Hanáci se o prodloužení vítězné série pokusí v Ostravě

Jiří Polášek
O L O M O U C – Olomoučtí hokejisté v rámci šestatřicátého kola Tipsport Extraligy vyjedou do Ostravar arény, kde svedou souboj s Vítkovicemi. Ty už v sezóně jednou přemohli. Podaří se jim to tentokrát venku? Úvodní buly je naplánováno na úterý 28. prosince na 17:30 hodin.

Olomouc v posledním zápase uvítala v plecharéně soupeře z Karlových Varů. Utkání začalo brzkými vyloučeními. Právě Energie ale udeřila jako první. Trefil se Tomáš Rachůnek. Olomoučtí na gól nedokázali odpovědět, naopak soupeř trestal podruhé. Třicet sekund před koncem se prosadil ještě Jakub Flek.

Druhá třetina pak proběhla poměrně v klidu. Za hrubost byli v šestnácté minutě současně vyloučeni Jak Káňa a Jiří Černoch. Ošem to bylo z celé periody v podstatě všechno.

Třetí část pak nabídla domácím fanouškům důvod k oslavám. Nejprve už ve třetí minutě snížil Jan Bambula. „Viděl jsem, že je přede mnou volno. Nemohl jsem vystřelit, někdo mě pořád hákoval. Nakonec jsem se objevil před prázdnou brankou,“ okomentoval svůj gól.

⇒ Útočník Jan Bambula

Následně se dlouho nic nedělo. V devatenácté minutě ale mohla radostí plecharéna vybuchnout. Minutu a dvě sekundy před koncem srovnala stav domácí modla David Krejčí. A tak se šlo do prodloužení. Ani to však nenabídlo rozuzlení.

Do nájezdů se nejdříve pustil Káňa, který však neproměnil, naopak jeho protějšek v sérii Koblasa ano. Hned po něm se ale prosadil Krejčí, a pak ještě Nahodil a Kusko. Za hosty už skŕoval pouze Flek, a tak si Hanáci mohli připsat bonusový bod. „Jsem rád za ty dva body, ale mohli jsme mít tři. Každý z nich bude důležitý. Za gól jsem samozřejmě taky rád, každý se počítá,“ sdělil.

V úterý vyjedou Kohouti na moravského rivala z Vítkovic. „Je to tým, proti kterému hraju od malička, ale není to pro mě nějak speciální. Je to zápas, jako každý jiný. A myslím si, že bude dost vyrovnaný,“ nechal se Bambula slyšet.

To nejdůležitější o soupeři

Vítkovice po několika letech herního úpadku prožívají zase povedenou sezónu. Ta pro ně přitom začínala velice těžce, jelikož první čtvrtinu ligy hrály skoro neustále venku, nebo byly patnáctým týmem, který musel stát. A to kvůli tomu, že jejich aréna byla zabraná kvůli tenisu, volejbalu a koncertu. Jenže vítkovičtí zvládli těžkou úlohu velice dobře a z venkovních kluzišť posbírali více bodů, než se čekalo. Při dohrání zbývajících zápasů najednou poskočily do středu tabulky, a poté, co vedení dotáhlo esa Solovjova a Lakatoše, nyní jsou Ostravané v bojích o top čtyřku.

Vítkovice nemají nejlepší ofenzívu. Ve skutečnosti nastříleli společně s Libercem druhý nejmenší počet branek (73). Hůře je na tom pouze poslední Zlín. Jejich defenzíva ale naopak patří k nejlepším. S celkovými 73 inkasovanými branami se řadí za první Třinec a druhý Mountfield HK.

Severomoravané trochu obměnili kádr, ovšem spíše příchody, než odchody. Ano, v prosinci odešel oblíbenec fanoušků a odchovanec Vladimír Svačina a kádr opustil taky ruský forward Kristian Afanasjev, kterému nebyla nabídnuta smlouva po zkoušce. Přišly ale tři jména, které kádr pozvedly do horních pater tabulky. Ruský zadák Alexej Solovjov, který okamžitě vyztužil obranu a našel si místo i v přesilovkové formaci, Švéd Tobias Lindberg a hlavně ostravskými fanoušky milovaný Dominik Lakatoš, který okamžitě po přestupu z Finska našel ztracenou formu a za třináct zápasů už si připsal patnáct bodů.

Oba týmy se znají dobře. V letošní sezóně už spolu hrály dvakrát. Nejdříve doma soupeře Hanáci vynulovali poměrem 2:0, ovšem Vítkovice jim to v dalším zápase, o tři týdny později oplatily, a vyhrály 5:3. Navíc další dva vzájemné zápasy byly odehrály v předsezónní přípravě. Ostravaní vítězili výsledkem 4:2, respektive 2:1.

Hlavní trenér:Miloš Holaň
Hala (kapacita):OSTRAVAR ARÉNA (9 833)
Poslední utkání: Výhra 3:2sn s Pardubicemi