Hanáci vyrážejí na sever, vyzvou druhý celek tabulky z Liberce

Jan Meichsner, Johan Čáp
O L O M O U C – Kohouty čeká další daleká cesta, tentokrát vyrážejí svěřenci Jana Tomajka a Zdeňka Motáka na led liberecké Home Credit Arény. Z té už při prvním letošním vzájemném zápase přivezli bod za těsnou prohru v prodloužení. Ve druhém vzájemném zápase pak Hanáci dokázali udolat Tygry po samostatných nájezdech a zapsali si dva body. Bude mít olomoucký sběr bodů proti Liberci vzestupnou tendenci i nadále? A pomůže Kohoutům zápas v Liberci k návratu do šestky? Na tyto a mnohé další otázky budeme nalézat odpovědi v pátek 11. ledna od 18 hodin.

ŘEKL PŘED ZÁPASEM: Vilém Burian

Kohoutí družina má na začátku nového roku, stejně jako všechny extraligové celky, velmi nabitý program, ve kterém se ty nejnáročnější zápasy střídají v rychlém sledu. „Máme to teď opravdu hodně našlapané, ale víme, že leden takový zkrátka je. Mně osobně to nějak nevadí, protože se víc hraje a o to je méně tréninků. Pro všechny je to fyzicky náročné období, ale celou letní přípravu jsme právě na tenhle čas dřeli a trénovali,“ sdělil na úvod předzápasového povídání Vilém Burian.

V posledním extraligovém utkání se Hanáci počtvrté střetli s Kometou Brno a podruhé v sezóně zajížděli na její led. Stejně jako ve všech předcházejících střetnutích to byla velkolepá a vypjatá bitva – na jejím konci se ale poprvé v sezóně radoval domácí celek. „Vážíme si každého získaného bodu, ze hřiště Komety obzvláště. Letos jsme s nimi odehráli dobré zápasy a vždy získali minimálně bod,“ zhodnotil vytáhlý forvard olomouckého celku letošní bitvy s Kometou a popsal také průběh té poslední, „v zápase jsme měli spoustu šancí a věřili jsme si na to tam vyhrát za tři body. Musím ale taky říct, že nás tam hodněkrát podržel Honza Lukáš, který předváděl opravdu skvělé zákroky. Mě osobně docela mrzí, že jsme to neurvali v prodloužení. Já měl navíc na hokejce rozhodující gól, bohužel jsem to ale nedokázal proměnit. Když jsem se potom v nájezdech stavěl ke svému pokusu, snažil jsem si nepřipouštět, že prohráváme 0:2. Bohužel to nakonec nevyšlo.“

⇒ Útočník Vilém Burian

Nyní čeká Moravany cesta na daleký sever do Liberce. Proti tomu Hanáci dokázali letos vždy urvat alespoň bod a tak nyní vyrážejí pod Ještěd s nadějí plného bodového zisku. „Všichni tam jedeme s tím, že to rozhodně nebude lehký zápas. Mají výborný tým a hrají na špici. My s nimi dokázali v prvních dvou zápasech to, že proti nim dokážeme zahrát a rozhodně se nemáme čeho bát.,“ dodal Burian.

Z KABINY SOUPEŘE: Liberec je ve formě a může atakovat první pozici

Libereckým Bílým tygrům se již od třetího extraligového kola mimořádně daří. Svěřenci mladého, ale zkušeného lodivoda Filipa Pešána neztratili až na jednu výjimku nikdy body dvakrát po sobě. Ta zmíněná jediná výjimka se odehrála na sklonku první čtvrtiny extraligového kolotoče, když Liberec nejprve ztratil body ve Vítkovicích (4:6) a poté doma podlehl i Spartě (4:5pp). Od té doby sbírá liberecká tygří smečka pravidelně body a svou nejdelší vítěznou šňůru drží právě teď. Liberec totiž bude proti Hanákům útočit už na šestou výhru v řadě, v případě natažení série svých úspěchů může přeskočit i vedoucí Třinec.

Jak už bylo předesláno v úvodu, liberečtí Tygři v letošní ročníku zkrátka šlapou jako hodinky. Důkazem toho jsou i celo-extraligové statistiky. Severočeši jich vedou hned několik, anebo se jen těsně drží na druhé pozici. Tým z Podještědí vládne počtu vstřelených branek na zápas (3,24), procentuální úspěšnosti na vhazování (56 %) a využívání přesilovek (23,97 %). Tyto statistiky však nejsou dílem náhody, liberecký dres totiž obléká řada velmi produktivních útočníků. Mezi nimi je i nejproduktivnější hráč celé extraligy Marek Kvapil, který má na svém kontě již 45 kanadských bodů (17+28). Na druhém místě klubové produktivity se pak nachází Radan Lenc (12+14) a nejčastěji bodující trojlístek pak uzavírá slovenský reprezentant Libor Hudáček (11+14). Mistr sezóny 2015/2016 však neoplývá kvalitou jen v ofenzivních řadách, ale také v těch obraných. Jako týmu patří Liberci pátá pozice v Radegast Indexu. Nejlepšími libereckými hráči tohoto hodnocení jsou Lukáš Derner a Taylor Doherty. Oba už zvládli nasbírat 70 indexních bodů a patří k nejlepším obráncům svého týmu.

V pátek 23. listopadu loňského roku se na olomouckém Zimním stadionu odehrálo doposud poslední vzájemné utkání mezi Olomoucí a Libercem. Zápas tehdy začali lépe domácí, kteří se po úvodním gólu rychle ujali vedení. Pak však Liberec srovnal a následně utkání dokázal v průběhu druhé třetiny otočit. Následovalo vyrovnání Zbyňka Irgla a napínavou bitvu nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Ty svou šikovností rozsekl Lukáš Nahodil a připsal svému týmu dva body.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Filip Pešán
Kapitán: Petr Jelínek
Hala (kapacita): Home Credit Arena (7 500)
Poslední utkání: Výhra 3:2sn nad Karlovými Vary

SOUPISKA Liberce