Hanáci jedou do Prahy. Napodobí domácí úspěch?

Jiří Polášek
O L O M O U C - Jeden duel se Spartou byl odložen, v neděli ale k souboji s pražským týmem už dojde. V rámci 32. extraligového kola se kohouti vypraví zabojovat do O2 Arény o další body. Podaří se jim napravit nedobrou formu z posledních zápasů? Úvodní buly je naplánováno na 15 hodin.

Páteční večer se nesl v duchu dalšího extraligového zápasu. Do plecharény se dostavili bruslaři. V první třetině se několikrát vylučovalo. Právě z přesilovky šel soupeř poprvé do vedení, když se prosadil Martin Ševc.

Druhá třetina pak přinesla branku Miloše Kelemena. Na tu ale dokázal reagovat Vojtěch Tomeček, jenž snížil na 1:2. Mladá Boleslav si následně zlepšila přesilovková procenta, když po trestu Jana Knotka vsítil třetí branku hostů Jan Stránský.

⇒ Trenér Zdeněk Moták

Poslední část už vypadala jinak. V šesté minutě se prosadil Lukáš Klimek a přesně o minutu a půl později také Silvester Kusko. Pro Kuska to byla premiérová branka v dresu Olomouce, Klimek se prosadil letos poprvé. „Je to skvělá zpráva, že byli střelecky úspěšní. Ale my se hlavně potřebujeme zvednout jako tým. V poslední době to není ono. Fajn, dali gól, ale i oni by vám řekli, že by to raději vyměnili za tři body,“ shrnul výkon svátečních střelců trenér Zdeněk Moták.

Po vyrovnávací brance ale opět přišlo vystřízlivění. Maris Bičevskis dokázal vsítit a Mladá Boleslav se dostala opět do vedení. „Nadechli jsme se, srovnali, ale bohužel po vyrovnávacím gólu jsme to sehráli naivně, poměrně hloupě a inkasovali jsme počtvrté. Nepomohli jsme si dnes ani přesilovými hrami, které máme poměrně úspěšné. A to ani v početní výhodě pět na tři. Nezasloužili jsme si bodovat, natož tak vyhrát,“ kritizoval Moták výkon svého týmu.

V jedné chvíli všem hráčům i fanouškům Mory muselo zatrnout. Na led se složil David Krejčí. „Pro nás je to základní stavební kámen. Dostal tam tvrdou střelu od Vojtěcha Tomečka. Byl na správném místě, ale nemohl na to reagovat. Trefila ho.“ Naštěstí ale Krejčí dohrál a měl by být na Spartu připraven.

To nejdůležitější o soupeři

Vstup Pražanů do sezóny nebyl špatný. Pak ale přišel pokles formy, a hlavně nemohoucnost v závěrech utkání. Sparta konce nezvládala a několikrát na to doplatila. Dokonce zaznamenala sérii jedenácti zápasů, ze kterých jich deset prohrála. I proto je nyní až na osmé pozici. Forma už se jí ale postupně vrací.

Sparta má nejlepší ofenzívu v lize. Za devětadvacet duelů dokázala nastřílet už 105 branek, a je zatím jediným týmem, kterému se tuto hranici letos podařilo prolomit. Naopak ale hodně gólů i dostává. Je pravdou, že jen dva týmy mají horší obranu, a to je poslední Zlín (95 ink.) a předposlední Kladno (103 ink.). Sparta inkasovala rovných devadesát gólů.

Tým z hlavního města už udělal na své soupisce v průběhu sezóny několik změn. Ještě v září angažoval Jakuba Konečného a naopak propustil Tomáše Václavíka. Z Ruska pak přišli hostovat dva hráči, Oleg Pogorišnij z Jugry a Maksim Matushkin z Vladivostoku. Tým taky reagoval na ne úplně ideální situaci v brankovišti angažováním brankáře Matěje Machovského z Rigy, hrající KHL. V listopadu také propustil do Litvínova hostovat Jakuba Neužila a zpět do Jugry se vrátil Pogorišnij.

V letošní sezóně zatím spolu týmy sehrály pouze jeden zápas. Sparta postupně i díky vlastnímu gólu Hanáků většinu zápasu vedla. Ještě pět minut před koncem měla pohodlný polštář – náskok 3:0. Pak se ale stala nevídaná věc. V šestnácté minutě se prosadil Jiří Ondrušek, o dvě minuty později skóroval Jan Káňa a Davidu Krejčímu se pak podařilo vyrovnat jednaosmdesát sekund před koncem. Nájezdy pak Olomouc ovládla poměrem 3:1.

Hlavní trenér: Josef Jandač, Miloslav Hořava
Hala (kapacita): O2 Aréna (17 360 diváků)
Poslední utkání: Výhra 4:3pp s Mountfieldem HK