Je důležité, abychom v příští sezóně dobře odstartovali, říká Lukáš Klimek

Simon Vejtasa, Lukáš Losleben
O L O M O U C - V základní části jej sužovalo dlouhodobé zranění. Na jejím konci se však do sestavy kohoutů vrátil, aby byl k dispozici pro nejdůležitější část sezóny. V rozhovoru se LUKÁŠ KLIMEK rozpovídal nejen o tomto ročníku, na jehož konci se postavil proti klubu, ze kterého do Olomouce před dvěma lety přestoupil, ale i o tom následujícím, jehož formát bude opět specifický.

My jsme spolu dělali rozhovor zhruba před měsícem a půl, kdy jste se vrátil po zranění. Je tedy jasné, že pro vás byla sezóna kratší. Přesto, jak byste ji zhodnotil?

Z osobního pohledu jedna z nejhorších, co pamatuji. Když vezmu osobní statistiky i herní pocit… Myslel jsem si, že pro mě bude po zranění jednodušší do toho soukolí naskočit. Nebylo tomu tak, pořád mě něco trápilo, ať už Covid nebo nějaké drobnější šrámy. Podle toho to také vypadalo.

⇒ Útočník Lukáš Klimek

A co z týmového hlediska? Přeci jen, po základní části se dvanácté místo dá brát jako zklamání, nicméně následné předkolo otočilo vše vzhůru nohama. Dá se tedy letošní ročník považovat za úspěšný?

Nevím, jestli úspěšný. Za úspěch bych považoval, kdybychom postoupili ještě o kolo dál. Já bych řekl, že ten ročník byl dobrý. Co se základní části týče, všichni víme, jak probíhala. V předkole jsme si trochu napravili reputaci, z čehož jsme měli všichni dobrý pocit. Špatné to nebylo ani se Spartou, nicméně tam nás srážela špatná produktivita. Soupeř měl taktéž svoji kvalitu a musím říct, že postoupil zaslouženě.

Čím si vysvětlujete ten zlom? Základní část byla taková nahoru dolů. Jeden zápas vyšel, další dva ne. Pak přišel týden volna a předkolo, ve kterém jste Plzni nedali šanci.

Tak v základní části byla spousta zranění, Covid, dlouhá pauza. Na předkolo jsme ale byli dobře připraveni. Věděli jsme, kde má Plzeň silné stránky a zvládli jsme je eliminovat. To byl ten základ úspěchu.

„Při hře pět na pět jsme nebyli horším týmem“

Poté přišla Sparta, tedy pro Olomouc v play-off zcela nový soupeř. Bylo to pro vás osobně svým způsobem prestižnější, když jste za Pražany hrál?

Určitě to bylo pro mě zajímavější, jelikož tam znám snad polovinu týmu i trenéry. V tom to bylo pro mě zajímavé - na ledě jsme se i trochu popichovali. Bohužel to nedopadlo naším úspěchem, nicméně, jak už jsem řekl, ten jejich tým měl opravdu kvalitu. Překvapilo mě, že změnili styl oproti základní části. Předtím hráli vše do ofenzivy, nyní tolik netvořili a čekali na naše chyby, které následně dokázali využít. Připravili se na nás, a proto to dopadlo, jak to dopadlo.

Byl tohle právě ten největší rozdíl oproti sérii se Západočechy? Tam jste vy čekali na brejky, nicméně tentokrát to byla Sparta, kdo z nich dokázal rozhodnout.

Já myslím, že určitě. Nevím, jestli se na ty zápasy dívali a poučili se z nich nebo zda to takto budou hrát celé play-off. Jsem zvědavý, jak se budou dále prezentovat. Proti nám opravdu hrozili jen z brejků či z přesilových her. Při hře pět na pět jsme nebyli horším týmem a možná jsme měli občas i víc šancí. Oni ale měli svoji taktiku, která jim vyšla.

Mrzí hodně kromě vypadnutí i to, že jste nevyhráli alespoň to jedno utkání? Že by to vypadalo i vizuálně lépe, protože takhle si člověk může snadno říct, že vás Sparta přejela, což z herního projevu nebyla úplně pravda.

Vypadá to špatně, převážně pro ty, kteří to detailně nesledovali. Ti si právě mohou říct, že nás „smázli“. Přitom ty zápasy byly těsné, krom toho posledního. Herně to bylo strašně vyrovnané a šli jsme do toho s tím, že alespoň jeden zápas chceme doma urvat. Ideální by byl v tomto smyslu ten první. Tam kdybychom to urvali pro sebe, šli bychom do dalšího dne za stavu 1:2, oni by nejspíše byli nervóznější a mohlo to vypadat jinak. Bohužel to nevyšlo.

„Důležitý je dobrý start“

Jaké máte plány do další sezóny? Letošní považujete z osobního hlediska za špatnou, tak co budete chtít zlepšit?

Já bych chtěl hlavně poděkovat klubu, že se mnou měli trpělivost, a to nejen když jsem byl zraněný, ale i po návratu. Já osobně se chci dát ještě více zdravotně do kupy, abych byl připraven na začátek toho dalšího ročníku, ve kterém bych to chtěl týmu splatit svými výkony.

Bude příští sezóna náročnější i z důvodu jiného formátu? Bude zde patnáct týmu, přičemž jeden spadne přímo a další dva půjdou do baráže.

Myslím, že to budou mít v hlavě všichni. Důležitý je dobrý start, jelikož je dobré, když se v tabulce hned od začátku nepohybujete na spodku. To se pak s vámi může táhnout celou sezónu, obzvlášť s tím tlakem sestupu. Dobré bude se držet někde v těch středních vodách, abychom se nemuseli klepat do konce základní části. Řekl bych, že takto přemýšlí alespoň polovina týmů celé extraligy a každého to trochu znervózňuje.

Mimo to je v příštím roce naplánovaná Olympiáda, takže to opět vypadá na nahuštěný program, podobně jako letos. Těšíte se o to víc na tu pauzu, co teď bude?

Tak samozřejmě, kdo by neměl rád dovolenou. (směje se) Je potřeba si trochu odfrknout, i když dovolené jako takové teď možné nejsou. Alespoň je ale člověk trochu více s rodinou, což je určitě odpočinek pro psychiku, protože můžete vypustit sezónní přemýšlení. Doufám, že všichni nasbíráme jak psychické, tak fyzické síly, abychom byli na další sezónu plně připraveni a mohli do toho vletět v plné parádě.

#VšeciSpolu