Kladno se vrací do extraligy! Jak si Rytíři povedou mezi elitou?

Martin Vavruša
O L O M O U C – Před pěti lety Kohouti proklouzli zpět do Tipsport extraligy na úkor jednoho z tradičních účastníků nejvyšší soutěže – Kladna. Od té doby se Rytíři protloukali první ligou. Zpočátku končila jejich cesta za návratem už ve čtvrtfinále, postupně však dělali další a další kroky a po dvou účastech v baráži proklouzli zpět mezi elitu. Pojďme si tedy nového soupeře blíže představit.

Vzájemná bilance

Kohouti se s Kladnem v nejvyšší soutěži minuli, v posledních letech tak s nimi odehráli jen čtyři utkání v baráži během sezóny 2013/2014. Z těchto zápasů si odnesli pozitivní bilanci při skóre 14-12 a především vybojovali sedm z možných dvanácti bodů. V obou domácích utkáních Kohouti nepustili soupeři ani bod, v Kladně rozhodovala o vítězství Rytířů jediná branka, v prvním zápase dokonce samostatné nájezdy.

⇒ I díky této Cartelliho dělovce se Kohouti vrátili zpět mezi elitu právě na úkor Kladna.

Novodobá historie klubu

Kladno patřilo po většinu své historie mezi účastníky nejvyšší hokejové soutěže v České i Československé Republice, celkem čtyřikrát ovšem zažilo sestup do nižší soutěže. Ten poslední přišel v roce 2014 a pobyt Rytířů v první lize trval dlouhých pět let, než se dokázali vyšplhat zpět mezi elitu. Pro Kladno to tak bylo vůbec nejdelší čekání na návrat do hokejové extraligy.

V první lize se Rytířům dařilo a ani jediný rok nechyběli v play-off. Ovšem zatímco základní část jim od počátku vycházela, vyřazovacími boji dělali jen pozvolné kroky vpřed. V prvních dvou letech skončili ve čtvrtfinále, kde podlehli Jihlavě a o rok později Ústí nad Labem. V třetím roce působení v první lize už ale brány semifinále rozrazili a v odvetě za předchozí ročník smetli Ústí nad Labem 4:0 na zápasy. Jenomže opět přišla neoblíbená Jihlava a ta jim zabouchla dveře do baráže před nosem.

Baráž a naději na návrat přinesla teprve sezóna 2017/2018, kdy se Kladno probilo přes Prostějov a České Budějovice a spolu s Karlovými Vary si zahrálo o postup do nejvyšší soutěže proti Jihlavě a Litvínovu. První pokus Kladnu nevyšel, s třinácti body skončilo v baráži poslední a muselo se smířit s tím, že zůstane v první lize. Následoval však ročník 2018/2019, na jehož konci Rytíře posílili Jaromír Jágr a Tomáš Plekanec, kteří se velkou měrou podíleli na úspěšném tažení svého týmu skrz play-off i baráž. Kladno se tak na konci ročníku dočkalo návratu mezi hokejovou elitu, když nahradilo Piráty Chomutov.

Statistiky základní části 2018/2019

Nejproduktivnější hráč: Ladislav Zikmund – 49 (29+20)
Nejlepší střelec: Ladislav Zikmund – 29
Úspěšnost brankářské jedničky: Adam Brízgala – 90,77 %

Statistiky play-off 2018/2019

Nejproduktivnější hráč: Tomáš Plekanec – 15 (4+11)
Nejlepší střelec: Antonín Melka – 5
Úspěšnost brankářské jedničky: Lukáš Cikánek – 94,57 %

Statistiky baráže o TELH 2018/2019

Nejproduktivnější hráč: Tomáš Plekanec – 14 (1+13)
Nejlepší střelec: Jaromír Jágr – 10
Úspěšnost brankářské jedničky: Lukáš Cikánek – 90,61 %

Stadion

Rytíři hrají domácí zápasy na ČEZ Stadionu, který byl postaven už v roce 1949, o deset let později se dočkal také zastřešení. Patří tak mezi jeden z nejstarších hokejových svatostánků v České Republice. V roce 2014 však prošel rekonstrukcí a dostal svou současnou moderní podobu. Při hokejových zápasech pojme 5200 diváků. Hostům je vyhrazena polovina tribuny za brankou na západní straně stadionu.

⇒ Plán ČEZ Stadionu Kladno (zdroj: http://www.rytirikladno.cz/)

Při cestě na ČEZ Stadion urazíte více než 280 km, na místě pak můžete parkovat buď u Sletiště nebo na rohu ulic Petra Bezruče a Ke stadionu. Při cestě vlakem je potom potřeba počítat nejméně s jedním přestupem. Od nádraží je zimní stadion vzdálený asi dva kilometry. Kdo by neměl náladu na procházku, může využít linku 614, která jede ze zastávky Nádraží na zastávku Zimní stadion.