Uplynulá sezona nám skončila asi před měsícem, jak byste ji celkově zhodnotil?

Jak už jsem říkal několikrát, sezona byla z mého pohledu nestandardní, a to hlavně vzhledem k situaci, která panuje nejen v České republice, ale i v celém světě. Sezonu jsme začali, pak jsme skončili, po měsíci znovu začali, hráli jsme s fanoušky, pak bohužel bez nich… Bylo zkrátka velmi obtížné se na cokoli dopředu nachystat. A do toho obrovské množství zraněných hráčů.

Zranění bylo opravdu hodně. Neříkal jste si občas, že to snad už ani není možné?

Zářným příkladem jsou Lukáš Klimek s Petrem Strapáčem. Byli na operaci, měli dlouhou dobu rekonvalescence. No a po půl roce na marodce, když měli konečně naskočit do zápasu, byli pozitivní na Covid, takže další dva týdny museli být doma. Základní část prostě byla celá nabouraná, rozporuplná a „neučesaná“.

Play-off pak ale najednou vypadalo docela jinak…

Protože se vrátili všichni dlouhodobě zranění hráči. Mužstvo se naplnilo, získalo sílu a kluci si mohli zahrát ve složení, ve kterém do té doby nemohli hrát v podstatě ani v jednom utkání.

V jednom z rozhovorů jste říkal, že nebýt loňského zrušeného play-off, mohlo družstvo dojít opravdu daleko a udělat velký úspěch. Cítil jste nyní z týmu něco podobného?

Ano. Mužstvo se semklo, bylo vidět, že všichni neskutečně chtějí vyhrát a odváděli velice kvalitní práci. Hráči hráli, gólman chytal, trenéři trénovali, vše bylo jak má být (směje se).

S diváky mohlo čtvrtfinále vypadat jinak

Po postupu přes Plzeň nás čekala pražská Sparta. Na papíře sice vypadá výsledek jako jednoznačný, ale ve skutečnosti byly všechny zápasy relativně vyrovnané, je to tak?

Ano, v každém zápase chyběl jen kousek k lepšímu výsledku. Rozhodují maličkosti, a nám k většímu úspěchu vždy něco chybělo. Kluci předváděli obrovské nasazení, hráli možná až na hranici svých možností, nicméně v klíčových okamžicích se projevila kvalita na straně Sparty.

⇒ Generální manažer Erik Fürst
Co chybělo k tomu, aby série byla i výsledkově vyrovnanější?

Neproměňovali jsme šance, což bylo klíčové. Sparta ty své ano, proto byla lepší a postoupila do semifinále. A také musím zmínit ještě jednu věc…

Jakou?

Chybějící diváky. Samozřejmě, mančaft i bez nich hrál na sto procent, ale kdyby na našem stadionu mohli být fanoušci, věřím tomu, že by série vypadala jinak. Netvrdím, že bychom přes Spartu postoupili, ale jsem přesvědčen o tom, že minimálně vítězství ve třetím čtvrtfinále by patřilo nám. Fanoušci by nás hnali takovým způsobem, že by hráči tu výhru prostě umlátili (zápas skončil 2:3, pozn. redakce).

V Olomouci se vždy zakládá na týmovém pojetí hry, ale přes to, je někdo, kdo individuálně přesvědčil, ba dokonce třeba předčil vaše očekávání?

Nechtěl bych jmenovat konkrétně, ale třeba mladí hráči všeobecně hráli velmi dobře. Pro většinu z nich to byla první sezona v extralize a myslím si, že ji odehráli velice slušně a obstojně. Nicméně hlavní pro mě je, že nikdo z hráčů nezklamal, ačkoli sezona byla celkově skutečně zvláštní.

Nejproduktivnějším hráčem týmu byl Jan Káňa, který v předchozích sezonách hodně doplácel na zranění. Letos se mu naopak jako jednomu z mála podařilo všem problémům vyhnout. Může třeba právě zrovna on být tím klíčovým hráčem do dalších roků?

Klíčové u Honzy je to, aby byl fit, protože ty předchozí sezony opravdu skoro celé promarodil a mohl jen složitě ukázat, co v něm je. Pokud bude zdravý, tak si myslím, že bude patřit k nadprůměrným extraligovým hráčům, což ostatně naznačil už letos.

Kádr chceme udržet co nejvíce stabilizovaný

Momentálně jsme v období, kdy se skládá tým na příští sezonu. Jaký je hlavní cíl při tvorbě kádru?

Udržet tým co nejvíce pohromadě a ve stejném složení tak, aby se osa týmu co nejméně měnila. Věřím tomu, že když kádr zůstane pospolu a hráči na sebe budou zvyklí, tak je to lepší, než když přijde osm nových hráčů a v sestavě si hledají své místo.

V uplynulých dnech bylo již oznámeno několik prodloužení smluv, jak momentálně vypadá složení týmu? Jsou reálné ještě další podpisy nebo změny v kádru?

S některými hráči ještě probíhají jednání, ale jak už jsem říkal, budeme se snažit, aby těch změn bylo co nejméně. A pokud přijde nějaký nový hráč, chceme, aby družstvu pomohl a byl v něm výrazný a platný.

V České republice je zvykem, že se nově příchozí hráči oznamují až po prvním květnu. Mohou se tedy fanoušci těšit na oznámení nějakých posil?

Mohou, nicméně jak říkáte, jejich příchod oznámíme až začátkem května se startem suché přípravy.

Ta bude probíhat jak?

Začátek přípravy trenéři naplánovali na 3.května. Bude lehce zkomplikovaná rekonstrukcí střechy na našem zimním stadionu, ale věřím, že to nebude překážkou k tomu, aby hráči byli na sezonu kvalitně připravení.

Fanoušci by si zasloužili útulnější stánek

Zmiňujete rekonstrukci střechy. V jakém stadiu momentálně je?

Podle informací, které máme z radnice, je vysoutěžena firma, která rekonstrukci střechy bude provádět. Osobně doufám, že je to začátek určitého zvelebování naší stařičké haly, a to už jen z toho důvodu, že fanoušci, kteří jsou v Olomouci famózní, by si útulnější stánek beze sporu zasloužili.

Co přesně by rekonstrukce měla zahrnovat?

Nyní by se mělo dělat kompletně nové zastřešení z vrchní strany. A pokud mám správné informace, tak v příštím roce by měly proběhnout práce na opravách bočních stran stadionu a vzduchotechniky, což je nesmírně důležité, protože hlavně v letních měsících zde máme problém s mlhou nad ledem, na což už jsme byli několikrát upozorňování i ze strany vedení extraligy.

Jak dlouho by rekonstrukce měla probíhat?

Zhruba tři měsíce. Každopádně by se vše mělo stihnout do začátku chlazení, které je v plánu ve druhé polovině července, aby nebyla narušena příprava hráčů na ledové ploše.

Jsem rád, že za námi fandové stojí

Věříte tomu, že příští sezona již bude s diváky v ochozech?

Chci tomu věřit. Je to důležité pro hráče, ale i pro klub celkově. Fanoušci jsou velkým zdrojem příjmů a ty za minulý rok nám v rozpočtu pochopitelně chybějí.

Jak klub plánuje řešit situaci ohledně permanentních vstupenek, které si fanoušci zakoupili na uplynulou sezonu, přičemž v drtivé většině zápasů je nemohli využít?

Již před začátkem čtvrtfinálové série se Spartou jsme zveřejnili první možnosti kompenzací, které jsou stále platné. Jsem potěšen, že nemalá část fanoušků této možnosti využila a výrazně tím podpořila chod klubu. Další možnosti řešení zveřejníme v následujících týdnech, nechceme ovšem nic uspěchat, protože bohužel nikde není záruka toho, že zde diváci příští rok budou moci být, ačkoli si to bez nich už příliš nedovedu představit.

Jsem nicméně nadšen z faktu, že za námi fandové i v této těžké době stojí a doufám, že jsme jim postupem do čtvrtfinále udělali radost. Chtěl bych nejen jim, ale i všem partnerům klubu, poděkovat za přízeň a podporu, která zejména v play-off byla cítit na každém olomouckém rohu. A že těch rohů je! (smích).

#VšeciSpolu