Extraligový nováček z Karlových Varů: starý známý soupeř

Kamila Ludwigová
O L O M O U C – Po spadnutí do WSM ligy si Karlovy Vary daly za cíl brzký návrat do extraligy. Základní část první ligy Energie opanovala se 109 body a vydala se do play-off. Zde ve čtvrtfinále hladce prošla přes Vsetín, kterému nepovolila ani jednu výhru. V semifinále se proti Varům postavila pražská Slavia, ale ani té se nepodařilo vyhrát jediný zápas. A tak se Energie mohla představit v baráži, kde narazila na Litvínov, Jihlavu a Kladno. Předsezónní cíl se Karlovým Varům podařilo splnit, když se v barážové tabulce umístily na druhém místě a namísto nich se do první ligy vrátila Jihlava. Pojďme se nyní podívat na více informací o staronovém soupeři Kohoutů.

Vzájemná bilance

Kohouti se s Energií střetávali v novodobé historii hanáckého klubu v průběhu tří sezon. Dvakrát hrály tyto dva týmy společně i skupinu o umístění. Dohromady spolu Olomouc a Karlovy Vary sehrály šestnáct zápasů. Celková bilance vychází lépe pro Hanáky, ze vzájemných utkání získali 28 bodů, kdežto Západočeši pouze 20 bodů. I co se týče skóre, mají navrch Kohouti – 42:37.

Poprvé na sebe oba týmy narazily v sezoně 2014/2015. V tomto ročníku muselo ve dvou případech utkání rozhodnout prodloužení a jedenkrát samostatné nájezdy. V šesti odehraných zápasech si oba týmy připsaly shodně 9 bodů do tabulky. Střelecky produktivnější byli Hanáci, když nastříleli 16 branek a sami inkasovali 13 gólů.

Au! Martina Cibáka nerozhází ani rána do obličeje (17. říjen 2014)

V sezoně 2015/2016 nedokázaly Karlovy Vary uhrát proti kohoutům ani bod. První dvě utkání vyhráli Hanáci poměrem 2:1, v dalších zápasech poté 3:0 a 5:3. Poměr vstřelených a inkasovaných branek byl po čtyřech odehraných zápasech 12:5.

Z Braňa se stala roztleskávačka! (10. leden 2016)

Poslední sezonou, kdy se tyto dva týmy utkaly, byla sezona 2016/2017. I v této sezoně se celky střetly šestkrát – čtyřikrát v základní části a dvakrát ve skupině o umístění. V základní části si lépe vedli kohouti, když vytěžili sedm bodů z dvanácti možných, ve skupině o umístění se však role obrátily a Karlovy Vary získaly plný počet bodů za dvě výhry v poměru 6:2.

David Škůrek s Václavem Skuhravým v posledním vzájemném duelu (19. březen 2017)

Změny v kádru

Ani týmu karlovarské Energie se nevyhnou během letní pauzy změny v kádru. Nejlepší střelec baráže, Daniel Vrdlovec, který západočeskému týmu pomáhal v závěru sezony, se vrací zpět do Ústí nad Labem. Dalším citelným oslabením bude odchod Henriho Tuominena, který se rozhodl skončit s aktivní hráčskou kariérou a vydat se do rodného Finska, kde bude studovat školu pro piloty. Útočníky Tomáše Harkabuse a Martina Osmíka vyslala Energie na try-out do Dukly Jihlava, kde, pokud uspějí, budou hostovat do konce sezony.

V týmu zůstávají klíčoví hráči posledních let, novou smlouvu podepsali obránci Vladimír Sičák, Sabahudin Kovačevič, Matic Podlipnik a útočník Tomáš Rachůnek. Obránci Michalu Plutnarovi bylo prodlouženo hostování z Liberce, a tak tento zadák bude i následující sezonu hájit barvy Energie. Novými posilami Karlových Varů se stali obránce Lukáš Vágner a útočník Tomáš Havránek, kteří přišli na hostování z Komety Brno.

Novodobá historie klubu

Karlovy Vary se do extraligy dostaly v roce 1997, kdy klub odkoupil extraligovou licenci od Olomouce. Západočeši se do nejvyšší domácí soutěže dostali po dlouhých 41 letech. Mužstvo se v extralize zabydlelo, o příslušnost k domácí hokejové elitě museli Západočeši nicméně bojovat už v sezoně 2000/2001, kdy se v baráži střetli s Chomutovem a kdy se jim podařilo extraligu udržet.

Postupem času se tým ale zlepšoval, až se v roce 2008 dostal do finále, kde narazil na pražskou Slávii. V rozhodujícím, sedmém utkání Karlovy Vary prohrály a ze sezony si odnesly stříbrné medaile. O rok později (2009) na sebe ve finále narazily stejné týmy, tentokrát Energie Slávii porážku oplatila a získala dosud jediný extraligový titul.

Od následující sezony se A-tým přestěhoval do nově vybudované KV Areny. Avšak nová hala svému týmu mnoho štěstí nepřinesla. Od tohoto přesunu se mužstvo umístilo nejlépe na 10. místě. V sezoně 2015/2016 Karlovarští skončili v baráži o extraligu. V tomto případě Západočeši nejvyšší soutěž udrželi, o sezonu později, na jaře 2017, o své místo v extralize přišli a namísto nich se do nejvyšší soutěže dostala Jihlava.

To je radosti! Kohouti ale nakonec prohráli s Energií 2:6 (7. březen 2017)

Stadion

Karlovarská Energie hraje domácí zápasy v REALISTIC Areně. Fanoušci ji možná znají pod názvem KV Arena, nicméně od dubna 2018 byla tato hala přejmenována. Tato multifunkční aréna byla vystavěna v letech 2007-2009 a od jejího otevření ji karlovarští hokejisté naplno využívají. Při hokeji se hala může pyšnit kapacitou 6000 diváků.

Pokud byste se chtěli na venkovní utkání kohoutů do Karlových Varů vypravit, čeká Vás dlouhá cesta. Autem překonáte vzdálenost 415 kilometrů a připravte se, že Vám to bude trvat přibližně čtyři a půl hodiny. Pokud byste raději upřednostnili vlak, počítejte s minimálně jedním přestupem a dobou jízdy přes šest hodin.