Hanáci chtějí upevnit svou pozici v šestce, v cestě jim stojí Bruslaři

Jan Meichsner
Kohouti ve středu úspěšně zvládli náročné utkání na ledě brněnské Komety, nyní je však čeká další nepříjemný soupeř. Na led olomouckého Zimního stadionu dorazí houževnatá Mladá Boleslav. Té nevyšel vstup do soutěže podle představ, teď však svěřenci trenéra Hořavy chytají formu, jsou na dostřel desítce a odpoutali se od předposledního místa. Atraktivní zápas startuje již tento pátek od 18 hodin na ledě Mory.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Miroslav Holec

Autor vítězné branky proti Kometě shrnul středeční zápas jasně a stručně: „Náš vstup do utkání byl parádní, protože se nám podařilo vést 2:0, pak ale Brno dokázalo srovnat. Ten rozdílový gól se urodil tak, že to Aleš Jergl krásně zatáhl a pak mi puk nahodil před prázdnou, bylo to 2:3 a třetí třetinu jsme dobře zvládli takticky a zaslouženě jsme si odvezli tři body.“ Miroslav Holec, který od utkání na Spartě pravidelně sbírá body cítí ve své hře větší nadšení: „Mám do toho teď opravdu chuť a už jsem musel nějak začít, protože předtím to z mé strany nebylo úplně dobré. Jsem rád, že jsem se dokázal zvednout a doufám, že to půjde dál a dál.“

⇒ Útočník Miroslav Holec

Forvard Mory také před utkáním proti Mladé Boleslavi zhodnotil aktuálně předváděnou hru: „Teď hlavně nesmíme usnout na vavřínech, i přes ty výhry, co máme, se musíme držet naší hry a snad to bude dobré. Především si myslím, že se nám podařilo zlepšit bruslení a hrajeme i kompaktněji než předtím. Vždycky je navíc lepší, jako je to právě teď, když naše hra nestojí jen na jedné lajně.“ Kohoutí kabina také ví, jak nepříjemným soupeřem dokážou Středočeši být: „Mladá Boleslav bude určitě hodně houževnatý soupeř, pod trenéry, kteří k nim přišli, se docela zvedli. Už po reprezentační pauze bylo dost vidět, že začali hrát jiný hokej. I když jsme proti nim hráli první zápas, tak v závěru byli hodně nebezpeční směrem dopředu a měli několik šancí.“

Z KABINY SOUPEŘE: Boleslavští mají ambice na šestku, nejprve se však musejí probojovat do desítky

Středočeský celek neměl vůbec ideální vstup do aktuálně probíhající extraligové sezóny. Tehdy ještě tým vedl Vladimír Kýhos. Ten mladoboleslavský celek přebral v listopadu 2017 a dostal od vedení důvěru i pro další ročník, ve kterém měl černo-zelené po neúspěšné sezóně držet minimálně v šestce. Dvaašedesátiletý kouč, který v minulosti vedl Kometu či Třinec, se nakonec stal prvním odvolaným trenérem letošního ročníku. Osudným se mu stalo úvodních devět zápasů, ve kterých jeho tým získal pouze 9 bodů. Změna na trenérské lavičce se odehrála 13. října, den po prohře s posledním Chomutovem. Už druhý den po odvolání trenéra Kýhose oznámilo vedení Bruslařů nového koučem, kterým se stal Milan Hořava. Ten v minulé sezóně vedl Kladno a do Boleslavi si sebou přivedl jako asistenty Radima Rulíka a Pavla Pateru. Pod novým trenérským vedením získala Boleslav poprvé body 21. října, pak však přišlo další hledání herní pohody a sérii nezdarů ukončila až šňůra čtyř vítězství. V té si Středočeši postupně připsali skalpy Komety, Liberce, Sparty a Pardubic. Následovala nejtěsnější možná prohra s Plzní (0:1) a pak už dokázali Bruslaři oplatit porážku z úvodního duelu chomutovským Pirátům.

Momentálně dvanáctý extraligový celek spoléhá v útoku na dva veterány, Michala Vondrku a Jakuba Klepiše. První jmenovaný odehrál 19 utkání a v nich téměř pokaždé bodoval, takže dohromady tak má na svém kontě už 18 bodů. Není bez zajímavosti, že si českobudějovický odchovanec připsal celkově už 7 bodů v přesilových hrách. Lídr bodování Středočechů se také dokázal prosadit v oslabení, při kterém jednou skóroval. Odchovanec pražské Slávie Jakub Klepiš je v týmovém hodnocení mladoboleslavských na druhé pozici, a to i přesto, že odehrál všechny duely. V těch nasbíral za 8 gólů a 7 přihrávek 15 kanadských bodů. Mezi nejlepší obránce oblékající černo-zelený dres patří Jan Hanzlík. Urostlý a řízný bek si do Radegast Indexu připsal už 41 bodů a v celkovém extraligovém hodnocení je na 22. místě. V brance Mladé Boleslavi kraluje slovinský reprezentant Gašper Krošelj, který si drží úspěšnost 91.85 % pochytaných střel na zápas. Jednatřicetiletému gólmanovi se díky tomu podařilo zastínit předsezónní bruslařskou posilu z Litvínova Pavla Kantora. Bývalého brankáře Hradce Králové a Prostějova nakonec vedení odeslalo na střídavé starty do Kadaně.

V prvním vzájemném měření sil v letošní sezóně byli úspěšnější olomoučtí hokejisté. Ti vyhráli na ledě Mladé Boleslavi 2:1. Důležitou branku obstaral hned v samém úvodu zápasu Vilém Burian, který tečoval nahození Jakuba Galvase od modré čáry. Středočeši ale ještě před první sirénou zvládli díky Lukáši Pabiškovi srovnat stav utkání na 1:1. Zápas nakonec definitivně na stranu Kohoutů přiklonil Zbyněk Irgl, který střelou pod břevno zaznamenal rozdílovou branku. Domácí pak v závěru utkání zkoušeli hru v šesti, ale i přes řadu šancí se neprosadili a Mora si domů odvezla všechny tři body.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Miloslav Hořava
Kapitán: Jakub Klepiš
Hala (kapacita): ŠKOENERGO Arena (4200)
Poslední utkání: Výhra 3:1 nad Chomutovem

SOUPISKA Mladé Boleslavi