Jak si vedou současní Hanáci v klubových a extraligových statistikách?

Daniel Fekets
Svěřenci Zdeňka Motáka a Jana Tomajka se pilně připravují na nadcházející extraligovou sezonu. V současném kádru olomouckého celku najdeme tři brankáře, devět obránců a devatenáct útočníků. Kteří hokejisté do dnešního dne dominují v individuálních statistikách?

Rekordman Ondrušek

Žádný jiný hráč v historii neodehrál za Hanáky tak mnoho utkání, jako jejich současný pilíř zadních řad Jiří Ondrušek. V dresu kohoutů nastoupil už do neuvěřitelných 839 zápasů. V Olomouci hraje od svých mládežnických let, přičemž poprvé si za ni zahrál extraligu v sezoně 2014/2015. Na začátku kariéry hostoval ve Šternberku a později i ve Vítkovicích. V posledních osmi sezonách plnil funkci asistenta kapitána a celkově si za Olomouc připsal už 186 kanadských bodů.

Foto: Alena Zapletalová

Na druhém místě za Ondruškem se objevuje Martin Vyrůbalík, jehož jsme ještě na jaře mohli vidět v olomouckém dresu v pozici kapitána. Následuje další vynikající obránce Jakub Bartoň, jenž taktéž zná plecharénu jako svůj domov. Za Hanáky nastupoval ve druhé nejvyšší soutěži mezi lety 2004 až 2015.

Na čtvrté pozici je současný vedoucí provozu a mládežnický trenér Milan Ministr. Bývalý vynikající útočník však počtem zápasů bude s největší pravděpodobností překonán za pár měsíců, neboť Jan Knotek má za Olomouc odehráno o 29 utkání méně.

Knotek na čtvrtém místě olomoucké produktivity

U třiatřicetiletého Jana Knotka ještě chvíli zůstaneme. Do současné chvíle nastřílel v barvách olomouckého klubu už 95 branek, což je meta, které v minulosti docílili jen Michal Slavík, Richard Brančík a Milan Ministr. Posledně jmenovaný suverénně vede s počtem 159 nastřílených branek.

Foto: Alena Zapletalová

Knotek patří nejen do elitní čtveřice olomouckých střelců, ale také do první čtveřice produktivity. S kohoutem na prsou si už zapsal 207 kanadských bodů, což jej opět řadí za Ministra a Brančíka a nově i za Radima Kucharczyka. Přes metu sta kanadských bodů v olomouckém dresu se dostali i kupříkladu Jiří Ondrušek, Petr Kolouch a David Ostřížek.

Konrád stoupá výš a výš

Na konci sezony 2021/2022 by se Branislav Konrád mohl vyhoupnout do úplného čela brankářů olomoucké historie. Momentálně je na druhém místě, přičemž na Štefana Žigárdyho ztrácí už jen 39 zápasů.

Foto: Alena Zapletalová

Už v minulých sezonách se dokázal přehoupnout přes Ladislava Blažka a Zdeňka Nejteka, kteří v olomouckém brankovišti kralovali na konci minulého století. Navíc tito dva jmenovaní dopomohli k zisku mistrovského titulu v sezoně 1993/1994.

I olomoucký odchovanec Jan Lukáš si vede dobře. Za Olomouc chytal už v jednasedmdesáti případech, což jej řadí na devátou příčku. Lukáš ale v extralize odchytal zápasů pochopitelně více, jelikož hájil svatyně Sparty či Mladé Boleslavi.

V extralize má nejvíce odehráno Klimek

Extraligově nejzkušenějším hráčem současného olomouckého týmu je Lukáš Klimek. Čtyřiatřicetiletý křídelník zakotvil na Hané před sezonou 2019/2020. Do té doby nastupoval dlouhá léta za Vítkovice a poté i za Spartu. Včetně play-off stihl odehrát už 747 zápasů, ve kterých udělal 283 kanadských bodů.

Foto: Alena Zapletalová

O necelých padesát zápasů méně má Jan Švrček, jehož čeká už v prvním kole extraligy velké jubileum. Odehraje totiž svůj sedmistý zápas v nejvyšší soutěži. Tuto vydatnou porci nasbíral ve znojemském, zlínském, brněnském, sparťanském a samozřejmě také olomouckém dresu.

Minimálně 500 utkání v nejvyšší soutěži už odehráli i Petr Strapáč, Vilém Burian a nově příchozí Dalibor Řezníček.

Kdo bude slavit v blízké době zápasové jubileum?

Na svůj zápas s pořadovým číslem 300 v olomouckém dresu se může pomalu ale jistě těšit útočník Vilém Burian, jenž v něm do této chvíle nasbíral 289 duelů. Ještě blíže k dvoustovce je obránce Tomáš Valenta. Do nynější doby odehrál za Hanáky přesně 198 utkání, tudíž své klubové jubileum by mohl oslavit už ve druhém kole nadcházející sezony na ledě Sparty.

Jak již bylo zmíněno, extraligové jubileum čeká Jana Švrčka. Zkušeným obráncem to ale nekončí. Jiří Ondrušek zanedlouho odehraje čtyřstý zápas v nejvyšší soutěži, stejně jako Jan Káňa a Lukáš Kucsera. O sto více jich budou mít na konci další sezony Rostislav Olesz a Lukáš Nahodil.