Hanáky čeká v neděli daleká cesta do Litvínova, prolomí střelecké trápení?

Josef Prášek
O L O M O U C – Po pěti prohrách za sebou zajíždí Hanáci do Litvínova, který je v tabulce dva body za Olomoucí. Obě mužstva spojují špatné přesilové hry a naopak skvělá oslabení. Ale zatímco Olomouc dobře začala a teď se trápí, Litvínov se spíše pozvolna začíná zvedat. Podaří se kohoutům prolomit střelecké trápení? Zápas na Zimním stadiony Ivana Hlinky začíná v neděli v 17:30.

Hanáci nezažívají nejpovedenější období, za minulé čtyři zápasy dali jen jednu branku a v tabulce klesli na 10. místo. „Poslední zápasy se ten scénář opakuje. Odhodlání tam od nás je veliké, ale taháme vždy za kratší konec. Koncovka je velmi bídná a hrajeme hodně v křeči. Góly tam nepadají, my se hrozně nadřeme, ovšem bez efektu,“ říká útočník Vilém Burian.

V pátečním utkání s Hradcem Králové neměla Olomouc menší počet střel na branku než soupeř, naopak i o jednu víc. Ke konci zápasu domácí Kohouti dostali Mountfield pod tlak, z branky se ale radovali hosté, kteří si pojistili vítězství. „Odhodlanost tam od nás je… samozřejmě nás mrzí, že prohráváme. Tentokrát jsme se z toho ale oklepali rychle, ta hra nebyla až tak špatná. Šance byla do poslední chvíle. Když oni dali branku na 0:2, tak jsme měli přesilovku a chtěli jsme dát ještě kontaktní branku,“ vrací se forvard k duelu.

⇒ Útočník Vilém Burian

Letošní program extraligy je nastaven tak, že se většinou hraje pátky a neděle. Jak říká Vilém Burian, momentálně to Hanákům spíš nevyhovuje: „Kdyby bylo víc utkání za sebou, bylo by to pro nás lepší. Takhle během delší mezery mezi zápasy to moc vše řešíme.“

Kohouti se velmi trápí v koncovce, mnoho hráčů se bojí vzít zodpovědnost na sebe a radši posunou kotouč na někoho jiného. „Potřebovali bychom přímočarost, přijde mi, že si často s pukem moc hrajeme. Snažíme se hledat spoluhráče lépe postaveného, než aby to někdo vzal na sebe a vypálil. Tohle bude cesta, jak se z toho dostat. Chodit víc do brány, více střílet z každé pozice a nehledat někoho dalšího,“ velí ke zlepšení hráč s číslem 24.

Již tuto neděli hráči Olomouce zajíždí do dalekého Litvínova, kterému patří 13. příčka. „Teď se musíme zklidnit. Já věřím, že mančaft máme kvalitní a že jsme branky nezapomněli dávat. Máme prostě nějaký výpadek, ale ono se to nakopne zpátky a snad to bude už nyní,“ vyhlíží Vilém Burian důležitý zápas s Vervou Litvínov.

To nejdůležitější o soupeři:

Útok Vervy se oproti minulé sezóně moc nezměnil, smlouvu si vybojoval během září Richard Jarůšek. Litvínov se může i letos spoléhat na souhru Viktora Hübla a Františka Lukeše. Obrana doznala změn více, přišly čtyři staronové posily – Karel Kubát, Adam Jánošík, Jiří Říha a David Štich. Na začátku října skončil obránce Marek Trončínský, který se nedohodl na další smlouvě.

V brankovišti nastoupil osmkrát Jaroslav Janus, jeho kolega David Honzík čtyřikrát. Oba gólmani mají téměř stejnou úspěšnost zákroků.

Litvínov měl velmi špatný vstup do sezóny, z prvních šesti kol vyhrál pouze jednou. Pak bodoval čtyřikrát za sebou, z toho to byla dvě vítězství, a to proti Hradci a Zlínu. V posledním utkání tato série skončila, protože s Vítkovicemi Verva nedala ani branku a prohrála 2:0.

V minulé sezóně se o něco více dařilo ve vzájemných zápasech Hanákům, ti dvakrát vyhráli za tři body. Verva urvala plný počet bodů jednou a podruhé vyhrála po samostatných nájezdech.

Hlavní trenér: Jiří Šlégr
Hala (kapacita): Zimní stadion Ivana Hlinky (6011)
Poslední utkání: Prohra s Vítkovicemi 2:0

Srovnání výsledků:

HC Olomouc HC Verva Litvínov
13 (10.) Body (umístění) 11 (13.)
Zbyněk Irgl (4+1) Nejproduktivnější hráč Richard Jarůšek (4+4)
Zbyněk Irgl (4) Nejlepší střelec Richard Jarůšek (4)
Jan Lukáš (92,52%)
Branislav Konrád (91,3%)