FOTO: Kohouti i letos pomáhali. Společně vyrazili darovat krev

Zuzana Spurná, FOTO: Karolina Martinková
O L O M O U C – Stejně jako v předchozích letech, i tentokrát hokejisté a zástupci vedení HC Olomouc spojili síly a vyrazili hromadně darovat krev na transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Kohouti se tak snažili inspirovat i ostatní ke stejnému rozhodnutí. Jedním z Hanáků, kteří podpořili dobrou věc byl i Jakub Lehečka. „Sám už jsem dostal transfuzi, a když takhle můžu pomoci někomu jinému, udělám to rád a jednou se mi to možná vrátí,“ vysvětloval. Přijďte darovat krev také a soutěžte o permanentky a podepsaný dres!

Stejně jako před rokem, i letos vyrazili hráči a zástupci vedení olomouckého klubu darovat krev do transfuzní stanice olomoucké nemocnice. „Je to pro dobrou věc a vždycky, když je nějaká taková akce, tak se toho rád zúčastním. Loni jsem nemohl, protože jsem měl zdravotní potíže, ale chodím darovat krev i během sezóny, protože je to potřebná věc, takže se tomu nebráním,“ tvrdil Jakub Lehečka, který byl jedním z desítky hráčů, jenž prošli vyšetřením až k samotnému odběru.

⇒ Útočník Jakub Lehečka

Hráčům se čas od času nevyhne zranění, které není možné řešit jinak než operativně. Sami tak moc dobře ví, jak důležité darování krve je. „Sám už jsem dostal transfuzi, a když takhle můžu pomoci někomu jinému, udělám to rád a jednou se mi to možná vrátí,“ vysvětloval jednadvacetiletý útočník.

Hromadná akce olomouckých hráčů přilákala zvýšenou pozornost hned několika zástupců médií, toho si samozřejmě hokejisté nemohli nevšimnout. „Od příchodu Patýse (Pavla Patery), Trvky (Jiřího Trvaje) a hlavně od postupu do extraligy je o nás zvýšený zájem. Novináři chodí i na tréninky, bývá tam i hodně fotografů,“ řekl na transfuzním oddělení o nezvykle vysokém počtu návštěvníků.

Kromě dobrého pocitu dostali Kohouti po odběru i drobnou odměnu. „Mohli jsme si vybrat, takže čokoláda a vitamíny,“ usmíval se.

Jediným prvodárcem ve skupince dobrovolníků byl letos obránce Tomáš Drtil, který přiznal, že darování tak trošku předčilo jeho očekávání. „Čekal jsem to horší, ale bylo to dobré, jsem spokojený,“ smál se.

⇒ Obránce Tomáš Drtil

Stejně jako ostatní olomoučtí hráči, i Drtil dostal nabídku zúčastnit se darování krve od vedení klubu a neváhal. „Uspořádalo to vedení, zeptali se, jestli chci jít a já řekl, že klidně půjdu, že mi to nevadí. Když jde parta, tak jdou prostě všichni, pokud můžou,“ povídala rozhodně loňská posila.

Protože na transfuzním oddělení ještě nebyl, zjišťoval od svých spoluhráčů, kteří se stejné akce účastnili už v předchozích letech, co ho vlastně čeká. „Ptal jsem se kluků, jak to probíhá, ale neměl jsem z toho strach. Tady je to všechno v pohodě, je tu příjemný personál,“ chválil lékaře a zdravotní sestry.

Cílem akce je přilákat na transfuzní oddělení co nejvíce nových dárců krve. Zástupci vedení olomouckého klubu si připravili pro fanoušky Kohoutů, kteří se rozhodnou podstoupit odběr na transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc odměnu. Pokud si od 26. května do 31. srpna po odběru vyžádají soutěžní kupon, který vyplněný vhodí do osudí, mohou soutěžit o zajímavé ceny.

Po uzávěrce soutěže budou vylosováni tři výherci. První z výherců získá permanentku na všechna domácí utkání základní části v sezóně 2014/2015 a podepsaný dres HC Olomouc, další dva získají rovněž permanentní vstupenku na následující hokejovou sezónu. Ceny budou výhercům předány na posledním domácím přípravném zápase 5. září 2014, kdy se hokejisté HC Olomouc utkají se slovenskou Skalicou.

Krev darovali:

Jakub Bartoň, Martin Janáček, Roman Kadela, Jan Jaroměřský, David Škůrek, Tomáš Drtil, Ondřej Švaňhal, Lukáš Králík, Michal Vodný, Jakub Lehečka, Petr Fiala (trenér), Josef Podlaha (sportovní manažer).

Pozn.: Darovat krev chtěli všichni hráči kohoutího kádru, ne všichni však momentálně splňují zdravotní stav, který by jim to umožnil.