FOTO: Zpátky na led! Kohouti zahájili přípravu na kluzišti!

Petr Luzar, Kristýna Nováková
O L O M O U C – Dost bylo přípravy na suchu. V pondělí se svěřenci trenérské dvojice Jana Tomajka a Zdeňka Motáka pustili do tréninků na ledě. Pro spoustu hráčů tak skončilo dlouhé období bez bruslí. Krom ligových stálic jako Zbyňka Irgla nebo Petra Strapáče se na tréninku objevili i juniorští brankáři Vojtěch Mokrý a Marek Hasala.

První trénink byl speciální především pro gólmanskou jedničku týmu Branislava Konráda. Rodák z Nitry po delší době vystřídal brankářskou výstroj. „Po pěti letech jsem změnil téměř celou výstroj. Uvidíme, jak si to sedne. Je třeba ještě něco upravit, něco dotáhnout. Člověk to stejně zjistí až na ledě. První dva, tři tréninky se člověk teprve hledá. Do toho mám nové brusle. To bude katastrofa,“ řekl Konrád s úsměvem. Navíc se letos liší i parametry výstroje. „Například je jiné zapínání, lapačka má jiný sklon, vyrážečka má o něco jiné držení. Nebo třeba betony. Dříve se zapínaly řemínky, dnes je to všechno na gumičky, které mám teda už i já. Hádám, že mezi brankáři jsem byl jeden z posledních, kteří používali řemínky. Ještě jsem si je ale pro jistotu nechal. V otázce bruslí jsem přešel na jiné nože. V hlavě jsem si to ale nastavil tak, že se těším. I když mi bylo po tréninku vedro, tak to bylo dobré,“ hodnotil účastník loňských zimních olympijských her první trénink.

Na premiérovém tréninku se Konrád objevil se staronovou maskou. Zda ale s ní nastoupí do nové sezóny, je prozatím nejisté. „Ještě nevím. Ta, co jsem měl minulý rok, stále smrdí. Ještě jsem ji od konce sezóny neumyl, takže jsem vytáhl starší masku. Novou jsem si vůbec nenechal dělat. Možná vytáhnu retro bílou, kterou jsem nosil před čtyřmi lety,“ zvažoval olomoucký brankář návrat ke klasice.

Hráče také čekala speciální lekce bruslení pod taktovkou bývalého hokejisty Pavla Mojtka. To se ale brankářů netýkalo. „Vůbec jsme se do toho nezapojili. V podstatě nevím, co dělali, ale říkali, že to bylo dobré. My gólmani totiž máme svůj svět. Jsme takoví mimoni. Teda aspoň já, Honza (Lukáš) je v pohodě,“ podržel Konrád parťáka z brankoviště.

„Vzali jsme si na pomoc Pavla Mojtka. Je to trenér, který se zabývá užitým bruslením, power skatingem a podobnými věcmi, takže jsme rádi, že přišel a že nám pomohl. Nemůžeme vědět všechny věci a ani nevíme, a pořád se potřebujeme zlepšovat a učit i my. Pro hráče to bylo příjemné zpestření a já jsem dnes nemusel moc řvát," osvětlil s úsměvem Zdeněk Moták přítomnost svého pomocníka.

Kdo se lekci bruslení nevyhnul, byl útočník Jan Knotek. Také pro něj byl první trénink po dlouhé pauze náročný, o smysl pro humor ho ale nepřipravil. „Kdybych trénink hodnotil upřímně, tak bych byl sprostý. (smích) Je to náročné. Při těch začátcích vždycky přemýšlím, jestli jsem vůbec někdy hrál hokej,“ řekl s nadsázkou jednatřicetiletý útočník.

Rodák z Prahy v posledních dvou letech vždy nasbíral v základní části shodně 30 bodů. Vyhlídky na hattrick má, i když jsou ale podle jeho slov ještě daleko. „Bylo by to hezké. Budu pro to dělat maximum, a třeba zlomím i vyšší hranici, ale to předbíháme. Nicméně by to ale bylo pěkné,“ neskrýval Knotek ambice.

S přibývajícím věkem někteří hokejisté mění tréninkové plány na letní přípravu. Ne tak ovšem Konrád. „My trénujeme s mančaftem, takže je to zhruba stále to samé, ale tento rok jsem kvůli zdravotním problémům trénoval i individuálně,“ prozradila brankářská stálice v dresu Olomouce.

A jak vidí Konrád situaci mezi gólmany pro nadcházející sezónu? „Já nevím, tohle je strašně daleko. Záleží na mnoha faktorech, jako například na formě nebo na zdravotním stavu. Tohle teď absolutně neřešíme. To se nechává na trenérech. Takže takové věci vůbec nemám v hlavě,“ zůstával klidným rodák ze slovenské Nitry.

V přípravných zápasech na nový ročník se Konrád navíc společně s celým týmem střetne ve dvou duelech s Duklou Trenčín, kde olomoucký brankář působil v sezóně 2014/15. „V Dukle jsem strávil rok, takže je to vždycky zajímavé. Už je to ale hodně let, a spousta hráčů, se kterými jsem tam hrál, už v Trenčíně není. Samozřejmě je to ale zpestření, když hrajeme proti týmu z jiné soutěže,“ vyjádřil se Konrád.

Seznam hráčů, kteří byli na ledě:

Brankáři: Branislav Konrád, Jan Lukáš, Marek Hasala, Vojtěch Mokrý

Obránci: David Škůrek, Tomáš Valenta, Jan Švrček, Martin Vyrůbalík, Jiří Ondrušek, Jan Jaroměřský, Alex Rašner, Adam Rutar, Matúš Hlaváč

Útočníci: Vilém Burian, Marek Hecl, Zbyněk Irgl, Jan Káňa, Lukáš Klimek, Jan Knotek, Petr Kolouch, Matěj Kořenek, Marek Laš, Lukáš Nahodil, David Ostřížek, František Skladaný, Petr Strapáč, Vojtěch Tomeček