Herní pauza? Teď bych v tom neviděl problém, tvrdí Tomáš Valenta

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kvůli technické závadě na chladicím zařízení ve Zlíně musel být zápas s Ševci odložen. Kohouti tak mají nečekanou pauzu mezi zápasy, jak ale tvrdí Tomáš Valenta, trenéři se snaží, aby olomoučtí hráči nevypadli z tempa. Právě obránce s dvaadevadesátkou na zádech se na utkání proti Zlínu těšil. Kromě toho, že je kmenovým hráčem Zlína, poprvé v extralize by se postavil proti svému velkému kamarádovi brankáři Liboru Kašíkovi. I zlínského gólmana jsme vyzpovídali.

Tomáši, jak vnímáte nečekanou pauzu mezi zápasy?
Možná trošku vypadneme z tempa. I když si myslím, že trenéři se snažili udělat tréninky tak, aby se to nestalo. Horší ale bude ten zápas někdy dohrát. Teď bych v tom neviděl problém, pak to bude náročnější.

⇒ Obránce Tomáš Valenta

Bude na programu například dvoufázový trénink?
Myslím, že jeden trénink by to nespravil. Kdybychom v pátek hráli, měli bychom jeden, ale takhle to podle mě trenéři nejspíš proloží nějakou posilovnou.

Zlín si ale díky odloženému zápasu vybral dobu, kdy se může zvednout ze dna.
Nebo je to může položit ještě víc na dno. Jak se říká, nejlepší prověrka je zápas. Těžko říct, uvidíme potom, jaké to bude.

V minulém roce zažili ve Zlíně podobnou situaci, tehdy ale bylo v kabině hned několik zkušených hráčů. Jaké to pro hráče bude nyní po odchodu Petra Čajánka a dalších?
Je pravda, že to tam Čája (Petr Čajánek) a další trochu korigovali, ale myslím, že když je tam teď třeba Martin Cibák, určitě jim k tomu něco řekne. Ondra Veselý, když má teď céčko, podle mě taky nebude zticha. Nebo Tomáš Žižka – to jsou všechno zkušení hráči. A ta mladší generace, jak jsem třeba já, už má taky něco odehráno. Všichni si k tomu něco řeknou a nějak se z toho dostanou. I když byl Čája persona, i bez něj jsou kluci schopní to zvládnout. Třeba jim něco řekne Káša, už je na to dost zkušený.

Bavili jste se s někým ze Zlína o tom, jak situace vypadá?
Volal jsem si s kamarádem, který ve Zlíně dělá ledaře, a ten mi říkal už od začátku, že se to nedá stihnout, protože je to dost poškozené.

Poprvé od vašeho návratu do Olomouce byste se setkal se svými bývalými spoluhráči ze Zlína. Není tajemstvím, že s Liborem Kašíkem jste velcí kamarádi, jak jste se na zápas těšil?
My jsme spolu pořád ve spojení. Stále si dáváme rady, bavíme se o tom, jak vypadaly zápasy, takže se nedá říct, že si chybíme, ale těšil jsem se na to, že to bude jiná situace.

Libor Kašík o tom, jak se těší na utkání v Olomouci a proti svému kamarádovi, Tomáši Valentovi:

Na Olomouc se těším a když dostanu šanci, budu moc rád. Jen se bojím, aby zabiják Valenta někoho zase nesestřelil (smál se) Přece jen je to zabiják, tak z toho nějaký respekt mám. Protože se bude hrát až v Olomouci, těším se na stadion a na diváky. V Olomouci jsou skvělí fanoušci a skvělá atmosféra. Bude to pro mě výborný zápas a budu se snažit si ho užít. Jen podotýkám, že nevím, jestli budu chytat.

Poprvé v extralize byste s Liborem Kašíkem stáli proti sobě…
V extralize ano. V první lize už jsme proti sobě hráli, a to se se mnou Libor ještě tolik nebavil. Myslím, že teď to bude takové hodně okořeněné.

Kvůli odkladu utkání se Zlínem tak nastoupíte až v dalším kole proti Pardubicím. Ani těm se ale na začátku nedařilo, v posledních kolech se však zvedly. Co od nich čekáte?
Každému, kdo se mě ptá, říkám, že je zatím začátek sezóny. Loni jsem zažil, že jsme celou sezónu hráli dole, a pak se z ničeho nic zvedli. Myslím, že by se neměly dělat žádné ukvapené závěry. Mají docela obměněný kádr a než si kluci sednou, chvíli to potrvá. Za měsíc to ale může být úplně jinak.

Loni jste podobnou situaci, kdy se vám na začátku nedařilo, stejně jako Pardubicím nebo chvíli Olomouci, zažil ve Zlíně. Jak jste to vnímali?
Já tam byl jen na začátku, a pak mě dali do Havířova, takže jsem toho špatného začátku moc nezažil, ale když jsem se vrátil, měl jsem pocit, že si to kluci moc nebrali. Ve Zlíně je a vždycky byla pohodička, takže možná i díky tomu, že si to kluci nepřipouštěli a pořád makali naplno, se potom zvedli. Je to další zkušenost pro mě i pro ostatní kluky.