Kohouti si zkusí spravit chuť s Litvínovem

Michal Sobecký
O L O M O U C – Napravit dojem ze zápasu s Vítkovicemi. A sebrat dalšímu soupeři nějaké body. S těmito cíli půjdou Kohouti do pátečního zápasu s týmem HC VERVA Litvínov. Loňský mistr je aktuálně až poslední, přesto však nemusí svěřence trenéra Venery čekat nic jednoduchého. Uspějí tedy před vlastními fanoušky? Odpověď na tuto otázku zjistíte, když v pátek večer zavítáte na olomoucký zimní stadion. Začátek utkání je naplánovaný na 17:20.

Po dvou úspěších v podobě těsných vítězství nad Karlovými Vary i favorizovaným Libercem přišel tvrdý direkt. Naposledy totiž Kohouti zajížděli na ostravský led. A vzpomínky na zápas v ČEZ Aréně rozhodně nebudou mít nejlepší. Jindy velmi dobře fungující obrana totiž inkasovala hned čtyřikrát. Ofenzíva Kohoutů navíc tentokrát zaspala a Jiřího Dolejše v brance Vítkovic nepokořila ani jednou.

Utkání ukázalo, jak moc je extraliga vyrovnaná. Zatímco Vítkovice se nacházely ve společnosti spíše průměrných celků, Olomouc atakovala přední příčky tabulky. Příliš se na tom nezměnilo ani po, z olomouckého pohledu, nepříliš podařeném zápase. Přesto se ale Hanáci propadli na šestou příčku tabulky. Varováním by však měla být právě spíše vyrovnanost týmů v extralize. Hráči by ji o to víc měli mít na paměti proto, s jakým týmem se v pátek utkají.

TÉMA UTKÁNÍ: Miloslav Hořava je zpět. Tentokrát externě

Zatímco loni byl Litvínov našlapaný jmény jako Martin Ručinský, Jakub Petružálek nebo Pavel Francouz, v probíhající sezóně je situace jiná. Tahouni Severočechů, kteří mužstvo dovedli až k extraligovému titulu, buď ukončili kariéru nebo se rozprchli do KHL, potažmo do Švédska. Snad i kvůli tomu Litvínov zatím tápe. Spíše se ale dá mluvit o pořádném trápení. Litvínov je úplně poslední a nepomáhá mu příliš ani kanonýr Viktor Hübl.

Vedení klubu tak hledá pomoc, kde se dá. Zatím se změny nedotkly kádru, ale realizační tým se před utkání Olomouce s Litvínovem poněkud pozměnil. Posílil ho totiž Miloslav Hořava, který by měl fungovat jako externí poradce. Podle informací na klubovém webu litvínovského klubu by měl být k dispozici při „analýze současného stavu“ a „přípravě týmu v tréninkovém procesu“.

Bude tak zajímavé dlouhodoběji sledovat, zda se obnovená spolupráce s Miloslavem Hořavou vyplatí. Čtyřiapadesátiletý trenér má bohaté zkušenosti s rolí hráče i trenéra mužstva. A navíc má něco, co jen jednotlivci, kteří se dají spočítat na prstech jedné ruky. Coby asistent trenéra totiž loni dovedl Litvínov k historicky prvnímu titulu. Uvidíme tedy, zda Severočechům k lepším zítřkům přispěje i tentokrát.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Marek Laš

Zpátky ale k poslednímu utkání. V tom se Kohoutům zdaleka nedařilo podle představ. Z Ostravy si totiž odvezli výsledek 0:4. Spokojený s ním nebyl ani útočník Marek Laš. „Bylo to takové zvláštní utkání. Nešly nám nohy a nejspíš ani hlava. To se tak občas stane, aniž by se dalo říct, proč tomu tak je,“ řekl hráč, který zatím prožívá jednu z nejlepších sezón v kariéře.

⇒ Útočník Marek Laš

Vyjádřil se také k tomu, co podle něj mohlo vést k nepříliš lichotivému výsledku. „Neměli jsme takový pohyb, jaký jsme měli mít. Nedostávali jsme se ani do tolika šancí. I když je pravda, že jsme se občas dostalo do brejkové situace,“ poznamenal Marek Laš, zatím jedno z největších překvapení probíhajícího ročníku. Během čtyřiadvaceti utkání zatím nastřílel jedenáct branek. A vypadá to tak, že Kohouti mezi sebou přeci jen našli střelce.

Úspěchy Marka Laše navíc nezůstaly bez odezvy. Jeho podivuhodné bilance 11+0, ale hlavně platnosti pro tým si všiml také internetový server www.hokej.cz. A zařadil olomouckého útočníka mezi tři hráče měsíce listopadu.. „Překvapený jsem, protože jsem se to dozvěděl právě teď. Já ani nevěděl, že se něco takového dělá,“ smál se hráč. “Samozřejmě mě to ale potěšilo,“ dodal.

Především se však dívá do blízké budoucnosti. V té se nejprve v pátek utkají s Litvínovem, v neděli pak bude následovat střetnutí s Třincem. Ani jednomu z týmů se v této sezóně příliš nedaří, Marek Laš se na tento fakt ale nechce ohlížet. „Musíme do zápasu jít naplno, protože tohle jsou týmy, které umí hrát hokej. Navíc se to budou snažit zlomit. Musíme tedy hrát co nejlépe a doufat, že se Litvínov nebo Třinec nenastartují právě na nás,“ uzavřel Marek Laš.

Z KABINY SOUPEŘE: Viktor Hübl na vše nestačí

Litvínov tato sezóna v nejlepší formě nezastihla. Tým je poslední a aktuálně má i druhou nejhorší produktivitu. Paradoxně je stále Viktor Hübl mezi nejlepšími střelci soutěže. To je však jen jedna náplast na spoustu šrámů, které sebevědomí Severočechů zatím muselo utržit.

Bodování mužstva vede suverénně Viktor Hubl, který má na svém kontě devatenáct bodů. Za ním následují František Lukeš a Robin Hanzl, další tradiční opory Severočechů. Nadále tedy sice hráči jsou mezi nejproduktivnějšími v týmu, jejich příspěvek je však za očekáváním. Ještě hůře však na tom je Peter Jánský, který zatím rozhodně nenavazuje na loňskou vydařenou sezónu.

HC VERVA LITVÍNOV

Zadní řady se oproti loňsku příliš neobměnily. Obranu pořád táhne Karel Kubát, herně i bodově. Zdaleka největší změnou je tak odchod brankáře Pavla Francouze do Ruska. Jaroslav Janus zatím dělá, co může, ale na lepší než 14. pozici týmu to zatím nestačí .

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Radim Rulík
Kapitán: Michal Trávníček
Loňské umístění: Mistři extraligy.
Hala (kapacita): Zimní stadion Ivana Hlinky (6211)
Poslední utkání: Prohra s Karlovými Vary (1:4)

SOUPISKA HC VERVA LITVÍNOV
ZMĚNY V KÁDRU HC VERVA LITVÍNOV