Kde pomáhají peníze z charitativního utkání? Hned na dvou místech fakultní nemocnice!

Redakce
O L O M O U C – Více než 600 fanoušků na konci minulého roku přihlíželo ojedinělému utkání na ledě olomouckého zimního stadionu. Své síly tu pro dobrou věc změřili junioři HC Olomouc a univerzitní tým University Shields Olomouc. Během utkání mezi sebou fanoušci, realizační týmy obou celků a samotní hráči vybrali více než 43 tisíc, které v současné době už pomáhají pacientům Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Pro řadu hráčů byl charitativní zápas na ledě Olomouce vůbec první zkušeností s akcí podobného typu. Výjimkou nebyl ani kapitán University Shields Olomouc Miroslav Janošek. „Tento charitativní zápas pro mě byl první zkušeností s akcí podobného rozsahu. Chtěl bych proto tímto ještě jednou poděkovat celému realizačnímu týmu, který odvedl velký kus práce a dopřál jak nám hráčům, tak i divákům skvělý sportovní zážitek,“ chválil.

To brankář Petr Galuška už se na některých akcích pro fanoušky podílel během svého působení v HC Olomouc. „Tahle akce byla opravdu výjimečná. Bylo to hlavně tím, že přišla spousta lidí, na což jsem z mládežnických kategorií v Olomouci nebyl moc zvyklý. A taky bylo opravdu zajímavé vidět to po letech z pohledu hostujícího týmu. Celkově musím poděkovat všem fanouškům, kteří přišli podpořit dobrou věc a navíc se přišla podívat i rodina s přítelkyní. To bylo super,“ usmíval se.

Mezi fanoušky, realizačními týmy a samotnými hráči obou týmů se vybralo více než 43 tisíc korun, které zástupci obou klubů předali Fakultní nemocnici Olomouc, respektive její Dětské klinice a s ní spolupracující nadaci Šance. „Akce podobného typu, jako byl náš zápas, mám rád. Pro sportovce je to oživení jinak poměrně monotónní sezóny. Pro diváky to zpravidla bývá hezký sportovní zážitek a takovéto akce dokáží do ochozů přitáhnout i takové diváky, kteří by na normální zápas nezavítali. Pomyslnou korunu takovým událostem dává ono vědomí sportovců i diváků, že přispívají na dobrou věc,“ uvažoval útočník, který obléká dres Shields už druhým rokem.

Zástupci fakultní nemocnice téměř ihned věděli, na co vybranou částku využijí. „Mockrát děkujeme, že jste pro nás nasbírali takovou krásnou částku. Máme dvě varianty, kde bychom chtěli peníze použit. Budeme rekonstruovat hernu na hemato-onkologickém oddělení nebo teď doděláváme grafickou výzdobu prostor pooperačního oddělení pro děti, které leží na dětské klinice. A tam bychom chtěli část také využít,“ prozradila Mgr. Světlana Kašubová.

Vrchní sestra Dětské kliniky potvrdila, že pacientů a oddělení, kterým by se podpora veřejnosti hodila, je ve fakultní nemocnici více. „Hemato-onkologičtí pacienti jsou asi nejčastěji vyhledáváni a podporování, ale je spousta chronicky nemocných dětí, které mají své onemocnění prakticky na celý život, musí se léčit, dodržují speciální režimy a také se nám pravidelně objevují tady na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Je to například na oddělení větších dětí, kde jsou pacienti s cystickou fibrózou, což je závažné onemocnění plic nebo specifické záněty střev, jako je Crohnova choroba. Tito pacienti sem chodí na pravidelnou léčbu a jsou to děti, které by rády byly v prostředí, které jim bude příjemné a nebudou se cítit jako v nemocnici, ale více jako doma,“ řekla zástupkyně dětského oddělení.

Nadace Šance navíc pro své klienty a nejen pro ně sama organizovala různé akce, mezi nimi pravidelně i dětský den. Oslava dětského svátku se však po několika letech změní. „Organizovali jsme dětský den v Tovačově, ale po deseti letech jsme si řekli, že uděláme pauzu, protože to pro nás bylo organizačně hrozně náročné. Tentokrát to uděláme jen tady v nemocnici pro hospitalizované děti, děti zaměstnanců a děti, které vedeme v seznamu,“ přiblížila Herta Mihálová, zástupkyně nadace Šance.

Ještě před předáním vybrané částky si zástupci obou klubů společně s personálem nemocnice prošli objekt Dětské kliniky fakultní nemocnice a nadace. Jak kapitána Shields, tak brankáře, který zastupoval oba kluby, se prohlídka i vyprávění personálu dotklo. „Návštěva fakultní nemocnice mi připomněla, jak banální jsou některé problémy, které ve svém životě řeším a jaké štěstí ve svém životě mám. Děti, které jsem při prohlídce zahlédl, jsou podle mě obrovští bojovníci a nesmírně silné osobnosti, stejně jako jejich rodiče. Bylo mi ctí setkat s personálem nemocnice a předanou částkou, která se při akci vybrala, pomoci dětem, které jsou na tomto oddělení,“ složil poklonu malým pacientům Miroslav Janošek. Podobných dojmů nabyl v nemocničním prostředí i Petr Galuška. „Bylo to velice zajímavé. Dozvěděl jsem se něco nového a viděl prostředí, ve kterém se děti léčí. Byla to pro mě čest, předat se zástupci HC Olomouc a University Shields Olomouc vybranou částku a doufám, že dětem co nejvíc pomůžeme,“ doplnil brankář, který hokejově vyrůstal právě i v Olomouci.