Hanáci jedou do Českých Budějovic. Zajistí si na jihu Čech postup do předkola play-off?

Daniel Fekets
Do konce základní části zbývá odehrát jen pět kol. Olomouc má vše ve svých rukou. Na třináctý Zlín drží náskok třinácti bodů. V případě vítězství na ledě Českých Budějovic si Kohouti zajistí účast ve vyřazovací části soutěže bez ohledu na výsledek Beranů. Duel 48. kola Tipsport extraligy odstartuje v budějovické Budvar aréně v pátek 26. 2. 2021 od 17:00.

Řekl před zápasem: Zdeněk Moták

Kohouti se už naplno chystají k důležitému venkovnímu utkání. Trenér Zdeněk Moták se však ještě ohlédl za uplynulým zápasem proti Litvínovu, který jeho svěřenci prohráli 1:2. „Byl to vyrovnaný duel až do konce. My jsme sice pár minut před závěrem hráli oslabení, ale pořád jsme se tlačili do útoku. Měli jsme ochotu i sílu se tam dostávat, ale ani při hře bez brankáře se nám nepodařilo vstřelit vyrovnávací branku. Chci však zdůraznit, že to není smůla, protože my tomu musíme jít v průběhu celého utkání daleko více naproti. Potřebujeme chodit před bránu, kde to sice bolí, ale pouze tam padají branky. V tomto prostoru musíme být daleko lepší, neboť když v něm nebudeme, tak mnoho branek nedáme a zápasy budeme prohrávat,“ zhodnotil kouč.

⇒ Trenér Zdeněk Moták

Do zápasu proti Vervě naskočil brankář Jan Lukáš, jenž si připsal svůj sedmnáctý start v sezoně a zároveň zasáhl proti šestatřiceti střeleckým pokusům soupeře. „Braňo Konrád nás opravdu držel ve všech zápasech. Držel nás v Karlových Varech, v Pardubicích, doma s Litvínovem a samozřejmě také na Spartě. Chytal hodně zápasů, takže i on si trochu potřeboval vydechnout. Honza Lukáš odchytal proti Litvínovu výborný zápas. Dostal pouze dvě branky, které navíc padly v oslabení,“ řekl Moták.

Kdo se postaví do brankoviště v závěrečných zápasech základní části, to prozradit nechtěl. „Zápasy šly rychle po sobě. Braňo si potřeboval odpočinout, takže proto jsme volili Honzu. Brankářská otázka je otevřená a budeme ji diskutovat. Varianty máme, ty však ještě probereme s trenérem brankářů Martinem Falterem,“ doplnil olomoucký lodivod.

V Českých Budějovicích nečeká celek z Hané rozhodně nic jednoduchého. Motor už sice do play-off postoupit nemůže, ale zároveň platí, že pro každý tým je velmi nepříjemným soupeřem. „Čeká nás těžký zápas. Budeme se tam snažit urvat body, díky kterým bychom udělali postup předkola play-off. Proti Litvínovu jsme mohli udělat ten kýžený krok do předkola, ale bohužel se nám to nepodařilo. Já ale doufám, že se ještě popereme i o lepší umístění,“ uzavřel.

Z kabiny soupeře: Motor si předkolo nezahraje

Nováček z Českých Budějovic se letos mezi dvanáct nejlepších celků soutěže neprokouše. Momentálně pobývá na poslední příčce a v závěrečných kolech se bude chtít dostat před zlínské Berany, kteří pobývají na 13. místě. Svěřenci kouče Václava Prospala posbírali 33 bodů v sedmačtyřiceti zápasech. V ofenzívě si špatně nevedou, avšak v obranné fázi na své soupeře ztrácí. Inkasovali už 182 gólů, což je hned o 25 branek více než u druhé nejvíce inkasující karlovarské Energie.

Z posledních pěti zápasů uhrál Motor 3 body. Poměrem 4:5 nestačil doma na Kometu, poté padl ve Vítkovicích a dvakrát prohrál s Libercem. V nedělním utkání ale vyhrál na zlínském ledě 3:2, když útočník Daniel Voženílek rozhodl utkání v poslední minutě řádné hrací doby. Velkou komplikací pro České Budějovice je absence jejich nejproduktivnějšího obránce s reprezentačními zkušenostmi Pavla Pýchy, jenž musel kvůli operaci předčasně ukončit sezonu.

Vzájemné zápasy hovoří ve prospěch Olomouce. Svěřenci Zdeňka Motáka a Jana Tomajka zvítězili ve všech třech předchozích bitvách. Na konci listopadu vyhráli na ledě soupeře 4:2, následně uspěli i ve dvou lednových domácích zápasech. České Budějovice přehráli 3:2 po prodloužení a poté stejným poměrem po základní hrací době.

Hlavní trenér: Václav Prospal
Hala (kapacita): Budvar aréna (6 421)
Poslední utkání: Prohra 2:4 v Liberci.

Statistiky obou týmů:

TELH 2020/2021
Madeta Motor České Budějovice – HC Olomouc

umístění v tabulce
121:182 - 33 bodů
skóre a body
95:137 - 52 bodů
Zdeněk Doležal 33b (17+16)

nejproduktivnější hráč
Jan Káňa 22b (12+10)
Jan Knotek 22b (11+11)
Jiří Ondrušek 22b (8+14)