Kohouti jsou blízko desítce, v cestě ale stojí Plzeň. Přidají další výhru?

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Kohoutům se v posledních zápasech znovu daří. Po čtyřbodovém víkendu proti Pardubicím a Karlovým Varům si Hanáci vyšlápli i na ambiciózní Spartu. Olomoučtí hokejisté se vrátili zpátky na Hanou s výhrou a třemi body, šňůru vítězství by ale rádi protáhli. V cestě však stojí nevyzpytatelná Plzeň, která pokukuje po místě v první šestici. Jak se bude vyvíjet už čtvrtý zápas s indiány se můžete přesvědčit v neděli od 17 hodin.

Kohouti zaskočili favorizovanou Spartu a po skvělém obratu na ledě pražského celku brali za výhru 4:2 cenné tři body. „Vítězství na Spartě tým určitě semkne a povzbudí, i kdyby to bylo třeba v prodloužení. Těšíme se na další zápas a budeme chtít vyhrát,“ řekl rozhodně Jan Eberle.

⇒ Útočník Jan Eberle

Olomoučtí hokejisté odcestovali na led Sparty po tom, co si pražský výběr s přehledem poradil s Třincem a nasázel mu dvanáct branek. Hanáci ale žádný přehnaný respekt neměli. „Ani nás to nějak neovlivnilo. Jsou zápasy, kdy tam spadne všechno a Sparta to tak měla. Je lepší hrát s někým po takovém výsledku, než kdyby těch dvanáct gólů dostali, protože to by je pak nakoplo v druhém slova smyslu,“ prozradil.

Už po utkání chválili Hanáci hlavně velmi dobrou práci v obraně. Že by se ale Kohouti soustředili na obranu víc třeba právě kvůli zápasu mezi Spartou a Třincem a vysokému vítězství Sparty, si Eberle nemyslí. „Nejde ani tak o ten jeden zápas, ale Sparta má hodně šikovné útočníky, na které si musíme dávat pozor. Museli jsme hrát defenzivně, protože jsme hráli venku, a taky proto, že jsme dvanáctí a Sparta hraje o první čtyřku. Nemohli jsme tam jít s otevřenou obranou,“ řekl olomoucký útočník.

Vítězství nad ambiciózním soupeřem bylo přesně to, co parta kolem kapitána Vyrůbalíka potřebovala. Dalším, s kým se Olomouc utká o body, bude totiž zvedající se Plzeň, která si, stejně jako Sparta, v posledním utkání s chutí zastřílela a porazila Zlín 7:1. „Desítka je na dohled. S Plzní jsme dvakrát vyhráli za dva body, jednou doma prohráli, takže bychom chtěli také vyhrát doma,“ usmíval se.

A co může podle Eberleho rozhodovat zápasy s indiány? „Máme s nimi vyrovnané zápasy. Mají šikovné útočníky, na které je třeba dávat si pozor. Když jsme s nimi hráli doma, bylo to utkání po delší pauze. Oni už byli rozehraní, ale my tehdy přišli o zápas se Spartou, což podle mě bylo trochu rozhodující,“ vrátil se k předchozímu utkání.

Jednou z klíčových postav Plzně i je talentovaný Dominik Kubalík, který patří mezi nejproduktivnější hráče celé extraligy. „Vždycky si přečtu, že dal gól, což je skoro pokaždé, takže klobouk dolů před ním. Myslím, že už má víc než 25 gólů. Je vidět, že je to střelec,“ ocenil kvality soupeře hráč, který přišel do Olomouce před dvěma lety z Kladna.

Sestava útoků Kohoutů se v posledních zápasech z různých důvodů neustále měnila. I Eberle tak dostal dva nové parťáky, a to Viléma Buriana a Kevina Sundhera. „Je potřeba, aby si to sedlo. Ze začátku to asi nebylo úplně optimální, ale zvykáme si a myslím, že teď už byla vidět nějaká souhra,“ tvrdil hráč nosící dres s číslem patnáct.

Kanadský útočník Kevin Sundher přišel do Olomouce před pár dny, mezi Kohouty se tak teprve rozkoukává, se svými spoluhráči si ale rozumí. „S Vildou nějakou angličtinu umíme, takže se snažíme s Kevinem domluvit. Pro něj to určitě není jednoduché, protože přišel do cizí země a neumí česky ani slovo. Všichni se mu ale snažíme pomoct. Kevin je ale šikovný hráč a dobrý bruslař, takže si myslím, že nám to sedne,“ dodal.

Z KABINY SOUPEŘE: Plzeň stoupá tabulkou, dostane se mezi nejlepší šestici?

Dávno je pryč období, kdy Plzeň výsledkově tápala a krčila se na spodních příčkách tabulky. Indiáni postupně výš a přímý postup do play-off chybí momentálně Západočechům jen deset bodů. Svěřenci trenéra Straky navíc v posledních třech zápasech plují na vítězné vlně, když postupně porazili Chomutov 4:1, přetlačili Kometu 3:2 v prodloužení a s chutí si zastříleli proti Zlínu (7:1).

Indiáni mezi třemi tyčemi dál sází na dovednosti Matěje Machovského, který odchytal 38 zápasů a jeho úspěšnost se vyšplhala na 92,46 %. Bodování obránců vede čtyřicetiletý Petr Kadlec, který je s patnácti asistencemi i druhým nejlepším nahrávačem týmu (1+15). Produktivitě útočníků vládne jednadvacetiletý Dominik Kubalík. Útočník, kterého v roce 2013 draftoval tým Los Angeles Kings si ve 43 zápasech připsal 40 bodů a patří i mezi nejlepší střelce celé extraligy. Na druhém místě se s třinácti góly a dvanácti nahrávkami drží Tomáš Svoboda, jen o tři body méně nasbíral Jaroslav Kracík.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Martin Straka
Kapitán: Ondřej Kratěna
Hala (kapacita): Home Monitoring Aréna (8 236)
Poslední utkání: Výhra nad Zlínem 7:1

SOUPISKA Plzně
STATISTIKY Plzně
ZMĚNY V KÁDRU Plzně
ZÁPASY Plzně

Držitelé průkazu ZTP/P, kteří využívají vozík, mají vstup na utkání tzv. na „volnou vstupenku“. Účast na utkání je ale nutné nahlásit nejdříve 24 hodin před zápasem na e-mail akreditace@hc-olomouc.cz.