Klobouk dolů před organizátory, byl ze „Dne Radegasta“ nadšený Tomáš Valenta

Zuzana Spurná
N O Š O V I C E – Každoroční akci s názvem „Den Radegasta“ znovu přilákala do Nošovic desítky tisíc návštěvníků. Oslavy 45. výročí od založení pivovaru Radegast si nenechali ujít ani zástupci tří extraligových týmů, a to Olomouce, Třince a Zlína. Kohouti i hokejisté ostatních týmů odpověděli na několik otázek na pódiu, zkusili si roli výčepního, připili si na nadcházející sezónu a rozdali nespočet podpisů. A jak se akce líbila Tomáši Valentovi?

Jako každý rok, i tentokrát se v Nošovicích sešly desetitisíce lidí na akci pod názvem „Den Radegasta“. V areálu pivovaru probíhaly oslavy 45. výročí od založení nejznámějšího českého výrobce piva, chybět tak nemohly ani známé kapely nebo zástupci tří extraligových týmů. Kromě hokejistů HC Olomouc se mohli fanoušci těšit i na třinecké Oceláře a Zlín. Do Nošovic vyrazili obránci Jiří Ondrušek a Tomáš Valenta, trojici doplnil útočník Peter Zuzin. „Akce byla skvělá. Už jsem tu byl minulý rok a moc se mi tu líbilo. I klukům v šatně jsem říkal, ať sem jedou, protože je to neskutečná záležitost. Klobouk dolů před organizátory,“ byl nadšený Tomáš Valenta.

Zlínskému odchovanci není akce Radegastu ničím neznámým, srovnávat dva ročníky ale nechtěl. „Srovnávat se to nedá. Letos je to úplně jiné level, měl jsem i své vlastní kartičky, takže je to určitě lepší než loni,“ chválil třiadvacetiletý hokejista.

Protože se oslavy výročí odehrávaly v areálu pivovaru, došlo i na ochutnávání místního piva. Jaký vztah má olomoucký zadák k typickému českému nápoji? „K pivu mám pozitivní vztah. Myslím, že vitamin B nic nezkazí, takže ani jedno pivo není špatné,“ smál se.

Po tom, co pořadatelé přivítali hráče všech tří týmů a omluvili Vítkovice, které byly na cestě k zápasu v Mannheimu, přesunuli se hokejisté ke společné podpisové akci. Ještě předtím si ale zkusili roli výčepního, a to pod dozorem místního zkušeného sládka. „Loni jsem čepoval pivo na Stezce pivního znalce, takže už jsem měl nějaké zkušenosti, ale za rok jsem to zapomněl. I předtím už jsem na nějakých akcích čepoval, takže mi to není neznámé. Pan sládek byl příjemný, dost nám pomohl a já se vždycky rád naučím nové věci,“ tvrdil hokejista nosící na dresu číslo 92.

Tomáš Valenta se setkal se svými bývalými spoluhráči ze Zlína, mezi nimi nechyběl ani velký kamarád olomouckého beka a bývalý brankář Kohoutů, Libor Kašík. Pro obránce Mory šlo o velmi zvláštní situaci. „Bylo to divné. Loni jsem tu byl za Zlín, letos za Olomouc, takže z toho mám takové smíšené pocity,“ dodal rozpačitě.