Hokej i o druhém svátku vánočním, Mora přivítá indiány

Matěj Langer
O L O M O U C – Hokejisté Olomouce si sice mohou užívat svátky jako každý jiný, nicméně už na druhý svátek vánoční začíná opět extraligový koloběh. Po porážce ve středních Čechách se budou snažit Kohouti udržet cenné tři body na vlastním ledě, kam zavítá čtvrtá HC Škoda Plzeň. Poradí si Hanáci s indiány i do třetice? Úvodní buly zápasu bude vhozeno na olomoucký led v sobotu od 17 hodin.

Vánoce jsou v plném proudu, ovšem hokejová extraliga na nikoho nečeká a jede dál. Svěřenci trenéra Zdeňka Venery sice měli více jak týdenní volno z důvodu reprezentační pauzy, zdá se ale, že tento odpočinek Hanákům příliš neprospěl. Poslední zápas, ve kterém se postavili Mladé Boleslavi, nebyl určitě dle jejich představ a po střeleckém neúspěchu se museli smířit s hořkou porážkou.´Možná i Plzenští by byli raději, kdyby týdenní extraligový výpadek vůbec nebyl. Stejně jako Mora, ani indiáni nedokázali indiáni bodovat. Prohráli s lídrem tabulky z Liberce.

Doposud je vidět, že Olomoučtí skutečně na Škodovku umí. Oba celky proti sobě letos už nastoupily dvakrát a v obou případech se radovali Kohouti. Západočeši zavítali na Hanou již ve čtvrtém kole, po nepříznivém výsledku 3:2 pro Olomouc ale odjeli bez jediného bodu. V následujícím zápase v HM Aréně to už vypadalo na těsnou výhru indiánů, nicméně Hanáci dokázali v poslední desetiminutovce třemi góly ukrást všechny body.

TÉMA UTKÁNÍ: Hrňa na Hané (opět) v jiném drese

Na počátku loňské sezony nedokázal Erik Hrňa dostatečně přesvědčit trenéra Kalouse, aby si udržel jasné místo v základní sestavě. Toho využila Olomouc, jež si tehdy smolného střelce vzala na hostování. Hrňa se v dresu Mory rychle rozstřílel a výrazně jí táhl kupředu. Toho si samozřejmě všimli i trenéři Ocelářů a stáhli si rozehraného útočníka zpět do Slezska. Následně Hrňovi padaly góly i mezi dobře známými spoluhráči, až se stal nejlepším střelcem celé extraligy.

Nynější sezonu už ale Erik Hrňa nemá tolik vydařenou, což nakonec vyústilo ve vyhazov z třineckého klubu. Okamžitě se ho v rámci výměny ujala Plzeň. Nováček západočeského týmu doposud ale odehrál pouze jediné utkání, v němž bodově nezazářil. V tabulce pravdy mu ale rázem naskočila číslovka dva.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Tomáš Valenta

Jak už bylo zmíněno, dlouhé volno olomouckým hokejistům příliš neprospělo. Na ledě ŠKOENERGO arény se jim nevydařilo téměř nic a domů odjeli bez jediného vstřeleného gólu. „Poslední utkání v Mladé Boleslavi bych hodnotil asi jen negativně. Nemá smysl se k tomu jakkoliv vyjadřovat, jelikož by to byla jen samá špatná slova,“ okamžitě reagoval na otázku týkající se venkovního utkání Tomáš Valenta.

⇒ Obránce Tomáš Valenta

„My jsme sice Ritticha překonali, jenže gól nebyl uznán. Celkově jsme nešli štěstíčku naproti. Od začátku zápasu nás soupeř přebrusloval a ve všem byl lepší, takže vše je to pouze o přístupu k zápasu. Nic víc, nic méně,“ popsal nepříliš vydařené předvánoční utkání.

Hráči přijeli ze středních Čech až v nočních hodinách a další den je čekal odpočinek se svými rodinami u vánočního stromečku. Avšak našli se i tací, kteří nemohli bez bruslí a hokejky ani na Štědrý den vydržet. Sám Tomáš Valenta ale mezi ně nepatřil. „Ne, já jsem na Štědrý den na ledě nebyl. Společně s Michalem Vodným jsme jeli domů na jih Moravy a Vánoce jsem strávil s rodiči v Uherském Hradišti,“ sdělil svůj uplynulý program na sváteční den.

Plzeň se v nejlepší pětce tabulky drží i díky několika oporám, které jí ale momentálně chybí. Na Hanou s určitě nedojede Jan Schleiss a s velkou pravděpodobností ani Ryan Hollweg a Nicholas Johnson. I tak si ale olomoucký bek myslí, že bude jejich soupeř poměrně silný. „Myslím si, že Škodovka nehraje na nějaké hvězdy nebo něco podobného. Oni předvádí bojovný hokej, takže jestli jim vypadli tři hráči, které sice mají známá jména, budou bojovat i bez nich a půjdou do toho po hlavě,“ předpovídá výkon indiánů letošní nováček v týmu s číslem 92 na drese.

Z KABINY SOUPEŘE: Zaplněná marodka, nové posily z Třince a Komety

Štěstí Škodovce v posledních dnech příliš nepřeje. To dokazuje i zranění několika tahounů týmu. Po odchodu Marcela Hossy a zranění Hollwega, Johnsona a Schleisse se útočné řady Indiánů výrazně ztenčily.

Netrvalo tak dlouho a trenér Michal Straka zasáhl do sestavy. Nejprve v rámci společné výměny s trápícím se loňským finalistou získal za Jána Sýkoru nejlepšího střelce minulého ročníku Erika Hrňu. Nyní ale po vážném zranění Jana Schleisse však potřebuje opět doplnit ofenzívu, tudíž získal na hostování do konce ledna Tomáše Svobodu, jenž doposud hájil barvy Komety Brno.

Co může trochu hráčům Mory vytvořit vrásky na obličeji? Určitě přesilové hry v podání Západočechů. Plzeň se může totiž s úspěšností 22,73% v kolonce početních výhod pyšnit výborným druhým místem. I Hanáci ovšem mají v rukávu eso, čímž je druhá nejlepší hra v oslabení.

Už když naposledy indiáni přijeli na olomoucký zimní stadion, rodila se v jejich kádru mladá hvězda jménem Dominik Kubalík (17+9). Tento dvacetiletý talent stále vládne mezi extraligovými střelci a svými 17 vstřelenými góly vytváří protivníkům mráz na zádech. Škodovka má ovšem hojné zastoupení i v počtu asistencí. Mezi elitními pěti nahrávači se nachází hned dva plzenští hokejisté – třetí Jakub Jeřábek (3+20) a pátý Jaroslav Kracík (7+17).

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

⇒ HC Škoda Plzeň

Hlavní trenér: Michal Straka
Kapitán: Ondřej Kratěna
Loňské umístění: 9. místo, prohra v předkole s Mladou Boleslaví
Hala (kapacita): HM Aréna (8 236)
Poslední utkání: Prohra s Libercem 1:3

SOUPISKA Plzně
ZMĚNY V KÁDRU Plzně
STATISTIKY Plzně
EXTRALIGOVÉ ZÁPASY Plzně

VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ V TÉTO SEZÓNĚ: