FOTO: Nejnovější posily hltají tréninkové dávky a věří v úspěšnou sezónu

David Jahoda
O L O M O U C – Nejnovější posily Kohoutů obránce Ivan Majeský a útočníci Radek Dlouhý s Erikem Hrňou se už nemůžou dočkat nové sezóny extraligy. I přesto, že je Mora nováčkem, zmíněný trojlístkem věří, že Hanáci budou soupeře hodně trápit. Přečtěte si, co nám nové olomouckém tváře řekly. Pod článkem naleznete fotografie všech tří borců z úterního tréninku.

Doufám, že se porveme o play-off, svěřil se Ivan Majeský

Po Martinu Vyrůbalíkovi a Pavlu Skrbkovi jste třetí posilou do obrany. Jak váš přesun do týmu nováčka extraligy probíhal?
Byl jsem za nabídku z Olomouce rád. V Kladnu byla možnost, abych tam pokračoval, jenže se mi v ten den ozvala i Olomouc. Chtěli mě tu vidět a já slíbil, že přijedu. Nakonec se to domluvilo tak, že na Hané zůstanu. Na sezónu už se moc těším.

⇒ Obránce Ivan Majeský

V loňské baráži jste v barvách Kladna proti Olomouci hrál, takže víte, jakým stylem zhruba Kohouti hrají. Myslíte, že vám bude sedět?
V té době jsme se s Rytíři dost trápili, takže jsme se dívali spíš na sebe než na soupeře (usměje se). S Kladnem jsme nakonec spadli, nebylo to nic příjemného. Doufám, že se letos porveme o play-off.

Co vás na působení v Olomouci nejvíce láká?
Dostal jsem šanci hrát extraligu, za což jsem vděčný. Sezóna bude těžká, ale jak už jsem řekl, doufám, že budeme bojovat o místa zařizující postup do vyřazovací části, tedy alespoň předkolo. Jsou tu zkušení i talentovaní kluci, navíc disponujeme výbornými gólmany. Snad by to mohlo vyjít.

Zažil jste už někdy situaci, že byste hrál za tým, který vstupuje do vyšší soutěže?
To ne. Ale pořád se říká nováček, jenže je tu hodně kluků, kteří extraligu hráli, takže by se na to mělo dívat i z tohoto pohledu. Důležitý bude start do sezóny. Hlavně aby byl celý tým zdravý a vyhýbala se mu zranění.

Svoji úlohu znám a budu ji plnit na sto procent, prohlásil odhodlaně Radek Dlouhý

Za Olomouc už jste v přípravě odehrál dva zápasy. Svými výkony jste si zde vybojoval místo, jaké máte pocity?
Pocity mám dobré (usmívá se). Jsem rád, že mám smlouvu a že můžu v tomto mančaftu hrát. Doufám, že se za to vedení a trenérům odvděčím a extraligovým ročníkem půjdeme co nejdál.

Dá se už alespoň trochu za ta dvě utkání říct, jaký na vás udělal tým Mory dojem?
Zatím to příliš hodnotit nejde, ale čeho jsem si všiml a co na mě udělalo dojem je výborná parta. Panuje tu taková radost a týmový duch. To mě do dalších zápasů v Olomouci určitě povzbudilo.

⇒ Útočník Radek Dlouhý

V utkáních proti Nitře a Skalici se vám poměrně dařilo, ve druhém z nich jste se i střelecky prosadil. Jak jste byl sám se sebou spokojený vy osobně?
Je jasné, že jde vždycky hrát lépe, takže se uspokojovat nechci. V těch zápasech jsem bojoval o smlouvu, nechci se teď nějak hodnotit, chci odvádět kvalitní výkony i dál. Nejlépe odvádět ještě lepší práci, pozvednout to na další úroveň.

Jaké cíle si před první sezónou v Olomouci kladete?
Chtěl bych, abychom hráli zhruba střed tabulky a v závěru se snažili probojovat i do play-off. Tohle jsou takové vzdálenější cíle do budoucna. Ale ty nejbližší mety? To je hrozně těžké říct, musíme jít zápas od zápasu, každým utkáním se učit a hrát tak, abychom byli soupeřům co nejvíce nepříjemní a vyhrávali jsme.

Loni jste musel s Karlovými Vary hrát play-out. Tomu byste se chtěl určitě vyhnout…
Já jsem play-out zažil víckrát. Je to soutěž, kterou bych už hrát nechtěl. Chtěl bych si znovu zahrát předkolo a pokud by šlo všechno podle krásných hvězd, tak třeba i další fázi play-off.

Generální manažer Erik Fürst o vás prohlásil, že jste výborným útočníkem do defenzívy. Počítají s vámi trenéři zejména do obranné činnosti?
Mám už něco odehráno. Mojí předností je černá práce, pomáhat obráncům. Samozřejmě i podporovat útočníky, ale zase na druhou stranu myslím i na to, že musím být první vzadu a bránit. Trenéři vědí, proč mě sem angažovali, já to vím také, mluvili jsme o tom. Svoji úlohu znám a budu ji plnit na sto procent.

Proti Třinci se po ledě plazit nebudu, směje se Erik Hrňa

Co říkáte na to, že si v následující sezóně zahrajete extraligu v Olomouci?
Jsem za to moc rád, to je jasné. V Třinci to vypadalo tak, že se nejspíš nedostanu do základu, nebo bych hrál maximálně čtvrtou lajnu. Ale tím, že je ale pravidlo o mladých hráčích, bych si zřejmě moc nezahrál. Teď už jen, abych podával dobré výkony a hrál zde.

⇒ Útočník Erik Hrňa

Loni jste v jedné sezóně vystřídal tři týmy. Znamená pro vás angažmá na Hané jistotu?
Jistota není nikdy. Nemusí se dařit a může být rychlý konec. Ale myslím, že pokud budu adekvátní výkony, měl bych hrát, a to je pro mě jenom dobře.

V týmu Mory jste už působil a vzpomínky jsou určitě jen kladné. V sezóně 2012/13 jste za Kohouty v šesti zápasech zaznamenal devět bodů.
Přišel jsem do známého klubu, sice je tu pár nových hráčů, trochu se to obměnilo. Sestava, která tu však byla loni nebo předloni, tu skoro zůstala, takže tu hodně kluků znám.

Sledoval jste loňské tažení Olomouce během baráže o extraligu?
Abych řekl pravdu, baráž jsem sledoval. ‚Olmiku‘ jsem fandil a doufal jsem, že postoupí. Povedlo se to.

Mora vstupuje do nejvyšší soutěže jako nováček? Co od první sezóny čekat?
První sezóna bude těžká. Je to jiná soutěž, jsou tam silnější mančafty než v první lize, určitě do bude jiný hokej. Nebudeme si zatím klást žádné velké cíle, půjdeme hezky postupně od malých cílů. Ten hlavní je, abychom se první sezónu udrželi, pak se uvidí, co dál.

Hned ve druhém kole zajíždíte do Třince. Bude pro vás tento zápas hodně specifický?
Bude, nebude. Teď hraji za Olomouc a i když je Třinec téměř mým mateřským klubem, neznamená, že se proti Ocelářům budu plazit po ledě nebo jim dokonce nahrávat (rozesměje se).