Poslední utkání: Výhra nad Hradcem Králové 5:4p

SOUPISKA Mladé Boleslavi