Kapitánovo mínění o Zlínu? Vyrovnaná série a velký boj na ledě i v ochozech, tuší Vyrůbalík

Johan Čáp
P R A H A – Zvláštní zápas se zvláštním nábojem. V 52. kole základní části extraligy se od postupu v roce 2014 v takové situaci Olomouc ještě nenacházela, vždy bylo v závěru o co hrát. Hanácký kádr si klidnou koncovku zasloužil vynikajícími únorovými výkony, které mu zajistily sedmou příčku a jistý postup do předkola play-off. O výsledek na Spartě příliš nešlo, kohouti spíše čekali na výsledek ostatních konkurentů, které určily detailní kontury konečné tabulky. Kolem půl deváté večer bylo jasno – soupeřem Olomouce v předkole bude Zlín. „Bude to asi hodně vyrovnaná série,“ tuší kapitán kohoutů Martin Vyrůbalík.

Nad pátečním kolem visela koronavirová hrozba, nakonec ale měla závěrečná sedmička extraligových zápasů důstojnou kulisu. A to se dá bez diskuse říci i o souboji Olomouce se Spartou, kterému přihlížela desetitisícová návštěva. Pražané byli v O2 aréně ale dlouho zaskočeni. Až do druhé třetiny vládla na ledě hanácká mašina, která potvrzovala, že ve vysočanské multiaréně se jí dlouhodobě daří (Olomouc zde zvítězila v posledních čtyřech zápasech). Kohouti tak dokonale roztrhali předzápasové predikce bookmakerů, jež tipovaly spíše vypuštění ze strany kohoutů.

„Věděli jsme, že na Spartě dokážeme pravidelně bodovat. Není pravda, že bychom sem jeli vypustit poslední zápas. Hrajeme už za dva dny, takže jsme chtěli odehrát zápas důstojně. A tak to i vypadalo na ledě,“ argumentoval v setmělé mixzóně kapitán Martin Vyrůbalík. Sparta se dostala do rytmu po polovině zápasu, rozhodnutí přinesly ale až nájezdy, v nichž byli Pražané produktivnější.

Celkově tak Hanáci v základní části vybojovali 77 bodů, což je po 85 bodech z ročníků 2015/2016 a 2018/2019 druhý nejlepší výkon v novodobé historii klubu. „Po katastrofálním podzimu, zejména říjnu, to není vůbec špatný výsledek,“ nezapomněl Vyrůbalík na měsíc, během něhož Hanáci vyhráli jen jedno z osmi utkání. Co bylo špatně? „Nevycházely nám hlavně domácí zápasy, v nich jsme bývali mizerní. Fanoušci s námi museli mít velkou trpělivost,“ vypočítával lídr kabiny.

⇒ Obránce Martin Vyrůbalík

„Chyběla nám bojovnost. Možná i góly, ale samozřejmě je nutno uznat, že i z dlouhodobého hlediska jich nějak extra moc nedáváme. Měli jsme pár sezení, postupně jsme si to zjevně srovnali v hlavách,“ líčil Vyrůbalík, kde se rodil obrat olomoucké formy. V listopadu a prosinci přišel menší progres, mohutná stíhací jízda tabulkou ze dna započala nicméně až v lednu. „Tam se to nějak zlomilo,“ souhlasil Vyrubalík s předchozí statistickou premisou.

Už od úterý Olomouc díky výhře nad Litvínovem věděla, že jí sedmé místo neunikne. Čekala jen na svého soupeře do předkola. Stejně jako v roce 2018 jím bude rival z nedalekého Zlína. „U Zlína hraje roli stejně jako u nás týmovost. Mají šikovné hráče do útoku, stejně jako golmana. Bude to asi hodně vyrovnaná série,“ hodnotil těsně po oznámení výsledků ostatních kol zkušený lídr obrany.

V čem je Zlín coby soupeř atraktivnější než Hradec Králové nebo karlovarská Energie? „Máme to blízko, nemusíme tolik cestovat a začínáme doma. To jsou určitě pozitiva a může to být výhoda, když se hraje na tři vítězné zápasy,“ hodnotil 39letý Vyrůbalík, který ale nechtěl příliš tipovat šance obou stran bitvy v předkole. U jedné věci si je ale jistý: „Bude to asi velký boj, zřejmě i mezi fanoušky!“