Kohouti jedou do Vítkovic! Zlomí prokletí ostravského ledu?

Martin Vavruša
O L O M O U C – Utkání se zlínskými Ševci Hanáci zvládli na výbornou a stále tak drží naději na postup do play-off. K tomu však vede nesmírně trnitá cesta, neboť už příští zápas sehrají v Ostravar aréně, v níž dosud nedokázali vyhrát ani jednou. Každá série ale jednou musí skončit a Kohouty nyní požene motivace v podobě desátého místa v tabulce. Podaří se jim vykrást Ostravu? Úterní utkání začne v 17:20.

V neděli sehrála Olomouc důležité utkání proti Zlínu, z nějž potřebovala získat všechny tři body, pokud chtěla udržet naději na postup do play-off, a to se jí také podařilo. „Dotáhli jsme se a furt je ve hře desítka, takže důležité tři body a dobrý zápas. Za výsledek jsme moc rádi,“ těšilo Jakuba Hermana.

⇒ Útočník Jakub Herman

Vítězství 3:0 si Kohouti více než zasloužili, neboť byli po celé utkání lepším týmem. „Hráli jsme dobře, v pěti dopředu, a v pěti taky dozadu. Předvedli jsme dobrý týmový výkon od golmana až po útočníky, takže super,“ pochvaloval si olomoucký útočník.

Herman sám si ze zápasu odnesl také dva body do osobních statistik, poté co přihrál na gól Romanu Vlachovi a Martinu Vyrůbalíkokvi, který trefil v závěru prázdnou branku. „U té první nahrávky jsem to dostal výborně od Galviho (Jakub Galvas), pak jsem to tam projel a puk se nějak odrazil k Vlašákovi (Roman Vlach). Já už jsem se tlačil sám do branky, tak pořádně nevím kudy to tam vyplavalo. Budu se na to muset podívat,“ řekl se smíchem hráč s jedenasedmdesátkou na zádech.

Za dalším zápasem Hanáci vyjedou do Ostravy, kde se jim dlouhodobě nedaří. „Zápasy ve Vítkovicích jsou hodně těžké. Třetí sezónu jsme zpět v extralize a ještě jsme tam nebodovali, takže máme motivaci jak v tomhle, tak v tom, že se můžeme dotáhnout do desítky, a určitě budeme chtít tři body. V úterý tam odevzdáme všechno, protože už není na co čekat. Jsou poslední dvě kola a hraje se o všechno,“ věděl rodák z Přerova.

I přes pět porážek v Ostravar aréně se v úterý bude začínat od stavu 0:0 a Kohouti správnou hrou mohou ukončit svou černou sérii. „Nepamatuji se přesně, jak probíhaly ty zápasy, ale vždycky jsme dostali nějaký první gól, a o prvním gólu to zřejmě bude i tentokrát. Musíme hrát dobře odzadu a tlačit se do brány a střílet. V Ostravě jsme dávali málo gólů, Vítkovice dobře blokovaly střely a my jsme potom měli za zápas třeba třicet střel do soupeřových hráčů. Tohle je potřeba v úterý zlepšit, dostávat to do brány a třeba tam něco spadne,“ velel před úterním utkáním Jakub Herman.

Z KABINY SOUPEŘE: Nejlépe bránící tým soutěže

Vítkovice vstoupily do sezóny spíše pozvolna a od jejího začátku se potácely na pomezí postupu do play-off. V prosinci však bodovaly v každém z osmi zápasů a rázem se vyšvihly tabulkou výš. Leden se pro Vítkovice nesl v opačném duchu a zvítězit nedokázaly ani v polovině svých zápasů a vrátily se na pozice zajišťující pouze předkolo. Tam se nacházejí i dvě kola před koncem základní části, v přímý postup do čtvrtfinále už však nemohou doufat, na druhou stranu mají jistý postup do předkola.

Před zápasem s Kohouty hraje ostravskému celku do karet, že z pěti utkání na svém ledě neprohrál s Hanáky ani jednou, v posledním vzájemném utkání v Olomouci však podlehl jednoznačně, 5:0.

Ostravský tým se může pyšnit skvělou obranou, neboť na dvojici mladých brankářů, Patrika Bartošáka a Daniela Dolejše, letí v jednom zápase v průměru kolem 25 střel, což je nejnižší číslo v celé extralize. Zbytek zblokují hráči, kteří zastavili už 610 soupeřových pokusů a také v tomto ohledu jsou nejlepším týmem. Více než pětinu puků přitom zachytil vedoucí muž Radegast indexu, Jan Výtisk. Zato ofenziva Vítkovicím trochu vázne, soupeřům nastříleli jen 117 branek a jsou tak druhým nejhorším celkem po Karlových Varech. Nejproduktivnějším hráčem týmu je Ondřej Roman, kterému patří osmadvacáté místo a třicet kanadských bodů. S třinácti góly je i nejlepším střelcem Ostravy, o prvenství se však dělí s Davidem Květoněm.

⇒ HC Vítkovice Ridera

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Jakub Petr
Kapitán: Rostislav Olesz
Hala (kapacita): Ostravar Aréna (10 004)
Poslední utkání: Výhra nad Pardubicemi 3:1

SOUPISKA Vítkovic