Kohouti počtvrté vyzvou královehradecké Lvy, které ještě letos neporazili

Kristýna Nováková
H R. K R Á L O V É – V neděli čeká Hanáky čtvrtý vzájemný zápas proti Hradci Králové. Východočeské Lvy Olomouc letos ani jednou neporazila, nyní tak bude mít poslední příležitost - minimálně v základní části soutěže. Utkání začne v neděli 7. 2. od 17:20 v ČPP Aréně v Hradci Králové.

Řekl před zápasem: Jan Tomajko

„Podali jsme lepší výkon než v Pardubicích,“ začal trenér Jan Tomajko své hodnocení pátečního zápasu. „Do 3. třetiny jsme šli s vedením 2:1, chtěli jsme ho udržet, ale bohužel se to nepovedlo. Samozřejmě nejsme s bodovým ziskem spokojeni. Nemůžeme říct, že by výkon byl špatný, bojovali jsme až do konce. Měli jsme tam v závěru i nějaké šance, ale neproměili jsme je,“ litoval. Jako hlavní problém Tomajko viděl fakt, že Hanáci začali být za stavu 2:0 příliš pasivní a probrali se až v momentě, kdy Třinec otočil skóre. „Byli jsme moc pasivní. Když jsme začali prohrávat 2:3, tak už to bylo lepší,“ řekl.

⇒ Trenér Jan Tomjko

Do zápasu nastoupil také obránce Adam Rutar, který si ze střetu s Andrejem Kosticynem v úterním zápase v Pardubicích odnesl zlomeninu nosu. „Má zlomený nos, nějaké šrámy. Musím říct, že je velké štěstí, že je Adam dobře stavěný, silový. Proto mu ten zákrok neudělal až taková zranění,“ myslí si Tomajko. V sestavě Hanáků už však nebyl druhý hráč, který v Pardubicích odstoupil, a to útočník Jan Káňa. „Nebyl schopný hrát, to o tom rozhodlo. To není otázka pro trenéry. Když bude schopný, tak budeme rádi, když bude hrát,“ řekl k jeho absenci trenér a jednatel v jedné osobě.

Před pauzou teď Olomouc čekají dva venkovní zápasy. V neděli se chystá do Hradce Králové, v úterý pak do Karlových Varů. Některé týmy se v těchto případech mezi zápasy nevrací domů, to však není případ Hanáků. „Budeme se vracet. Do Hradce to nejsou ani 2 hodiny, to se určitě vrátíme,“ prohlásil Tomajko. Proti Mountfieldu nastoupí Olomouc letos potřetí, před sezónou se navíc s Východočechy utkala v rámci základní skupiny Generali Česká Cupu, takže se oba celky velmi dobře znají. „Výborně bruslí, mají pohyb. Hraje se nám s nimi hodně těžce, očekávám těžký zápas. Musíme hrát tak, jak dnes. S tím, že musíme vydržet celých 60 minut a ani na chvíli z toho nevypadnout,“ prohlásil čtyřiačtyřicetiletý rodák z Olomouce.

Páteční zápasy se nesl v duchu akce O kapku lepší hokej a nedělní 44. kolo v tom bude pokračovat. Cílem projektu, během kterého budou mít kapitáni a další významní hráči týmů speciálně upravené dresy, je zvýšit povědomí o onkologických onemocnění u dětí a zároveň získat finanční prostředky pro nadaci Kapka naděje. „I sportovci by měli podpořit tyto dobročinné akce. Buďme rádi za to, že můžeme sportovat. Jsou lidé, kteří tu možnost nemají, takto jim můžeme alespoň pomoct,“ uvedl k projektu Jan Tomajko.

Z kabiny soupeře: Hradec letos Hanáky 3x porazil

Hradecký Mountfield se usadil na šesté pozici TELH se ziskem 68 bodů. Sedmé Dynamo na něj ztrácí 4 body, na pátou příčku pak svěřencům trenéra Vladimíra Růžičky schází bodů 6. Hradec hraje vyrovnaně doma i venku (5. resp. 6. příčka v TELH). Zapracovat by Východočeši měli na přesilových hrách, v nichž jsou až třetí od konce. Naopak oslabení jim jdou výborně - nikdo z ligy není v bránění přesilovek soupeře lepší. Ba co víc, Hradečtí v oslabeních dokázali dát svému soupeři hned 7 branek.

V únoru má Mountfield bilanci 50:50. Úvodní zápas měsíce proti Zlínu vyhrál poměrně jasným výsledkem 5:2, v pátek si však z Liberce odvezl porážku 3:1. Závěr ledna se pak u Východočechů nesl ve znamení samostatných nájezdů - proti Českým Budějovicím se jim v této dovednostní soutěži nedařilo (1:2sn), z Vítkovic už si ale Hradec 3 body navíc odvezl (3:4 sn).

Nejlepším střelcem a zároveň lídrem produktivity je útočník Radek Smoleňák. Hodně vysoko v obou statistikách je obránce Filip Hronek, který už však tým opustil a zamířil za oceán do NHL. V brankovišti se Východočeši mohou opřít o Štěpána Lukeše a Marka Mazance, druhý jmenovaný ale po sezóně klub opustí.

Hlavní trenér: Vladimír Růžička
Hala (kapacita): ČPP Aréna (7 700)
Poslední utkání: Prohra s Libercem 3:1.

TELH 2020/2021
Mountfield HK – HC Olomouc

umístění v tabulce
113:95 - 68 bodů